1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Baykal'ın şovu işe yaramadı
Baykal'ın şovu işe yaramadı

Baykal'ın şovu işe yaramadı

Cenevre’deki Sosyalist Enternasyonal toplantısının sonuç bildirgesinde Irak ile ilgili yer alan ifadeler Baykal'ı sıkıntıya sokacak

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış Politika Danışmanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Cenevre’deki Sosyalist Enternasyonal toplantısının sonuç bildirgesinde Irak ile ilgili yer alan ifadelerle ilgili olarak, Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılan CHP lideri Deniz Baykal'ı orumlu tuttu.

Baykal'ın Cenevre'deki toplantıda iç siyasete yönelik bir 'tiyatro oyunu' oynadığını belirten Bağış, "Şimdi bu tiyatronun neticeleri, Sosyalist Enternasyonal’in yayınladığı sonuç bildirgesiyle vahim biçimde ortaya çıkmıştır" dedi.

Egemen Bağış'ın bu konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"Sosyalist Enternasyonal sonuç bildirgesi sayın Baykal'ın sorumsuzca gafını belgelemektedir.

Sosyalist Enternasyonal sonuç bildirgesi Türkiye ve diğer komşularını Irak'ın içişlerine müdahaleden kaçınmaya çağırmaktadır. Ayrıca bildirge Talabani ve Barzani’ye destek ve muhabbet beyan etmektedir. Bunu da sayın Baykal başarmıştır. Kendisini tebrik ederiz.

Sayın Baykal bu skandalı dikkatlerden kaçırmak için aslı astarı olmayan Dubai hikayesi anlatmaktadır. Dubai hikayesi doğru değildir, Türkiye para karşılığı herhangi bir yere herhangi bir söz vermemiştir, tek kuruş da almamıştır. Ancak sayın Baykal'ın aktif girişimiyle Sosyalist Enternasyonal Türkiye'yi Cenevre toplantısının sonuç bildirgesinde hedef almıştır. Sosyalist Enternasyonal bildirgesini sayın Baykal'a karşı sallayıp ‘amatör tiyatro merakınla Türkiye'yi zor durumda bıraktın, iste belgesi’ diyoruz.

Çünkü Sosyalist enternasyonal sonuç bildirgesi sayın Baykal'ın ifadelerine ya da Türkiye’nin hassasiyetlerine yer vermediği gibi, tam tersine Talabani ve Barzani'ye "canı gönülden" destek ifade etmiştir.

Ayrıca bildirgede Türkiye isim verilmeden –Irak’ın içişlerine müdahale etmeme- konusunda uyarılmıştır. Yarın öbür gün Irak'a harekat yaparsak, ilk uluslararası tepki Sosyalist Enternasyonal’den gelecektir.

Yani sayın Baykal gitti. Türk medyasına yönelik tiyatrosunu oynadı. Talabani ve Barzani’yle sözde mücadele etti. Irak konusunda ileri geri konuştu ve neticede Sosyalist Enternasyonal Türkiye'ye –Irak’ın içişlerine karışma - dedi. Sosyalist Enternasyonal Talabani ile Barzani’ye destek beyan etti. Bütün bunlar resmi kayıtlara ve belgelere geçti. Bu mudur büyük başarı? Bu mudur Türkiye’yi savunmak?"

İşte sonuç bildirisinin ilgili cümlesi:

"Sosyalist Enternasyonal bölgedeki diğer ülkeleri, Irak’ın içişlerine karışmaktan kaçınmaya ve Irak’ın bağımsızlık ve egemenliğine ve ulusal bütünlüğüne saygı göstermeye çağırmaktadır"

Sonuç bildirgesinin, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca üç dilde yayınlandığını ve birliğin internet sitesinde yer aldığını belirten Bağış; "Bir uluslararası toplantının sonuç bildirgesi, bütün katılanların oybirliği ile yayınlanır. Yani bu bildirgenin her kelimesine, ve de Talabani ve Barzani'ye muhabbet ve destek cümlelerine sayın Baykal'ın ve CHP’nin resmi onayı vardır.

Yani Türkiye'nin Irak'a herhangi bir harekatını 120 ülkedeki siyasi partileri temsil eden Sosyalist Enternasyonal 'Irak’ın içişlerine, bağımsızlık ve egemenliğine ve ulusal bütünlüğüne" saldırı sayacak. Bunun diplomatik kayıtlara geçirilmesini de Sosyalist Enternasyonal'den atılmak üzere olan CHP’nin genel başkanına borçluyuz" şeklinde konuştu.

Müdahale için kimseden izin almayız

AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış açıklamalarına şöyle devam etti.; "Kuzey Irak'a müdahale gerekirse bunun için hükümetimiz kimseden izin almaz. Bunun için Sosyalist Enternasyonal'de ya da başka alakasız uluslararası toplantılarda tiyatro oynamaya gerek yoktur. Kuzey Irak meselesinin halledileceği yer Sosyalist Enternasyonal değildir.

Tiyatro oynarsanız, boş konuşursanız işte böyle uluslararası karar yayınlayıp sizi diplomatik olarak mahkum ederler. Arkanızdan da belgesini yollarlar. Bu çok vahim bir durumdur. Cenevre'de sayın Baykal’ı ve CHP’yi uzun süre takip edecek bir diplomatik skandal yaratılmıştır. Sayın Baykal’ın bu gafı muhtemelen uluslararası forumlarda takip edilecek ve tekrar tekrar Türkiye’nin önüne getirilecektir. Bundan derin üzüntü duyuyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum