1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Bayramın güzelliği
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramın güzelliği

A+A-

Hicri Kameri aylardan Şevval ayının birinci günü Ramazan Bayramı, Zilhicce ayının onuncu günü de Kurban bayramıdır.
Ramazan Bayramı, üç gün, Kurban Bayramı ise dört gündür.
Biz Müslümanlar bayram günlerine ayrı bir önem veririz. Zira bu günler, günahların affedildiği, birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği, yoksulların sevindirildiği günler olması bakımından sevinç ve neşe kaynağıdır.
Bayram günleri; ana, baba, kardeş, hoca, akraba, arkadaş ve komşu ziyaretleri yapılır. Bayram öncesi, yiyecek, giyecek ve temizlik gibi hazırlıklar yapılır. Bayram günlerinde herkes, temiz giyinir, güzel kokular sürünür. Çocuklara yeni elbiseler alınır. Fakir, öksüz ve yetimler, ihtiyaç sahipleri sevindirilir.
Bayram namazından sonra, kabirler ziyaret edilir; geçmişlerin, akraba ve din büyüklerinin ruhu için Kur’an-ı kerim okunur, dua edilir, sadakalar verilir ve kurban kesilir. Daha sonra da, aile büyükleri, dost, akraba, arkadaş, hasta ve tanıdıklar ziyaret edilir. Çocuklar babalarının ve aile büyüklerinin; gençler de yaşlıların ellerini öperler.
Peygamber efendimiz (S.A.V) Medine’ye hicret edince, Medinelilerin cahilliye adetlerinden kalma bayramları kutladıklarını görünce;” Allahü teala size onlardan daha hayırlı iki bayram ihsan etti.” buyurarak, Müslümanlara sevinç ve neşe günlerini bildirmiştir.
Ayrıca İslam büyükleri, bir Müslüman’ın Allahü tealanın emirlerine uyup, yasaklarından sakınarak, günah işlemeden, haram lokma yemeden geçirdiği günleri de bayram kabul etmişlerdir. Yine Müslüman’ın ruhunu teslim edeceği zaman rahmet meleklerini, Cennetteki nimetleri görüp, onları görmenin zevkiyle can verme vakti de, Müslüman’ın bayramı olduğu bildirilmiştir.
Bayram sabahı şunları yapmak sünnettir.
Erken kalkmak, Gusül abdesti almak, Misvak veya fırça ile dişleri yıkamak, Güzel koku sürünmek, Yeni ve temiz elbise giyinmek, Dargınları barıştırmak, Kabirleri ziyaret etmek, Gümüş yüzük takmak, Güler yüzlü tatlı dilli olmak, Camiye erken gitmek, Camiye giderken tekbir söylemek, Müminlere selam verip bayramlaşmak. Fakirlere sadaka vermek, Çocukları sevindirmek, Akrabayı ziyaret etmek, Ziyarette güçü nispetinde hediye getirmek, Ziyarete gelen misafirlere ikramda bulunmak, Çok dua ve tövbe etmek. Kaynak: ( Tam İlmihal Saadeti Ebediye)
Bütün Rizeli hemşerilerimin ve İslam âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum