1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Beyaz bere, konser iptal sebebi!
Beyaz bere, konser iptal sebebi!

Beyaz bere, konser iptal sebebi!

Sanatçı Ahmet Şafak’ın Paris konseri, kadrosundaki sanatçının beyaz beresi bahane edilerek, Kürt, Ermeni ve Keldani derneklerinin baskısıyla iptal edildi.

A+A-

Sarcelles Belediye Başkanı Papponi, iptal gerekçesinde, "İlandaki sanatçı, Hrant Dink’i öldüren zanlıya benzer bir kıyafet giyiyor" dedi.
Fransa'da 12 yıldır faaliyet gösteren Fransa Türk Dernekleri Federasyonu’nun Paris’te dün vereceği konser, Kürt, Ermeni ve Keldani derneklerinin baskısı üzerine, Paris’in banliyösü Sarcelles Belediye Başkanı François Papponi tarafından iptal edildi. Papponi yayındığı bildiride, Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın taktığı "beyaz bereyi" konser iptaline gerekçe olarak göstererek şöyle dedi:
"26 Şubat’ta ve 1 Mart’ta bize başvuran bazı dernekler, konser ilanındaki bir sanatçının Hrant Dink’in öldüren zanlıya benzer bir kıyafet içinde olduğu belirttiler. Bu başvurundan anlaşıldığına göre, 4 Mart’ta adı geçen dernekler de Keldani Soykırımı Anıtı’nda bir gösteri yapacaklar ve Hrant Dink’i anacaklar. Bu anıt ile konserin yapılacağı salon birbirine çok yakın. Güvenlik açısından sorun çıkabilir. Kamu düzeni açısından güvenlik sorunu çıkacağı nedeniyle konser iznini iptal ettik. Bu karara itiraz yolu iki ay içinde açıktır."
87 DERNEK KINADI
Federasyonun dün iptal edilen konserinde Ahmet Şafak ve kel olduğu için devamlı bere takan hip-hop sanatçısı Mehmet Borukcu katılacaktı. Borukcu konserin ilanında beyaz bir bere ile görünüyordu.
87 derneği bir çatı altında toplayan Türk Federasyonu Başkanı Osman Sarıyusuf, "Biz yıllardır kurultaylar, konserler, şölenler düzenleriz, 12 Ocak 2007 günü de Paris banliyösü Sarcelles Belediyesi’ne resmen başvurarak yazılı izin aldığımız konserimizi belediye başkanı François Papponi iptal etti. Bu talihsiz karara imza atan belediye başkanını, şiddetle kınıyoruz" dedi.
Alt kadrosundaki sanatçının beyaz beresi yüzünden konseri iptal edilen Ahmet Şafak ise şunları söyledi:
KEL OLDUĞU İÇİN
"Biz sanatçıyız kültür elçileriyiz, bizim bu tür konularla işimiz olmaz, bu yalanları söyleyenlere inanlar gerçekleri öğrendiklerinde utanacaklardır. Zaten gazetede çıkan konser ilanıyla ilgili bir iki vatandaş telefonla arayıp, "Bere o menfur hadiseyi hatırlatıyor" dediklerinde anında ve hiç tereddüt edilmeden Türk Federasyon Başkanı Osman Sarıyusuf gazeteyle temasa geçerek yeni bir ilan maketi göndermiş ve Mahmut Borukcu’nun beresiz fotoğrafını koydurtmuştur. Bu reklamda görüldüğü gibi sanatçı arkadaşımın saçları yoktur. Fransa ve Türkiye iki dost ülkedir. Bu tür yalanlarla bu dostluğu bozamayacaklardır. Zaten Federasyon başka salon tutarak konsere gelecek derneklere ve vatandaşlara telefonla haber verdi. Kısmetse konseri orada gerçekleştireceğiz."
O bere 2 yıl önce de vardı
Şarkıcı Ahmet Şafak, Paris temsilcimiz Muammer Elveren’e yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Biz sanatçıyız. Halkımızla aramıza kimse giremez. Türkiye aleyhtarı grupların içi yalanlarla doldurulmuş bir girişimle konserimizi iptal gerekçeleri kocaman bir yalandır. Benim alt kadromda çıkan rap sanatçısı Mehmet Borukcu, başındaki beyaz bereyi saçları olmadığı için devamlı takmaktadır, o menfur hadise gerçekleşmeden önce de takıyordu. İki yıl önce çıkarttığımız CD kapağına bakılsın. Orada da başında aynı bere olduğu görülecektir. Konseri iptal ettirmek isteyenler Türkiye aşıklarına, Türkiye’yi sevenlere darbe vurmak istemektedirler ama başaramayacaklar."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum