1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. BİLİŞİM DEVRİMİ
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BİLİŞİM DEVRİMİ

A+A-

Bugünlerde Yasemin adıyla Fas’ta başlayıp tüm Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yayılan halk ayaklanmalarına herkes bir anlam yüklemekte ve yorum katmaktadır. BOP’tan al Amerikan projelerine, kralların baskıcı rejimlerine, halkın tepkisinden El Kaide’ye kadar benzetmeye çalışmaktadırlar.

İnsanlık tarihi kadar eski olan ihtilallar ve halk ayaklanmalarının tarihsel sürecine şöyle bir bakıp bugünkü durumu yorumlamak istedim.

Çok eskilere gitmeden Ortaçağ Avrupa’sında mutlak krallıklarla yönetimleri, papaların bu yönetimlere etkileri, aforoz ve engizisyon mahkemeleri gibi insanlık dışı uygulamaları sürecini yaşadıklarını görürüz.

Bu süreci, barutun bulunuşundan sonra ateşli silahların kullanılışı, kâğıt ve matbaanın yaygınlaşması ve coğrafi keşiflerin gerçekleşmesi takıp eder. Düşüncede de skolâstik düşüncenin yerine pozitif düşünce egemen olur. Halk aydınlanır ve 1789 yılında ünlü Fransız Devrimi gerçekleşir.

Fransız Devrimi veya Fransız İhtilâlı (1789–1799), Fransa'daki mutlak monarşinin devrilip, yerine cumhuriyetin kurulması ve Roma Katolik Kilisesi'nin ciddi reformlara gitmeye zorlanmasıdır. Avrupa ve Batı dünyası tarihinde bir dönüm noktasıdır. Milliyetçilik akımını başlatan en büyük etkendir.

Bundan sonra dünyadaki tüm sömürge ülkeler bir bir bağımsızlığını ilan edecekler ve sömüren ülkelere karşı ayaklanacakları bir süreç yaşayacaktır.

Sanayi Devrimi ya da Endüstri Devrimi, Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların üretime olan etkisi ve buhar gücüyle çalışan makinelerin makineleşmiş endüstriyi doğurması, bu gelişmelerin de Avrupa'daki sermaye birikimini arttırmasına denir.

Bu devrimden sonra insan iş gücünün yerine makineler almış, işsizlik artmış ve toplumda işçi- işveren sınıfı doğmuştur. Buda başka bir devrimi tetikleyecektir. İşçi ayaklanması, ezilen halkın emperyalizme direnmesini getirecektir.

Rus Devrimi, 1917 yılında Rusya'da yaşanan ve Çarlık otokrasisinin yıkılıp yerine Sovyetler Birliği'nin kurulmasıyla sonuçlanan devrimlerin genel adı. Şubat 1917'de (Gregoryen takviminde Mart) yaşanan ilk devrimde Çarlık yönetimine son verilmiş ve siyasi egemenlik Geçici Hükümet'e bırakılmıştır. Aynı yılın Ekim ayında gerçekleşen ikinci devrim ise Geçici Hükümet'i ortadan kaldırmış ve bir Bolşevik (Komünist) hükümeti kurmuştur.

Bu süreci tüm doğu Avrupa ve bazı uzak doğu ülkeleri yaşayacak, mevcut yönetimlere karşı ayaklanacak bir dönem olacaktır.

Tüm bu yaşanan süreçler Karl Marks’ın diyalektik öğretisine ters düşmeyecektir. Değişimin mutlak olduğu, her şeyin zamanla değişip daha ileriye doğru ivme kazanacağını ancak bölge ve şartlara göre zamanlama ve hız temposunda farklılık göstereceği bir öğreti

Günümüz bilgi, bilişim, teknoloji ve iletişim çağıdır. Her çağın kendine has koşulları vardır. Kendine has koşulların sonuçları da farklı olacaktır. Günümüz internet ve sanal iletişimin etkin olduğu bir çağdır. Tarihsel süreçlerin ışığında bu gün yaşananlar da bu öğretinin bir sonucudur. Ancak bu sürecin daha öncekilerden farkı sembolü olmayışı, lideri bulunmayışıdır.

Daha önceki devrimlerde olduğu gibi her devrim kendi döneminin etkin olan özelliği ile gerçekleşir, sonuçlanır ve o isimle anılır.

Bu döneme siz;

• Bilişim devrimi,
• İletişim devrimi,
• Sosyal paylaşım veya internet devrimi diyebilirsiniz.

Gerçek olan şu: Her devrim belli süreçlerin yaşanmasının sonucunda ve bedeller ödenerek gerçekleşir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum