1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Bir ayağı havada yemin eden vekil
Bir ayağı havada yemin eden vekil

Bir ayağı havada yemin eden vekil

Milletvekillerinin hepsi yemin ettiler ama bir vekil vardı ki, "sadık kalmayacağımızı bile bile adama yemin ettiriyorlar" dedi.

A+A-

İşte o milletvekili ve yemine sadık kalmama gerekçesi.
Erhan Çelik/Bugün

Yemin ederken ayağını kaldıran milletvekilleri

Yemin töreninden kısa bir süre önceydi. Meclis'in çiçeği burnunda vekillerinden Ufuk Uras'la oturmuş sohbet ederken sosyalist vekil bombayı patlattı;


-Yemin edip, sözümüzde durmayacağımızı bilebile adamı zorla yalancı yapıyorlar! Ufuk Uras ve belirttiği konuda onunla hemfikir olan vekillerin niçin yalancı durumuna düştüklerini az sonra anlatacağım ama önce gelin şu metni bir hatırlayalım.

* * *

'Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.'

* * *

İçerik olarak dolu görünen ama son derece kötü kurgulanan bir yemin metni bu. Milletvekilleri göreve bu yeminle başlıyor.

Aslında önemli olan yemin metni değil. Bu metnin kötü kurgulanmış olması da... Asıl mühim olan milletvekillerinin ettikleri bu yemine bağlı kalıp kalamayacakları!

İşte Ufuk Uras en başından "Ben bu yemine bağlı kalırsam milletime, beni seçip Meclis'e gönderen seçmene ihanet etmiş olurum" diyor. Çünkü...

* * *

Bu Meclis'in en önemli ödevlerinin başında anayasayı değiştirmek geliyor. Bu konuda çalışmalar seçim öncesinden başladı. AKP anayasa değişikliği için bir çalışma gurubu oluşturup çoktan bir taslak çıkardı bile. Sanırım şu sıralar hazırlanan taslağın son rötuşları yapılıyor.

Hatırlayacaksınız, Anayasa Profesörü Zafer Üskül'ün sosyal demokrat bir isim olarak AKP'yi seçmesinin nedeni de sivil bir anayasanın hazırlanabileceği en iyi platform olarak bu partiyi görmesiydi. Anayasayı değiştirmek için Meclis'e giren Zafer Hoca da yemin ederek göreve başladı. Eğer bugüne kadar dillendirdiği yeni anayasa talebinden çark etmediyse yeminini bozan ilk vekillerden biri de o olacaktır!

Yok, Ufuk Uras gibi "...anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma..." derken hafifçe ayağını kaldırdıysa, o zaman başka tabi. Umarım kaldırmıştır!

* * *

Bu anayasaya sadık kalmayıp sivil bir anayasa için çalışacak vekillerin yemini şimdiden bozuldu, haberiniz olsun! İşte bu yüzden diyorum ki, yeni bir anayasanın yanında yeni bir yemin metni de yazılsa hiç fena olmaz.

Hem böylece yemin ederken ayağını kaldıran vekillerin de önüne geçilmiş olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.