1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Bir milleti millet yapan dildir
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir milleti millet yapan dildir

A+A-

Dil, milletin kültürünün temelidir. Bir ulusun gerçek yurdu, onun dilidir. Ulusal dil yok olunca, ulusal duygu da zaman içinde yitirilir.

Dili korumakla vatanı korumak aynı şeydir. Çünkü dil, vatan kadar, tarih kadar, gelenek ve töre kadar azizdir.

Dil olmayınca millet olmaz. Soy sop, kök gövde olmaz. Milli kültürün baş unsuru dildir.

Dil ve kültür birliği, duygu ve gönül beraberliği, şevk, heyecan ve ruh bütünlüğü sağlar.

Bir insan her türlü bilgi ve öğretiyi en iyi, en hızlı ve en rahat biçimde kendi diliyle öğrenebilir.

***

İmparatorluk sevdalısı devletler iki şeyin peşinden koşarlar. Bunun biri emperyalizm, diğeri misyonerliktir. Misyonerlik, sömürgeleştirmenin ayaklarından biridir, amacı da kültürel soykırımdır.

Bugün Türkiye’de bu hareketler çoğalmış, köylere kadar girmiştir. Tarih boyunca her dönemde bu balık veya örümcek ağına düşen milletler, daha doğrusu hükümetler olmuştur.

Yabancı dille eğitim yapmak bir toplumun kendi kültür ve dilini aşağılamaktan, kendisine olan saygının zayıflığından öteye bir şey değildir

Geniz yapısıyla, ifade vurgularıyla, bunların yüz kaslarına vuran ritimleriyle, düşünce kalıplarını o dile uydurmakla, bu, insanın kendi insanından uzaklaşmasıdır. Hatta, hem kendine hem toplumuna saygı eksikliğidir.

Ülke içi veya yurt dışında yabancı dil okulları ve kurslarında yabancı dil öğrenmek başka, daha çocuğu ana diline hakim olmadan yabancı dille eğitim veren okullarda bilgi almak için okutmak başka şeydir.

***

Dilin düşmanlardan biri de, milletin içinde yaşayıp, onun dilini konuşur ve yazarken çok miktarda yabancı sözcük kullanan cücelerdir.

Bunun iki sebebi vardır. Biri, bunu bilgi ve görgü üstünlüğünü sanan basit kişilik, diğeri de soya çekim, yanı devşirme ve dönmelerin silsilesinden gelmiş olmaktır.

Nihal Atsız’ın dediği gibi “Bir millet bağımsızlığı dahil her şeyini kaybedebilir. Fakat dilini sakladıkça, o millet yaşıyor demektir.”

Türk ulusu olarak bunlara çok dikkat etmek zorundayız. Bir cadde veya sokağa girdiğinizde yabancı kelime ve sözcüklerden geçilmiyor. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum.

Ankara’dan kucak dolusu sevgiler sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
6 Yorum