1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. BU İŞİN UZMANI
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BU İŞİN UZMANI

A+A-

Evet, ADD Pazar Şubesi Başkanı Sayın Metin Atasaral bu işin uzmanıdır.
Geçen cumartesi günü “Sarıkamış Şehitlerini” anlatan bir oratoryoyu canlandırdılar. Hani derler ya “yediden yetmiş yediye” kadar her yaş gurubundan katkısı alınan bir personelle bunu gerçekleştirdiler. Sergilenen yerin uzak olması, araçlarla taşınarak ulaşımın sağlanmasına rağmen salon dolup taştı ve hatta bir sürü kişi ayakta izlemek zorunda kaldı.
Bu başarı başta bu işe duyarlı, ilgili ve anlayışlı bir Kaymakama sahip olduğumuzdan da kaynaklanır. Başta bizim bu çalışmalarımıza desteğinden dolayı ilçe Kaymakamı Sayın Selçuk Aslan Bey’e teşekkür ederim. Tabi ki ADD Pazar Şubesi Başkanı Sayın Metin Atasaral, oratoryo as elemanı ve olmazsa olmazı Osman Kaya başını çekmektedir. Tüm oyuncular çok güzel rollerle yeteneklerini izleyicilere sergilediler.
İleri yaşlarına bakmadan oyuna katılan köy ağası rolünde Kosı dayı, yüzbaşı rolünde NacI Beyi ve belediye başkan yardımcısı namı değer Enver Paşa rolündeki Enver Ergenç’i unutmak mümkün mü? Gerek fiziksel yapısı ve gerekse sergilediği rolün gereği tıpkı Enver paşanın tam kendisi. Bu kadar rolü ile örtüşen bir oyuncuyu da görmüş olduk.
ADD yönetiminde bulunan Emine-A.Kemal Özdilek çiftin katkısı görülmeye değer. Hele Emine hanımın  güzel sesi eşliğinde asker anasını canlandırması tiyatro oyuncularını cebinden çıkarır nitelikte. Sesinin güzelliği ve müzik bilgisi onu daha ilgi ile izlenir hale getirmiştir.
Bu çalışmada müzik severler derneğini ve üyelerinin katkıları hepsinden daha ön plandadır. Oratoryo boyunca eşlik eden müzik, ağıt ve destan türü ezgiler oyuna ayrı bir güzellik katmış, izleyicileri sıkmamıştır. Oyun sonundaki yöresel dille söylenen ağıt ve Lazca türkü, Köksal Bey yönetimindeki koro şarkılar izleyicilere adeta bir sürpriz niteliğinde olmuştur.
Ve oyunun en önemli unsurları Sarıkamış asker ve şehitlerini canlandıran gençler. Kılık kıyafet ve rolleri ile adeta izleyicileri büyülemiştir. Tüm oyuncuların tek tek ismini bilmiyorum. Ancak hepsi bir harikaydı.
Oyuna daha ilgi duyulsun diye yöre şehitleri ile birlikte yöre adlarının orijinal ismi ile anılması ustaca yapılan bir taktık.
Yapay bir kar fırtınasının yağdırılması ayrı bir ustalıktır.
Tüm bunları her iki tarafında bir kürsü ile anlatıcı durumunda olan Metin Atasaral ve Osman Kaya’nın o davudi tok sesi ile oyunu beslemesi içeriğini daha iyi anlamamızı sağlamıştır.
Salonun idare ve sevki, oturma düzeni gelen konuklara yer gösterme ve ilgilenme konusunda Ali Şimşek arkadaşımızı takdir etmek lazım. Tek başına bu işin üstesinden gelerek en ufak bir arızaya meydan vermemiştir.
Bu oyunu izlerken tıp literatürüne Sarıkamış Şehitleri sayesinde geçen “soğuk ısırığı” ve “erken yaşlanma” hastalığı hakkında bilgi de edinmiş olduk.
Bu oyunda hem keyif aldık, hem duygulandık ve hem de anlatılan konuyu canlı bir şekilde izleyerek hakkında bilgi edindik. Bunu izlerken okullarımızda bu tür oyun ve canlandırmalarla tarihi, milli ve diğer değerlerimizin öğretilmesinin daha yerinde bir uygulama olacağı, çocuklarımızın bu değerlere karşı daha duyarlı olarak yetişeceği fikri aklıma geldi. Öğretilen, kavratılmaya çalışılan bir konuya tüm duygularınızı katmazsanız, beş duyu organının tümünü imece gibi öğrenmeye sunmazsanız elde edeceğiniz bilgiler yavan, ezber ve geçici olur. Kavratılacak konular hem görsel, hem dokunsal ve hem de duygusal olmalı ki kalıcı olsun. Bugün bizim toplum kadar değerlerine yabancı ve düşman başka bir toplum bulamazsınız. Tabi bunun bir sürü nedenleri var. Onları anlatmaya burada ne zemin, nede zaman uygundur. Sadece bu sebeplerden bir tanesinin eğitimdeki arıza olduğunu sizlerle paylaşıp konuyu kapatmak istiyorum.
Bu oratoryoyu bize sergileyen A dan Z ye tüm personel’ e ve katkı sunanları başarılarından dolayı kutlar, teşekkür ederim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum