1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Bu rezalete son verilmeli
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu rezalete son verilmeli

A+A-

Sevgili okuyucularım, daha önceden de iki kez yazdım. Çünkü bu konu 50 milyon aboneyi ilgilendiriyor. Tekrarında fayda var. 23 Ocak’ta kesilen şahsıma ait faturada kullanım, yanı tüketim bedeli 85 TL, vergi ve değişik adlar altında ödeyeceğim fatura 157 TL. Yanı 73 TL fazladan ödüyorum. Bu oran hepiniz için geçerlidir. Hem de her ay.
Son üç aylık faturalarınıza bakın, eskileriyle karşılaştırın. Yüzde 140 gibi bir farkı göreceksiniz. Nereden geliyor bu farkı bilen yok. Elektrik faturalarında hep birlikte cümbür cemaat yediğimiz kazıkların bir bölümüne değineceğim.
Şu faturalarınıza bir bakın ve düşünün. Kaçak Kullanım Bedeli, Dağıtım Bedeli, Per. Sat. Hiz. Bedeli, Pers. Say. Oku Bedeli, İletişim Kullanma bedeli, Enerji Fonu, Tüketim Vergisi, verginin de vergisi.
Şimdi vatandaş uyandı. Ülkenin her yanında dava açıp haksız yerde alınan paraları geri istiyor. Mahkeme kazandınız takdirde emsal olması lazım fakat öyle olmuyor.
Devlet bir karar alır, yargı kararı herkese uygulayacağını açıklar. Ama bizde öyle yürümüyor.”Git sen de dava aç, kazan gel” deniliyor. Vatandaş mahkemelerle nasıl uğraşacak? Birçok vatandaş bu yükün altına girmez.
Türkiye’de bağımsız bir kurul var. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK). Başında da hemşerimiz Hasan Köktaş var. Vatandaşın feryadı ses vermeye başlayınca hükümet bu kurula başvurdu ve çözüm bulmasını istedi. Kurul da 50 milyona yakın aboneye bir çözüm bulmuş.
Elektrik faturaları bundan böyle ayrıntılı olarak gelmeyecek. Hepsi toplanıp tek kalemde fatura gönderilecek. Vatandaş nereden kazık yediğini bilmeyecek. EPDK’nın bu yönde karar aldığını duyduk. Hiç değilse bundan böyle tek kalem altında kazık yiyeceğiz
Elektrik abonelerinden devletin kasasına girenleri anlıyorum. Ancak devlet eliyle, vatandaşı kazıklayıp, özel sektöre para kazandırmayı anlamıyorum.
EPDK, dolaysıyla, bu kurumun Başkanı Hasan Köktaş, 50 milyon abonenin feryadını duymalı ve gereğini yapmalıdır. Geçerli fiyatlarla tüketilen bedel 85, ödenen 157 TL. Dünyanın hangi ülkesinde böyle uygulama var? Vatandaş, her ay tükettiği elektrik tutarı kadar değişik adlar altında birilerine ödüyor.
Ayrıca, Kaçak Elektrik bedeli, her ay faturasını ödeyen dürüst abonelerden neden tahsil edilir, anlamış değilim. Bunu birileri bana açıklasın. Kaçak elektrik kullananları bulun ve parasını tahsil edin.
Duyarlı bir vatandaş olarak, zor olmasına rağmen, bu konuda Ankara Adliyesi’nde dava açtım. Hukuksuz kesilen paralara dur denmesi için mücadele vereceğim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum