1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Bu yıl Kaç kilo Anzer balı üretildi?
Bu yıl Kaç kilo Anzer balı üretildi?

Bu yıl Kaç kilo Anzer balı üretildi?

Anzer balıyla ilgili ilgili açıklamalar kafaları karıştırıdı. Kooperatif Başkanı önce 2 sonra 200 kilo hakiki anzer balı üretildi dedi.

A+A-

Muhammet KAÇAR - Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer yaylasında yaklaşık olarak 200 kilo Anzer balı elde edildiği ortaya çıktı. Üreticiler balları tahlil için kooperatife göndermeden satışa sununca bu yıl tahlilli hakiki Anzer balı elde edilmemiş oldu.
Rize’nin İkizdere ilçesinin 2 bin 100 rakımlı Anzer yaylasında yetiştirilen Dünyaca ünlü Anzer balında bu yıl çelişkili açıklamalar yapılıyor. S.S. Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı Şükrü Çatır, daha önce kötü hava koşulları nedeniyle yaylada sadece 2 kilo hakiki Anzer balı elde edildiğini açıklamıştı. Çatır, bugün yaptığı ikinci bir açıklama ile yaylada aslında yaklaşık olarak 200 kilo Anzer balı üretildiğini söyledi. Çatır “Aslında yaylada yaklaşık olarak 150 ile 200 kilo arasında bir bal üretildi. Ama üreticilerimiz ballarını geçen yıllarda olduğu gibi kooperatif aracılığı ile Hacettepe Üniversitesine göndermedi. Dolayısıyla bu yıl tahlilli Anzer balımız yok.” dedi.
Verimin düşük olması nedeniyle yurt içi ve dışından gelen taleplerin karşılanamadığını anlatan S.S. Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, balın kilo satış fiyatının 400 YTL olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
2 Yorum