1. YAZARLAR

  2. Bilge FIRAT

  3. Bugün zafer günü
Bilge FIRAT

Bilge FIRAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bugün zafer günü

A+A-

Bugün zafer günü, senelerin acısının, sıkıntısının omuzlardan bir yük gibi atıldığı gün.
Bir çok ananın oğluna kavuşamadığı yine de “Vatan sağ olsun” dediği günün yıl dönümü…
Ve tüm şehitlerimiz anısına…
VATAN SAĞOLSUN, ZAFER BİZİMDİR, BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!!!
Analara yazılan mektuplarda, “Beni bekleme ana, belki bugün, belki yarın.. şehit olacağım,” sözlerinin ardı ardına sıralandığı günlerde, evladı için değil, vatanı için göz yaşı döken anaların yüreklerine sarılıydı bu vatan.

Çakır bakışlı delikanlıların bir adım ötesinde dedelerinin şehit olduğunu gördüğü günlerin emanetidir bize bu vatan.

Oğulların vurulup, anaların öldüğü tarihimizin kanıtıdır bu gün.

İçin için ağlayan 30 Ağustoslarda kutladığımız, Ulusumuzun zaferidir.

ZAFER BİZİMDİR, BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

Anadolumuz’un Türk vatanı olduğunu düşmana tekrar tekrar hatırlattığımız tarihimizin sayfalarından birinde ŞANLI BİR HATIRLATMANIN YIL DÖNÜMÜNDEYİZ.

“Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum, sizler ölünceye dek geçecek süre içerisinde yerinizi yeni kuvvetler alacaktır…” sözünün ardından ölüme koşarak giden askerlerimizin anısına hayır dualar edelim bugün. 3 dakika kazanabilmek için ölüme koşar adım giden tüyü bitmemişlerin hatırına vatanımıza hak ettiği değeri verelim.

Diplomalarla sınıf ayrımı yaptığımız günümüze, tokat gibi örnek olacak bir zafer günüdür günümüz.
Kimisi vefa öğrencisi, kimisi Galatasaray, kimisi Tıp fakültesi öğrencisiydi… Okuma yazma bilmeyenleri çoktu, ama vatansever oluşları hepsini bir yapıyordu. Aynı saflarda savaştılar, aynı ekmeği yediler, aynı mataradan su içtiler. Birbirlerinin yaralarını sardılar.
Bugün BİRLİK GÜNÜMÜZDÜR. Bayramımızdır. ZAFER GÜNÜMÜZDÜR.
Elleriyle değil yürekleriyle yazdıkları mektupları gönderdiler analarına. Birçoğu ikinci mektubunu atamadı anasına… Kimisi anasından gelen cevabı okuyamadan şehit oldu. Birkaç satır mektup anı kaldı onlardan günümüze. Hiç gelir miydi akıllarına, yazacağımız şu mektuplar gelecek nesillerimizi hıçkırıklara boğacaktır diye…

Kanlı topraklarda, şehitlerimizin bize emanet ettiği bu güzel vatanımızı, şimdi biz koruyup gözetebiliyor muyuz? Aynı onurla gelecek nesillerimize vatanımızı, onurumuzla, şanımızla emanet edebilecek miyiz?

Her karesinde insanın içini acıtan savaşlarımızın anıları bizleri bir arada tutan bağlardan bir tanesi değil mi? İnsan sıkıntı çekmeden değerini bilmiyor. Dedelerimizin çektiği bu sıkıntılar bizlerde vatanımızın değerini daha da bir arttırıyor.

Gün zafer günüdür. Kurşunların oğulları vurup anaları ağlattığı, yinede ‘Vatan sağ olsun” dedirttiği günlerin yıl dönümüdür.
Bayramımız kutlu olsun.

Onlar savaşın küçük kahramanlarıydı. Birçoğu mezun olmanın hayalini yaşatmışlardı, kimisi doktor olacaktı, kimisi öğretmen. Onlar için son dersti bu, son zildi kulaklarından vızır vızır geçen mermi sesleri!

Allah böyle savaşlarla milletimizi bir daha imtihan etmesin inşallah.

Anaların zafer adına oğullarını ardı ardına cepheye göndermesi unutulur bir olay değil.
Dünya tarihine nice dersler kazıdık, nice insanların aklının dahi almayacağı olaylara imza attık.
Ölmek ve yaşamak arasındaki ince çizgide bir vatan için ölümü seçenlerin hediyesidir bize bu günümüz. Oyuncaklarını bırakıp cepheye koşan çocukların bugünlere büyük bir armağanıdır yaşattığımız ‘Kuva-i milliye” ruhumuz, 13 yaşında şehit olan Afyonlu Satılmış oğullarından Mustafa oğlu Ali’nin, 14 ünde şehit olan Zonguldaklı, Mehmet oğlu Eyüp’ün hatırasıdır bize şanlı bir tarih…

Bayramımız kutlu olsun, bayrağımız şanlı olsun, ebediyen dalgalanacak olan bayrağımız altında kardeşlik bağımız daim olsun…

“Ne hayâsızca tehaşşüd ki ufuklar kapalı!
Nerde-gösterdiği vahşetle “bu: bir Avrupalı”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum