1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. BURASI KARADENİZ
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BURASI KARADENİZ

A+A-

Burası Karadeniz. Mizah malzemesinin çok olduğu bir bölgedir.

Gün geçmiyor ki yörede mizaha konu olan bir malzeme ile karşılaşılmasın. Sosyal hayatta, mizahı bir vaka yakalanmasın. Yeter ki bakarken görmesini bil, algıla.

***

Bu günlerde Doğu Karadeniz’in iki şirin ilçesi Pazar ve Ardeşen’de bir komedi yaşanıyor. Pazar’dan kalkıp Ardeşen’e gitmek için minibüse biniyorsun veya Ardeşen’den kalkıp Pazar’a doğru gidiyorsun tam Çamlıhemşin yol ayırımına, Fırtına köprüsüne geldiğinde hadi bakalım hemen iniyor ve diğer bir arabaya geçiyor ve aktarmalı gidiyorsun. Hasta olman, elinde yükün olması ve eziyet çekmen hiçbir şeyi değiştirmiyor. Yolcular Pazar’dan veya Ardeşen’den bindikleri aynı dolmuşla diğer ilçeye gidemiyor. Yolda araç değiştirmek zorunda kalıyor. Yolcuların her iki araca aktarmalı olarak ödedikleri ücretin toplamı; Ardeşen-Pazar resmi yol navlunun üstüne çıkıp çıkmadığını düşünmek de ayrı bir sorun.

İşin mizah yönü bir tarafa ara yolcular çok sıkıntı çekmektedir. Eziyet içinde yolculuk yapmaktadır. Duraklarda aracı beklediklerine ek olarak aktarma yerlerinde de oyalanmakta, gidecekleri yerlere zamanında varamamaktadır.

Daha doğrusu bir diğer ilçeye gitmek için tek pasaport kontrollerini yaptırmaları kaldı.

Bu iki ilçenin minibüs duraklarındaki araç sürücülerine;

—kardeş hangi yoldan gidiyorsun?

—İndi bindi yolu mu?

—aktarmalı yoldan mı? gibi sorular sorup yolculuk yapmak gerek.

***

Otoriteler nerde?

STÖ, minibüsçüler kooperatifleri, her iki ilçenin ilgili kurumları ne iş yapar?

Bu kronik hale gelmiş soruna neden el atmazlar?

Siyası partiler nerede?

İşte malzeme…

Şimdi seçim sathı mealine girildi. Siyasi partiler böyle halkın olmazsa olmaz elzem sorunlarını gidermeyip, onlara çözüm üretmeyip de ne yapacaklar?

Halktan nasıl oy isteyecekler?

Artık boş vaatlerle oy isteme devri geçmiştir. Halka somut şeyler söylemek ve sorunlarına acil çözüm getirmek gerek.

“inatçı iki keçi” misali bu ilçenin minibüsçüleri inatlarını daha ne kadar sürdürecekler?

***

Bu olaya empati koyabilmek için özel oto ile yolculuk yapan kişilerin birkaç kez minibüs ile gidip gelmelerini, otobandan değil iç yolu kullanmalarını öneririm. Yetkili ve etkili kişilerin halkın neler çektiğini gözleri ile görmesi ve yaşamasını isterim.

***

Halkın tepkisiz kalması da bu sorunun uzamasına yol açmaktadır. Sefer halinde iken homurdanıp sızlanmalarını, araç sürücüleri ile olan tartışmalarını bırakıp yetkili kurumlara başvurmalarını, haklarını yasal yoldan aramalarını ve bu şekilde sorunun çözümüne katkı yapmalarının daha doğru olacağına inanıyorum.

***

Bir sorunu çözmek için tarafların olumlu ve ortak yönlerini ele almak gerek. Uzlaşmaya; kimin haklı olduğu noktasından çok, “çözüme ne katabilirim?” anlayışı ile başlanmalıdır. Ülkemizin hiçbir yerinde örneği olmayan bu komediye hadi hemen şimdi son verelim. Doğası, iklimi, çalışkan halkı ile örnek olan bu şirin ve cennet köşemize yakışanı yapalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum