1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Bürokrasi emin ellerde
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Bürokrasi emin ellerde

A+A-

kasirga.jpg

Sevgili okurlarım, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga‘nın güzel özelliklerini bu sütunlarda,15 yıldan beri değişik vesilelerle çok yazdım. Yazmaya da devam edeceğim. Çünkü bunu hak ediyor. Kasırga’nın üstün niteliklerini yazınca:

Ama yağ çekiyorsun” diye e-mail atan, bir az kıskanç hemşerilerime öncelikle şunu belirteyim.

Fahri Bey’i ile olan dostluğu; benim bütün kişisel ikballerimin üzerindedir.20.Yıllık aile dostum ve çok değer verdiğim bir hemşerimdir. Bu hep böyle kalacaktır. Onunla olan dostluğumun KDV’sini hemşerilerime ve dostlarıma kullanıyorum. Fahri beyin dostluğu bana yetiyor, makamının getirdiği imkânlar, beklentiler kıskananların olsun.

**

Kasırga, geçmişte, Başbakanlık Müsteşarlığı, Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı, Adalet Bakanlığı yaptığı için de tüm vatandaşlarımızın sevgi ve sempati ile hatırladığı bir isim.

Başbakanlık Müsteşarlığı görevine atanmadan birkaç gün öncesinde de yazmıştım.

En son yazılarımda; Fahri Kasırga’nın, engin bilgi birikimi ve devlet deneyimi dolayısıyla mutlaka bürokraside bir numara olması gerektiğini yazdım ve ısrar etmiştim.

Her zaman olduğu gibi, yine ne yazdıksa o oldu.

Eski Adalet Bakanı, Adalet müsteşarı, Başbakan Başdanışmanı. Başbakanlik müsteşarı..

Şimdi de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri. Bürokrasinin tepesinde, yani bürokraside( bir) numaralı koltukta oturuyor.

Salı günü saat 14.30’da,Atatürk Orman Çiftliği’ndeki yeni Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ndeki mütevazı makamına gittim.

Benden önce  ortak dostlarımızdan THK(Türk Hava Kurumu) Rektörü Prof.Dr. Ünsal Ban, Sümer Holding Genel Müdürü Sezai Ensari, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zakir Avşar ‘i kabul etmiş, görüşüyordu.(Rektör Dekan ve Genel müdür, kendi alanlarında en başarılı kişilerdir). Bizi görünce de” gel bunlar senin ekiptendir” dedi. Ekibe girdik, dörtlü resim çektirdik. Sonrasında baş başa kaldık.

Çok yoğun olmasına rağmen, bize zaman ayırdı, sohbet ettik, konuştuk. Basın mensubu olarak ilk ziyaret eden kişiyim. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Şimdiye kadar hiçbir basın mensubuna randevu vermedi.

Genel Sekreter Kasırga, Bürokraside bilinen, tanınan, itibar gören, olduğu gibi olan, göründüğü gibi görünen yiğit Karadenizlidir. Mütevazı aile yaşantısı, ailece şaibesiz geçmişi, onurlu dik duruşu onun en büyük servetidir.

Malumdur ki, yaptığı görevler itibariyle bir faniye nasip olacak her makamı mevkii görmüştür. En genç yaştan itibaren itibarlı işlerle uğraşmış; yaptığı işlere de itibar kazandırmıştır.

Düşünün ki, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık Başdanışmanlığı, Başbakanlık müsteşarı yapmış bir isim olarak şimdi de yeniden bilgisi, birikimi ve deneyimi ile devlet hizmetine devam etmesi Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olarak, bizzat Başbakan Erdoğan tarafından istenmiştir.

Bürokrasinin imbiğinden geçmiş, bilgisini, birikimini, deneyimini zirveye çıkarmış; damıtmış, hayatının her anını devlet ve millete amade geçirmiş bir insan…

Zarif, beyefendi kişiliği, dostluğu her türlü takdirin üzerindedir.

Her yargı mensubu çok iyi bilir ve takdir eder ki, O’nun döneminde adalet yozlaşmadı, siyasallaşmadı, ikiye bölünmedi. Adaletin başında olsaydı, bunlara asla izin vermezdi.

Fahri bey, adalette dengeydi. Hukukun üstünlüğüne gönül vermiş, hayat vermiş bir insandır.

Yaptığı her görevi en nitelikli şekilde ifa etmiştir. Şahsiyeti, çalışkanlığı, başarısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en fazla takdir ettiği isimler arasındadır. Kendisi de elbette ki, sayın Erdoğan’a son derece bağlıdır.

Bürokrasinin tepesinde Fahri Kasırga‘nın olması büyük bir şanstır, dengedir, sigortadır. Bu dönemde, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği makamında Fahri Kasırga Bey’in bulunması, ülkemiz açısından da, bürokrasi açısından da çok önemlidir.

 

Hüner ve Marifet..

Bir hedefe ulaşmanın, başarılı olmanın, halkın gönlünde sürekli olarak taht kurmanın, ilkeli ve tutarlı olmanın, hizmet etmenin, dimdik ayakta durmanın önemli öğeleri vardır.

Bu başarı için hepsinin bir arada bulunması gerekiyor ki, bu da öyle kolay herkese göre bir iş değildir.

Örneğin aklın en isabetli değerlendirmeler, duyguların en hassas örneğine, kadar bütün öğeleri sıralayabiliriz.

Ama yine de hedefe ulaşmak, farklı, özel olmak için; ona ulaşan kişinin” hünerine” bağlıdır.

Hüner” Farsçada ustalık-uzmanlık becerikli olma üstünlüğü demektir.

Mutluluğu bir değer gibi sunar. İnsana varlığın ispatini verir.

Mükemmelliği tanımlar ve onu simgeler.

Marifet, Hünerin Arapça karşılığıdır. Eylemlerin, nitelikli tarifine bakarsan ”Hüner” ile “ Marifet” benzer anlamlar taşır.

Hüner, hayatin fizik değerlerine, hâkim olan ustalıktır.

Marifet ise, hünere kazandırılmış tasavvuf idrakiyle tezahür eder.

Bir hikmet ve İrfan hadisesidir.

Tanrının isim ve sıfatlarının bir hayat tecellisi vardır.

Bu tecellinin günlük yaşama hüviyet kazandıran maharetine “Marifet” diyoruz.

Bu marifet manasıyla,    Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, etkileyici başarıları, üstün nitelikler, bilgisi, donanımı, mütevazılığı, açık sözlülüğü, kıvrak zekâsı ülkesine ve millete hizmet etmesiyle az rastlanır örnek teşkil ediyor.

Kasırga’nın  Memleket sevgisi, nezaketi, başarıları, güven veren sağlam ve dik duruşu vatandaşlarla uyumu, içindeki insan sevgisi, ülkeye olan hizmeti, örnek aile yapısı, örnek teşkil eden üstün özellikleri, değer katan örnek davranışları, marifet beklenen iltifatı kısa sürede gördü ve Başbakan Erdoğan  onu  bürokrasinin  tepesine atadı.

Kasırga, düşünce derinliklerinde bütün değerlerin kavrandığı zihnin olgunluğun timsali olarak, sözel Zekayi, soğukkanlı, kendinden emin, eleştirilere açık, demokrasiyi özümsemiş, yüz ifadesindeki gülümsemeyi eksik etmeden, dikkatli olarak içten ve samimi ustalığında sergiler.

**

Not: Cumhurbaşkanlığı Personel Başkanı Ahmet Minder de Rizeli hemşerimizdir. Üç dönem Rize-Güneysu Belediye başkanlığı görevlerini  başarıyla yürüttü. Kendisine başarılar diliyoruz.Yerinde olmadığı için uğramadık.Uygun bir zamanda ziyaretine gideceğiz. İsabetli seçim ve atama.

Ankara’dan sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
6 Yorum