1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Ç. Hemşin'de nefes kesen tatbikat
Ç. Hemşin'de nefes kesen tatbikat

Ç. Hemşin'de nefes kesen tatbikat

Çamlıhemşin'de düzenlenen yaralı kurtarma tatbikatı nefes kesti. Rize belediye başkanı Halil Bakırcı sergilediği gösteri ile dağcılara taş çıkarttı.

A+A-

GÖKTÜRK FIRAT- ÖZGÜR TEPE - Kaçkar Dağcılık Rafting ve Kayak Spor Kulübü (KDRK) tarafından Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi'nde nefes kesen bir yaralı kurtarma tatbikatı yapıldı.
Rize Valisi Kasım Esen, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ve çok sayıda kişinin izlediği tatbikatta ilk olarak; bir dağcı sırtına aldığı yaralıyı 100 metre yükseklikteki uçurumdan indirdi. İpler yardımı ile indirilen yaralı bu kez, Fırtına deresi üzerinde gerilen 200 metre uzunluğundaki ipten makaralar yardımı ile karşıya geçirilerek ambulansa bindirildi. Başarılı bir şekilde tamamlanan tatbikat sırasında izleyenler heyecanlı anlar yaşadı.
 
Rize Valisi Kasım Esen, tatbikatı son derece başarılı bulduğunu belirtirken, "Biz Rize Valiliği olarak her zaman bu tip derneklerimizi destekleyeceğiz. Son derece başarılı bir tatbikat oldu. Kahvehanelerde boş zaman geçiren insanlarımızı teşvik ederek bu sporlarla ilgilenmelerini sağlayacağız. Bu tip sporlarla doğaya yön vereceğiz." dedi. Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise yaptığı açıklamada, "Sel ve heyelan gibi doğal afetler ilimiz için kaçınılmazdır. Bu tip tatbikatlarla istenmeyen olaylara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Gerçekten başarılı bir tatbikat oldu" şeklinde konuştu.
Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı tatbikat sonrası, birçok kişinin cesaret edemeyeceği bir şey yaptı. Bakırcı profesyonel dağcılar tarafından yaralı kurtarma tatbikatı yapılan ipe çıkarak makaralar yardımı ile Fırtına Deresi üzerinden karşıya geçti. Geçişte başarılı olan Bakırcı, profesyonel dağcılara taş çıkarttı.

Tatbikat öncesi ayrıca Kızılay Rize Şubesi ile KDRK arasında bir protokol imzalandı. Protokol gereği artık Rize'de meydana gelen afetlerde Kızılay adına KDRK sporcuları kurtarma görevlerini üstlenecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız