1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Çamlıhemşin'de akıl almaz ölüm!
Çamlıhemşin'de akıl almaz ölüm!

Çamlıhemşin'de akıl almaz ölüm!

Oğlu mide kanaması geçirdi. Sağlık ekipleri karlı yolu açarak köye ulaştı. Anne, oğlunun hastaneye kaldırılmasına karşı çıktı. 1 gün sonra ise ölüm geldi!

A+A-

Muhammet KAÇAR - Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi'nde oturan 45 yaşındaki Güngör Günay rahatsızlanınca yakınları sağlık ekiplerine haber verdi. Kar nedeniyle kapalı olan köy yolu, Köy Hizmetleri ekiplerinin çalışması sonucu 5 saat sonra açıldı. Fakat annesi, ‘Ona hastanede bakamam’ diyerek mide kanaması geçiren felçli oğlunun hastaneye kaldırılmasına izin vermedi. Güngör Günay olaydan bir gün sonra mide kanamasından öldü. Kaymakamlık, hastayı sağlık ekiplerine vermeyen aile hakkında soruşturma açılabileceğini söyledi.

Çamlıhemşin'in Yukarı Şimşirli Köyü'nde yatağa bağımlı olarak yaşayan felçli Güngör Günay cumartesi günü rahatsızlandı. Yakınlarının haber verdiği sağlık ekipleri, yoğun kar yağışı sonucu yolun kapalı olması nedeniyle köye ulaşamadı. Bunun üzerine Köy Hizmetleri ekiplerinden yardım istendi. Grayderler köy yolunu 5 saat süren bir çalışma sonucu ulaşıma açtı. Sağlık ekipleri eve 500 metre mesafeye kadar ambulansla ulaştı. Kar nedeniyle ambulans daha fazla ilerleyemeyince, görevliler yaya olarak hasta Güngör Günay’ın evine gitti. Sağlık görevlilerinin yaptığı ilk muayenede hastanın mide kanaması geçirme ihtimalinin yüksek olduğu, hemen hastaneye kaldırılması gerektiği belirtildi. Fakat hastanın annesi Melek Günay ile diğer yakınları, “Hastanede bakacak kimse yok, şimdi hastaneye götüremeyiz. Burada yapabileceğiniz bir şey varsa yapın'' diyerek hastayı sağlık görevlilerine vermedi. Çabalarından sonuç alamayan görevliler hastaya serum takarak evden ayrılmak zorunda kaldı.
BİR GÜN SONRA ÖLDÜ
Olaydan bir gün sonra iyice fenalaşan Güngör Günay yaşamını yitirdi. Yapılan otopside hastanın mide kanaması sonucu öldüğü belirlendi. Çamlıhemşin Kaymakamlığı olayla ilgili inceleme başlattı. İnceleme sonucunda hastayı sağlık görevlilerine vermeyen aile hakkında ölüme sebebiyet vermekten dava açılabileceği belirtildi. Çamlıhemşin Kaymakamı Şenol Koca olayla ilgili şunları söyledi: “Yukarı Şimşirli köyümüzden bize hasta olduğu yönünde ihbar gelince, kapalı olan köy yolunu ulaşıma açtırarak sağlık görevlilerinin oraya ulaşmasını sağladık. Ekiplerimiz yaptıkları incelemede hastanın mide kanaması geçirdiği yönünde görüş bildirdi. Acilen hastaneye kaldırılması gerektiğini söylediler. Fakat hastanın annesi “Ona hastanede bakamam, oraya gelemem’ gibi şeyler söyleyince diğer yakınları da hastanın hastaneye gönderilmesine karşı çıktı. Memurlarımıza zorluk çıkardılar. Onlar da serum takıp köyden ayrılmak zorunda kaldı. Aldığımız bilgiye göre de hasta bir gün sonra öldü. Biz olayla ilgili inceleme başlattık. Gerekli inceleme sonucunda olayda kimin ihmali varsa adli makamlara iletilecektir.'' Güngör Günay’a ulaşabilmek için yapılan 5 saatlik çalışma ve Günay’ın ilk muayenesi, cumartesi günü TV kameraları tarafından görüntülenmişti.
Rize Valisi Kasım Esen: “Olay savcılığa intikal ettiriliyor”
Rize Valisi Kasım Esen, Çamlıhemşin İlçesi'nde rahatsızlanan 45 yaşındaki Güngör Günay’ın yakınları tarafından hastaneye gönderilmemesi ve sonrasında ölmesi olayının savcılığa intikal ettirileceğini söyledi. Vali Kasım Esen konuyla ilgili olarak Çamlıhemşin kaymakamı Şenol Koca’dan bilgi aldı. Vali Esen, “Burada devlet gerekeni yapmış. Uzun uğraşlar sonucu kardan kapalı yolu açtı. Köye doktor ve sağlık ekibi ile ambulans gönderdi. Ama aile ne üzücüdür ki hastasını hastaneye göndermedi. Bir gün sonrada hasta mide kanamasından dolayı öldü. Burada aile hakkında ölüme sebebiyet vermekten dolayı gerekli soruşturma başlatılacak. Konu Cumhuriyet savcılığına intikal ettirilmesi talimatını verdim” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum