1. YAZARLAR

 2. Ali GÜNAY

 3. ÇAMLIHEMŞİN’E HİZMET
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇAMLIHEMŞİN’E HİZMET

A+A-

 

 

Bir Çamlıhemşinli olarak ilçeme hizmet etme yolları ile ilgili bir yazı yazma ihtiyacı duydum. Hizmet ille de bir yerlere atanmak veya aday olup seçilmekle olmaz. Hizmet etmek istedikten sonra bunun yolları çoktur. Bildiklerini, düşündüklerini paylaşmakta bunlardan bir tanesidir.

Gerçi bu günler seçim arifesidir. Maşallah bir düzineden fazla aday adayı ilçeye hizmet etmek için başvuruda bulundu. Bu aday adaylarının hepsini sadece hizmete aday olmalarından dolayı kutluyorum. Niyetlerinin perde arkasını bilemem.

Geleneksel siyaset anlayışında bir yerlere aday olurken belli bir çıkar ilişkisi, ihale kapma, adamlarını bir yerlere yerleştirme ve politik bir imaj elde etme gibi amaçlar güdülür. Bu amaçlarla sadece adaylar ortaya çıkar. Bu adayın ekibi var mı, bu ekipler kimlerden oluşur, projeleri nelerdir, bu projeleri gerçekleştirmek için bir çalışma planı ve takvimi belli mi? diye hiç sorgulanmaz. Örneğin Aday Ayşe Hanım veya Kemal Bey tek başına halkın karşısına geçer ve oy dilenir. Bu aday sihirbaz olsa bile tek başına ekipsiz hiçbir şey yapamayacağı, proje ve plan desteksiz başarılı olamayacağını kimse aklına getirmez. Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez. Planı olmayanlar planları olanlara hizmet eder.

Peki, geleneksel anlamda adaylar seçilmek için neyi kullanır?

Tabii ki başta para ve toplumdaki imaj ve ününü... Bunların içinde filan ünlü kişinin oğlu ve yakını olmak ta avantaj sağlar. İş adamı ve ticaret sahibi olmak ta unutulmamalıdır. Nasılsa seçildiğinde kara kar katacaktır. Belki de adaylardan bir çoğu hayatında hiçbir kitabı okuyup bitirmemiş, eline bir araştırma dergisi ve gazete almamış ya da toplum yararına faydalı bir üretimde bulunmayıp katkı sunmamıştır. Tahsil durumlarını sorgulamaya gerek yok. Ona kimse baktığı yok.

 Aday adaylarına;

 1. Ekip çalışmasına önem verip vermedikleri, ekiplerinin olup olmadığı ve kimlerden oluştuğunu,
 2. Projesi olup olmadığı, bu projeyi gerçekleştirmek için hangi gerçek kaynakları kullanacağını,
 3. Çalışma planı ve takviminin olup olmadığını sorgulamadan, oylarını kullanmamalıdır.

 İlçemde olması gereken çalışma ve projeler şunlardır:

 1. İlçe eğitim kurumlarından her derce de çeşitli spor alanlarından ekipler oluşturma, bu tür çalışmaları destekleme ve bu çalışmalara ait hizmet bina ve alt yapıları yapmak.(ör. Bir kapalı spor salonu, jimnastik ve güzellik salonları hizmete açılır. Açanlara destek verilir).
 2.  Yöre Halk kültürü geliştirme çalışmaları.(ÖR. Folklor, koro ve yöresel halk müziği ile eski geleneklerinin yaşatılması. Eski köy düğünleri, horon ve tulum çalma kursları.) Bu kültüre ait hizmet binalarının açılmasına destek, kültür binası ve düğün evinin yapılması.
 3. Yöresel sanat ürünlerinin desteklenmesi, sergilerinin yapılmasının teşvik edilmesi..
 4. Yüksek okul yapımına hız kazandırılması…
 5. Yöre ürünlerinin değerlendirilmesine dönük alt yapı çalışmaları..(ör. Organik çay fabrikası, yöre ürünlerinin kurutulması ve saklanmasını içeren kuruluşlar)..
 6. Yeni sosyal yaşam alanlarının yapılması…(Park, çocuk oyun alanları, sinema, tiyatro binaları).
 7. Konut ihtiyacının giderilmesi için kooperatif kanalıyla yapıların yapılması…
 8. Yöre bitkilerinin sergilenip turizme katkı yapacak şekilde sergilenmesi için ilgili müze ve yapıların yapılması(ör. Endemik bitki ve tarihi sanat ürünleri müzesi)
 9. Dere karşısından alternatif yol geçiş güzergâhı,
 10. Trafik ve otopark sorunu..
 11.  İlçeye çok yakın bir yerde veya kapalı bir alanda otoparkın yapılması. İlçe dışına giden araçlar için ve taksiler için terminalin yapılması.
 12. Ayder Festivallerine ek Zil kale ve diğer yayla şenlikleri,
 13. Hava, su, görüntü ve gürültü kirliliğini önleyici çalışmalar.
 14. İlçenin alanını Ayder yolu, Tardere yolu, Topluca ve Pazar yolu güzergahına doğru açılımın yapılıp genişlemenin sağlanması..

Kaynaklarımız:

 1. Yöre iç ve diş gurbetçilerin desteği (yurt içi ve yurt dışı),
 2. Uluslar arası kuruluşlar,
 3. Yerli yabancı sponsorlar,(ör.TOKİ ,IMF ve Dünya Bankası gibi kurumlar)
 4. Festival ve şenliklerden elde edilecek gelirler,
 5. Bölge ve Yabancı iş adamı ve ticaret sahiplerinin yöre halkı yararına oluşturduğu fonlar..

Nasıl Yapacağız?

 1. Halkla beraber. Halk günleri oluşturarak… Yöre halkını anında bilgilendirmek ve görüş ve düşüncelerini almak için birimler oluşturulur(ör. Kamuoyu ve anket yapma şirketleri)
 2. Her alanda uzman, dalında emekli olmuş bilirkişilerden oluşturulmuş alt çalışma gurupları veya komisyonlar,
 3. Sorunları giderme ve çözüm üretme birimleri..ile.

Belki bu yazdıklarım size hayalî gelebilir. Ancak daha dün hayal gözüken şeyler bu gün gerçekleştiğini gördük. Önemli olan İşi bir yerden başlatabilmek… Çünkü işin en önemli ve zor bölümü başlangıç bölümüdür.

Son not: Okurlarımın daha ilginç fikir ve görüşlerini yazımın altında yorum olarak yazarlarsa bir sonraki yazımda paylaşırım. Bu şekilde onlarında Çamlıhemşin’e hizmet yolunda bir katkıları olmuş olur.

Saygı ve sevgilerimle…!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum