1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. Çay fabrikalarında yeni dönem
Çay fabrikalarında yeni dönem

Çay fabrikalarında yeni dönem

Çay fabrikalarında yüzde 35 yakıt tasarrufu sağlayan bir sistem geliştirildi.

A+A-

Bin ton yakıt kullanılan bir fabrikada geliştirilen sistemle yıllık 100 milyar lira yakıt tasarrufu yapılabiliyor.
Çay fabrikalarında, soldurma ünitelerinde kullanılan sıcaklığın temininde yeni geliştirilen bir projeyle yaklaşık yüzde 35 civarında bir tasarruf sağlanabileceği bildirildi.
Çay sektöründe uzun yıllar hizmet veren Süleyman Sırrı Saral, arkadaşı Halit Ak tarafından geliştirilen ve patenti alınan sistemin bazı fabrikalarda denenerek, başarılı sonuçlar aldığını söyledi.
 Sadece kömür veya akaryakıt kullanılarak elde edilen enerjinin sağlandığı fırından soldurma ünitesine ısı taşıyan bu sistemden geri dönüşüm şekliyle 45-50 derece sıcaklık elde edilebildiğinin altını çizen Saral, "Bu projeyle yılda bin ton civarında kömür kullanan bir firma yakıttan yüzde 35 civarında bir tasarruf sağlayabilmektedir. Bunun da değeri, kömürün tonunu 200 dolar civarında kabul edersek, yılda yaklaşık 100 milyar liralık bir rakamdır. Oysa projenin maliyeti, fırının soldurma ünitesine yakın olması durumunda 10 milyar liradır" dedi.
Söz konusu düzeneğin alüminyum veya demirden imal edilebildiğini ancak alüminyumda ısıdan daha fazla yararlanabilme imkanı bulunduğunu belirten Saral, "İşlerliği kanıtlanmış olan sistemin iyi kurulması halinde bu tasarrufun yüzde 50'lere bile çıktığı görülmektedir. Türk çayının en büyük sorunlarından biri olan maliyetin yüksekliğinin yarattığı olumsuzluklar göz önüne getirildiğinde, sistemin bu konuda büyük avantajlar sağlayabileceği anlaşılacaktır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız