1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Çayeli'nde organize sahtekarlık!
Çayeli'nde organize sahtekarlık!

Çayeli'nde organize sahtekarlık!

Rize'nin Çayeli İlçesinde sahte kredi ve kimlik kartları basan bir şebekenin 4 elemanı yakalanarak gözaltına alındı.

A+A-

Dilek ASLAN - Rize'nin Çayeli İlçesi'nde sahte kredi kartı bulunduran ve kullanan 4 kişi, sahte kredi kartı yapımında kullanılan malzemeler ve sahte kredi kartlarıyla yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Çayeli İlçesi'nde N.A. ve E.B. isimli 2 şahıs, bir işyerinden alışveriş yaparak sahte kredi kartıyla ödeme yapmak istediler. Kart işlemi sırasında problem yaşanınca işyeri sahibi olaydan şüphelenerek durumu polise bildirdi. Çayeli Emniyet Amirliği ekipleri şüpheli 2 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı. 2 kişinin ifadeleri doğrultusunda sahte kredi kartı şebekesinden 2 kişiye daha ulaşıldı. Bu kişilerin araçlarında yapılan aramada sahte kredi kartı yapımında kullanılan malzemeler ile sahte kredi kartları ele geçirildi.

Çayeli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bir basın toplantısı düzenleyerek bilgi veren Rize İl Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Çayeli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonda kullanmış oldukları oto ile birlikte dört şüpheli yakalandığını ifade ederek, “Şahısların kayıtlarının araştırılması sonucu bir şahsın dört ayrı dolandırıcılık suçundan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce arandığı tespit edilmiştir Şüpheliler üzerinde ve otolarında yaptığımız aramalar sonunda bir adet dizüstü bilgisayar, 19 adet kopya kredi kartı, 6 adet boş plastik kart, 1 adet kart kopyalamada kullanılan encoder cihazı, 47 adet farklı kişilere ait master kredi kart bilgileri, 2 adet sahte nüfus cüzdanı, 5 adet ATM kartı, 1 adet sahte 10 YTL yakalanmıştır. Şüphelilerin yurt dışındaki şahıslarla internet üzerinden bağlantı kurdukları ve kredi kartı numaralarını ve bilgilerini bu yolla elde ettikleri, kredi kartı bilgilerini bilgisayar ve encoder cihazı kullanmak suretiyle kartlara yükleyip alışverişte kullandıkları tespit edilmiştir. Yakalanan dört şüpheli şahıs adliyeye sevk edilmiştir. Bu kredi kartlarıyla birlikte yakalanan kişiler piyasadan 50 bin YTL’lik alışveriş yaptıklarını itiraf etmişlerdir” dedi.

Müdür Demirtaş, vatandaşlardan kredi kartları diğer suçlar konusunda daha duyarlı olmalarını isteyerek, “Özellikle esnafımızın şüphelendikleri her kredi kartını bize bildirmelerini istiyoruz. Suç ve suçlularla mücadelede vatandaşlarımızın bizim yanımızda olmalarını istiyoruz. Şüphelenilen her olay ve kişiler bize bildirilirse hemen o konuyla ilgili harekete geçeriz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız