1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Çaykur kaç işçi alacak?
Çaykur kaç işçi alacak?

Çaykur kaç işçi alacak?

Çaykur’da işçi alımı konusuna Genel Müdür Ekrem Yüce son noktayı koydu. Çaykur, 2007'de kaç işçi alacak?

A+A-

Dilek ASLAN - Çaykur’a işçi alınacak söylentisiyle 40 bin’in üzerinde müracaatın gerçekleşmesiyle kamuoyunda bir anda dikkatlerin üzerine çekildiği Çaykur’dan resmi açıklamayı Genel Müdür Yüce yaptı. 2007 yılı içerisinde vasıflı bin 500 işçi alımının zorunluluk arz ettiğini belirten Ekrem Yüce, bin kişilik de vasıfsız eleman takviyesiyle toplam 2 bin 500 personel alınacağını açıkladı. Çaykur’a bağlı müesseselerde çalışmakta olan daimi ve geçici işçilerin zamanla zorunlu ve normal şartlarda emeklilik nedeniyle işten ayrıldıklarını belirten Genel Müdür Ekrem Yüce, “1998 yılından sonra da yeni işçi alımı yapılmadığından dolayı yaş çay fabrikalarımızda, özellikle nitelikli işgücü ihtiyacı ortaya çıktı. Aynı zamanda Yaş Çay Fabrikalarımızın modernize edilmesi sonucu vasıflı teknik işçiye daha çok ihtiyaç duyulmuş ve geçen süre içerisinde bir takım nitelikli ve mesleki donanıma sahip işçilerimizin de emekliye ayrılması sonucunda, fabrikalarımızda makinelerin bakımı ve onarımı gibi teknik hizmetlerin yürütülmesinde önemli teknik personel ihtiyacı oluşmuştur. Bunların dışında; Yaş Çay Fabrikalarımızda mubayaa ekibinde görevli çay eksperlerinin yaş çay ürünü alımlarında kaliteyi daha da yükseltmek için konularında eğitim almış Çay Eksperliği Bölümü mezunu işçilere de ihtiyaç duyulmaktadır. Teşekkülümüzün noksan olan yukarıda belirtilen işgücü ihtiyacının karşılanmasında zaruret bulunmaktadır. Yaş Çay Fabrikalarımızda işin önemine binaen 2007 yılı içinde 500 Endüstri Meslek Lisesi ve benzeri Teknik Okul, 500 Lise ve Dengi Okul ve 500 Meslek Yüksekokulu Çay Eksperliği bölümü mezunu olmak üzere toplam bin 500 geçici mevsimlik işçinin işe alınması hususlarındaki işlemlerin yapılması için gerekli çalışmalar başlatılacaktır” dedi.
Yüce açıklamasında, “Yukarıda belirtilen teknik niteliğe sahip ve Teşekkülümüzün ihtiyacı olan işçi personelin alımının dışında; Sayın Rize Milletvekilimiz Abdulkadir Kart'ın kamuoyuna yansıyan açıklaması doğrultusunda alınabilecek nitelikli personelin dışında bin kişi civarında vasıfsız imalat işçisinin de alınabileceği noktasındaki Çaykur'un çalışmalarını ifade etmişti. Sonuç itibariyle bu konudaki çalışmalarımız devam etmektedir. Önümüzdeki yıl yeniden üretime geçecek olan Muratlı çay fabrikası ile Hemşin bölgesinde yapımı planlanan yeni çay fabrikasının da devreye girmesi ile yeni işgücü oluşacak. İhtiyaçlarımızın sağlıklı bir şekilde tespit edilerek, emekli sayısındaki artış olacağını da göz önünde bulundurarak bin kişiden daha fazla vasıfsız işçi alımının gerçekleştirilebilmesi için daha sonra ki yıllarda yapılmasında kurumumuz açısından fayda görülmektedir. İlk etapta alınabilecek nitelikli personelin alımı noter huzurunda kura sistemiyle yapılacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum