1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Çaykur'a işçi alımı
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Çaykur'a işçi alımı

A+A-

Bölgemizin can damarı, Çay-Kur’daki bin 500 kişilik işçi alımı tarafsız şeffaf, adaletli bir şekilde gerçekleşti. Bu başarıdan dolayı, Çay-Kur Genel Müdürü Sayın Ekrem Yüce’yi tebrik ediyorum.
Ak Parti İktidarının ve onun, Rize’deki temsilcilerinin bu konudaki tarafsızlıkları başarı haznelerine yazılmıştır. Gerçekten ülkemizin en önemli sıkıntısı olan diplomalı ve diplomasız işsizler için artık bir şeyler yapmanın vakti gelip geçmektedir. Bu konuda bir nebze olsa da, Tarım Bakanlığına bağlı Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü üzerine düşeni yapmış oldu.
Yaş çay üretimi yapılan Karadeniz Bölgemiz illerinin toplamında tam 250 bin işsiz insanımız bulunmaktadır. O nedenle gönül arzu ederdi ki, Çay-Kur değil bin 500 keşke 4 ile 5 bin kişiye iş imkânı sağlayabilseydi. Üstelik bu işçilerde mevsimliktir. Buna da şükredelim! Daha birkaç yıl öncesinde büyük oranda zarar eden, nerede ise işçi çıkartacak konuşmalarının ve hesaplarının gündemde olduğu bir kurumdu Çay-Kur. Genel Müdür Sayın Ekrem Yüce’nin izlediği ekonomik politikalar, satış ve personel stratejileri çalışan ve üreten ekibi ile kurum kısa zamanda zarardan kara geçerek özelleştirilecek kamu kuruluşları arasından çıkartılıp, tekrar işsizlere iş verir hale gelmiştir. İnşallah ilerleyen aylar ve yıllarda bu işçi alım sayısı tekrar artırılır, diğer işsiz gençlerimizde sevindirilir.
Şeffaf bir ortamda, şaibesiz ve tarafsız 2 Mart Kapalı spor salonunda noter huzurunda gerçekleşen bu kuradaki başarısından dolayı, Çay İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Yüce ve üyelerini tebrik ediyorum. Kura için 2 Mart kapalı spor salonunda Çay-Kur Genel Müdür Yardımcıları ve Yönetim Kurulu üyeleri Yunus Kaldırım, Osman Keser ve Dr. Turgay Turna, kendilerine bağlı daire Başkanları, Fabrika müdürleri, şube Müdürleri ve diğer görevlilerle birlikte başarılı bir organizasyon sergilediler. Çay-Kur Pazarlama Daire başkanı Rahmi Şenkaya ve ekibi saatlerce kurdukları stand da görevli, görevsiz, davetli davetsiz herkese çay ikramında bulundular. Kısacası Çay-Kur hem bin 500 kişiyi iş sahibi yaptı, hem de bu kura için salona gelen herkese güzel bir ev sahipliği yaparak örnek bir işçi alımı gerçekleştirdi. Emeği geçen herkesi kutluyorum.
Basının, siyası partilerin temsilcilerinin, sivil toplum örgütlerinin yöneticilerin davet edildiği, kuraya katılan kişilerin, kendilerinin ve ailelerinin de bulunduğu bin 500 kişilik kura çekiminde işçi olmayı hak kazanan, yeni iş sahibi kardeşlerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
Fakat şu noktaya da değinmeden geçemeyeceğim. Kura öncesi Kapalı spor salonunun önünde yığılan genç işçi adayları, bir siyasinin tahriklerine kapılarak, yaptıkları taşkınlıklar hiç birisine ve o siyasetçiye yarar getirmez.
CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya kendisine yakışır bir tavır içersinde, ben de şahit oldum şu ifadeyi kullandı Aslankaya “Bu kura tamamen tarafsız ve şaibesiz bir ortamda yapılmaktadır. Farklı bir şey tespit etseydim hemen kamuoyu ve basınla bunu paylaşır, sesimi çıkartırdım. Fakat her şey hakkaniyet içersinde cereyan etmiştir” dedi. Bu tavrından dolayı Aslankaya’yı tebrik ediyorum. Taşkınlıkta bulunan bu gençlerimizin kura çekiminin yapılacağı salonun önündeki tavırlarını, Türk Gençliğine hiç yakıştıramadım. Onun için diyoruz ki, aileler çocuklarına önce çok iyi terbiye vermelidirler.
Müslüman Türk genci kavgacı, karamsar, ümitsiz, bedbin olamaz. Çünkü o her şeyden evvel müslümandır. Kendisine düşeni yaptıktan sonra, takdire teslim olma kültürüne sahiptir. İşsiz olmak hayatın sonu değildir. İşsiz olma menfiliği hayata isyan etme ve küsme kararı olmamalıdır. Önce terbiyeli ve eğitimli olmalıdır.
İnşallah ileriki aylar ve yıllarda işsiz olup bekleyen kardeşlerimiz de en yakın zamanda bir iş sahibi olurlar. Dualarım onlarla birliktedir. Üzülmesinler, bir kapıyı kapatan yaratan, onlara başka rızk kapıları açar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
7 Yorum