1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. ÇAYKUR’da mevsimlik işçilerden 'ayı' benzetmesi
ÇAYKUR’da mevsimlik işçilerden 'ayı' benzetmesi

ÇAYKUR’da mevsimlik işçilerden 'ayı' benzetmesi

ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler genel müdürlük binası önünde protesto gösterisi gerçekleştirdi - “Kendimi ayı gibi hissediyorum; 6 ay çalış, 6 ay uyu”

A+A-

Hasan Fehmi Demir - Ali Maşalacı
RİZE (İHA) - Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) bünyesinde çalışan mevsimlik işçiler, genel müdürlük binası önünde toplanarak kadro talep etti. Kendilerini 6 ay çalışıp 6 ay kış uykusuna yatan ayılar gibi hissettiklerini belirten işçiler, "Kadro hakkımız, söke söke alırız" sloganları attı.

cayk1-023.jpg

Genel müdürlük binası önünde soğuk havada toplanan işçiler, kendilerini 6 ay çalışıp 6 ay kış uykusuna yatan ayılar gibi hissettiklerini söyledi. İşçiler "Kadro hakkımız, söke söke alırız" sloganları attılar. Çalıştıkları 6 ayın dışında çalışma haklarının askıya alındığını ifade eden işçiler, işverenlerin kendilerine "3-4 aylığına sizi çalıştırmayız" dediklerini, buradan doğan mağduriyetin giderilmesi gerektiğini söylediler.

cayk2-021.jpg

İşçiler adına konuşan Arhavi Çay Fabrikası çalışanı Hanefi Çiçek, "Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünden en son 2006 yılından 6 bin civarında arkadaşımıza kadro verilmiş ve şu anda kurumumuz bünyesinde 500 civarı kadrolu personel çalışmaktadır. ÇAYKUR en kalabalık kadrolu personelle çalıştığı sürelerde hep kâr açıklamıştır. Dolayısıyla bizler mali nedenlerle kadro talebimizin kabul edilmeyişini asla kabul etmiyoruz. ÇAYKUR’da çalışan geçici işçiler olarak kadro talebimizi en yüksek sesle yineliyoruz” diye konuştu.

“Kendimi ayı gibi hissediyorum
Rize merkeze bağlı Pazarköy Çay Fabrikası’nda çalışan mevsimlik işçi Asiye Uzun ise, 6 ay çalışıp 6 ay çalışmadıkları için kendilerini kış uykusuna yatmış ayı gibi hissettiklerini dile getirdi. Uzun “Sendika nerede ? Niye çıkıp konuşmadı? Niye ‘işçiye ekmek ver diye’ bağırmıyor? Kadro da değil, ekmek istiyoruz. Konu kadro falan değil, ekmek. Kendimi ayı gibi hissediyorum. 6 ay çalış, 6 ay uyu. ÇAYKUR işçisi ayılar gibi; 6 ay çalış, 6 ay uyu” ifadelerini kullandı.

"Senenin 6 ayı çalışıp geri kalan 6 ay bizi düşünmeyen bir kurumun işçileriyiz"
Bir başka mevsimlik ÇAYKUR çalışanı Fatma İslamoğlu da çalıştıkları 6 ayın dışında nasıl yaşayacaklarını sorarak, “Ben 2007 girişliyim ve aslen Denizliliyim. Ben Rize’ye gelip çay eksperliği meslek yüksekokulunda çay eksperliği bölümü okudum. Tam 17 yıldır 4'üncü ayda başlatıp 6 aya çıkardılar. Senenin 6 ayı çalışıp geri kalan 6 ay bizi düşünmeyen bir kurumun işçileriyiz. Benden öncekilere nasıl kadro verildiyse bu kadro bizim de hakkımızdır. Ya bu ülkede yaşamak bizler için 6 aydan mı ibaret. Geri kalan 6 ay biz ne yiyip içeceğiz” dedi.

HABERİN VİDEOSU:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
37 Yorum