1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Çaykur'un başarısını göremeyenler
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Çaykur'un başarısını göremeyenler

A+A-

Bölgemizin ve Rize İlimizin can damarı olan Çaykur, 2007 hedeflerini beklenenin üzerinde bir performansla gerçekleştirerek, üreticilerin yüzünü güldürmeyi sürdürüyor. 5 yıldır her yıl bir önceki yıllardan çok daha iyi duruma giden kurumun bu başarılı çalışmalarını ne hikmetse bazı insan, kurum ve kuruluşlar görmezlikten gelmektedirler. Her geçen kampanya sezonunda faaliyetlerini bir önceki yıla göre yenileyen ve emin sağlam adımlarla başarıyı yakalayan kurumun Genel Müdürü Sayın Ekrem Yüce’nin açıklamalarına bakalım isterseniz;.“2007 yılı yaş çay kampanyamızın tamamlanan birinci ve devam eden ikinci sürgün alımları, kuru çay satışlarımız, üreticilere ödemelerimiz, fabrikalarımızın kapasiteleri aylar öncesi geceli, gündüzlü yaptığımız hazırlık ve çalışmalarımız neticesinde hedeflerimiz birebir gerçekleşmiştir. Birinci sürgün döneminde 218 bin ton yaş çay alımı yaparak, bir önceki rakamın çokça üzerine çıkmış olduk. Birinci sürgün döneminde, iklim şartlarının sektör açısından uygun olmamasına rağmen son yılların en iyi sezonunu geçirerek 218 bin ton yaş çay alımı yaparak, üreticilerimizin elinde çay bırakmadık, onları asla mağdur etmedik.
Üreticilerimizin Haziran ayını alacağı olan 90 Trilyon liranın ödemesini tamamlamak üzereyiz. Bizim dönemimizde Çaykur tarihinde ilk kez, müstahsilimizin alın terinin karşılığını hiç geciktirmeden ödemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Temmuz ayı alımlarımızda şuana kadar üreticilerimize yönelik yaş çay alımlarımızda bir sıkıntı yaşatmadık. Üreticilerimiz yaprak toplama işlemlerini sürdürmektedirler. Daha önce çeşitli el ilanı, afiş, duyurularla ekiplerimiz tarafından başta muhtarlarımız ve üreticilerimizin sıkışıklık yaşanmaması için hasada başlama konusunda uyarılarda bulunduk. Bunun çok faydasını gördük. Fabrikalarımız günlük 6 bin 750 tona yakın çay kapasite ile tam faal çalışmaktadırlar. Üreticilerimizin, aynı gün satamayacakları çayı eğer kalitesi bozulma noktasına gelmemişse toplamamalarını bekletmelerini talep ediyoruz. Bu uygulama verimlilik ve çayın kalitesi açısından çok önem arz etmektedir. 2003 yılından bu yana aralıksız yaptığımız çalışmalarda kotayı dekar başına yüzde 20 oranında artırdık. Bu ikinci sürgüde 215 bin ton yaş çayın üzerinde alım yapmayı hedefliyoruz. Buda geçmiş yıllara göre bir rekor alımdır.”diyor sayın Genel Müdür.
Ben şunu çok iyi biliyorum; Sayın Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne atandığında bir kısım arkadaşlarla onu, İyidere’de karşılamıştık. O gün simsiyah olan saçlarının, beş yıl gibi uzun sayılmayacak bir sürede bembeyaz olduğunu görüyoruz. Bu saçları Çaykur’un ağartmadığını kim iddia edebilir.
Bu arada uzun zamandır gündemi işgal eden promosyon olayı da, Sayın Yüce ve ekibinin gayretli çalışmaları ile hal noktasına gelmiştir. Genel Müdürlük tarafından oluşturulan bir komisyon çalışmalarına başlamış bulunmaktadır.
O nedenle diyorum ki, Çaykur’u 5 yılda Türkiye ve dünya genelinde Milli Markamız yapan, Milli bir yönetici olan, Sayın Genel Müdür Ekrem Yüce beye herkes yardımcı olsun, bu çalışmalarından dolayı tebrik etsin, dua etsin. Çay kurdaki bu çalışmalarda kazanan taraf daima Rize’miz olmaktadır. Kurumun başarısını çeşitli düşüncelerle karalayıp bir şey kazanacaklarını zannedenler belki bir şeyler kaybetmiyor, fakat kaybeden Rize’miz ve üreticilerimiz olmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
5 Yorum