1. YAZARLAR

  2. B. Ali KAVALCI

  3. Çaykur’un motivasyonunu bozmayalım
B. Ali KAVALCI

B. Ali KAVALCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Çaykur’un motivasyonunu bozmayalım

A+A-

Yapılan her başarılı iş önce inançla çalışmak, hedefe odaklanmak ve yüksek motivasyona sahip olmak sonucunda gerçekleşmektedir.
Rize’mizin, bölgemizin ve ülkemizin en önemli ekonomik lokomotifi Çaykur; Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ekrem YÜCE sayesinde yıllar sonra her kademesinde; beklenen, arzulana ve özlenen başarıyı yakalamış oldu.
Bu başarı; sorumlu ve ilgili resmi birimler, iş dünyası, ekonomistler, siyasiler, üretici ve tüketiciler, satıcılar velhasıl her kurum ve kuruluş tarafından tescil edilmiş bir başarıdır.
Son birkaç aydır bölgemizde yaşanan bir kısım sendikal, sosyal ve sivil çalışmalar iyi niyetli olmayan kişiler tarafından siyasal malzeme haline getirilmek istenip, çoğunlukla gerçek olmayan yoğun dedikodu ve fesat ağ bağlantıları sayesinde bir kısım önemli kurum ve kuruluşları, sendikaları, sivil toplum kuruluşlarını kavgalı hale sokmaya uğraşmaktadırlar. Sendikalarımız ve sivil toplum örgütlerimiz bu oyunlara karşı sağduyulu davranmalı, bu oyuna alet olmamalıdırlar.


Barış ve kardeşliğin hakim olduğu bu güzel şehrimizin ve bölgemizin beyni olan, başarısı yıllar sonra tescillenen Çaykur’u ve Sayın Genel Müdürünü yıpratmak ve huzursuzluk ortamına çekmek, ister istemez yazılı ve görsel basınımıza malzeme konusu oluşturmaktadır.

Çaykur Genel Müdürümüz, Rize basınımız ve Rize halkımız, yöneticilerimiz buna fırsat vermeyeceklerdir. Sendikalar arasında bir yarış söz konusu ise de, sağduyu ve ortak akıl buna hakim olacaktır. Bölgemizde herkes asırlardır devam eden kardeşliğimizi ve birliğimizi bozacak davranış ve hareketlerden uzak durmalıdır. Bugün ülkemizi yöneten lider ve kadroları bu toprakların çocukları ve bu bölgede yaşayan değerlerinin birer parçası ve devamıdır. Bu şehrin ve bu bölgenin ekonomik ve sosyal refah içersinde kalkınarak, büyümesi, gelişmesi bu değerlerimizin uzun yıllar yönetimde kalması ile mümkündür.

Rize’de görev yapan yazılı ve görsel basınımızın değerli mensupları her zaman, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğümüzün başarılı çalışmaları ve üreticilerimizin menfaatleri doğrultusunda hareket etmişlerdir. Bugün Rize’de ve Bölgemizde yayın yapan basın ve yayın kuruluşlarının en iyi anlaştığı ve çok sevdikleri ve her zaman ulaşabildikleri kişilerden birisi de Genel Müdür Sayın Ekrem Yüce’dir.

Bazen bir kısım basınımızda çok komik haberler çıkmaktadır. Adeta kamera şakaları gibi, yok o kameraya yakalandı, yok şu kapıdan girdi, yok şu kapıdan çıktı, izni var mıydı? Gibi. Zaten Genel Müdürlüğün her katında ve tüm çevresinde gördüğüm ve bildiğim kadarı ile yıllardır kameralar mevcuttur. Başka kamerayla zahmet çekmeğe gerek yoktu.
Herkes birbirinin tepkisini çekecek, gerginliği artıracak olumsuz davranışlardan uzak durmalıdır. Bu gibi bence haber değeri olmayan, ortamı karıştırmak isteyen tutum ve davranışlardan uzak durmak lazımdır. Çaykur Genel Müdürü; üreticilerimizin, çayımızın, ilimiz ve bölgemizin menfaatine katkı sağlayacak olan herkesle görüşmektedir. Bir sıfatı, bir unvanı olsun olmasın ben yıllardır Genel Müdürü Yüce’nin üreticilerimizle, tüketicilerimizle, ilgili unvan, makam ve mevki sahipleri bu ülkeyi ve bu bölgeyi seven, çay ve Çaykur için çalışan ve burada yaşayan herkesle birebir görüştüğüne defaten şahit oldum.
Herkes çok iyi bilmektedir ki, Genel Müdür Yüce’nin hiçbir gün mesai mefhumu yoktur, onun için de her saat mesaidedir. Allah rızası başta olmak üzere herkesin cenaze, düğün, mutlu, üzüntülü vs. her gününde yanında olmaya, yorgun argın ulaşmaya çalışan, Sayın Genel Müdür Yüce’nin başarısına gölge düşürmek birilerinin hakkı olmasa gerek.

Bakın ülkemiz sıkıntılı günler ve zor dönemlerden geçmektedir. İnsan hakları, özgürlük, demokrasi ve huzurumuz, sosyal refahımız bazı güçlere, kişilere fazla gelmekte. Aziz halkımıza bu hak ve özgürlükleri çok görmektedirler. Bu kadar sıkıntılar varken, bölgemizin en huzurlu ve en sıkıntısız kurum ve kuruluşlarını sıkıntılı hale sokmak hepimize çok şey kaybettirir.

İsterseniz yazımı Peygamber efendimizin çok önemli iki hadis-i şerifi ile noktalayayım. Peygamber efendimiz “Sizleri zandan sakındırırım. Çünkü zanla söylenen sözler yalanı daha çok olandır. Birbirinizin eksikliğini görmeye ve işitmeye çalışmayınız, hususi ve mahrem hayatınızı da araştırmayınız. Birbirinize haset etmeyiniz, birbirinize arkanızı çevirip küsmeyiniz, birbirinize buğz ve düşmanlık da etmeyiniz. Ey Allah’ın kulları, birbirinize kardeşler (mesafesinde) olunuz” .
Bir hadis-i şerifte de; “Birbirinize sırt çevirmeyiniz, birbirinize kin tutmayınız. Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinizle dostluğunuzu kesmeyiniz, Ey Allahın kulları kardeş olunuz.” buyurmaktadır. Başka bir şey yazmaya gerek var mıdır?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız