Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇEK…

A+A-

 

Çağdaş Eğitim Kooperatifi

“Ben size manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.” Gazi M.K.ATATÜRK

Geri gidişin önlenebilmesi için Köy Enstitülerinin imece eğitim anlayışını yeniden uyulamaya sokmak gerek. Bu uygulamaya ilk ve en iyi örnek Bursa’da hayata geçmiştir. ÇEK ile…

Amaç; Atatürk ilke ve devrimlerinin yıpratıldığı, Milli Eğitim bakanlığı ile ilgili yasalar ve Anayasanın örselendiği, öğretim birliğinin bozulduğu, çağdaş eğitim ile ilgisi olmayan art niyetli grupların sızdığı bir dönemde; okul öncesinden üniversiteye kadar tüm birim ve yan kuruluşlarını hizmete açmak, yoksul halk çocuklarını Atatürk’çü bir anlayışla  çağdaş bir yurttaş olarak yetiştirmektir..

ÇEK hakkında bilgi sahibi olmam, ÇEK çalışanlarıyla tanışmamı değerli öğretmenimiz Sayın Zeki BAŞTÜRK’e borçluyum. 1974-1976 Yıllarında Pazar Lisesi Edebiyat öğretmenimizi yıllar sonra tekrar buluşmam; “ Kır Çiçekleri, Yaşamdan Yansımalar” gibi yapıtlarını okuma fırsatını yakalamam ayrı bir şans ve onur kaynağım olmuştur. Ayrıca kısıtlı zaman arlığında bana yer açarak ÇEK’ i ve bağlı yan kuruluşlarının bir bölümünü gezdirip görsel olarak tanıttığı için kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Okuyup gördüklerimin tümünü buraya yazsam sığdıramam. Ancak beynimde derin izler bırakan izlenimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

ÇEK idaresi kendisine bağlı bulunan yurt binasının içindedir. Giriş katında kapının sol tarafındaki panoda bu eğitim kurumlarına omuz vermiş, imece usulü ile katkı yapmış toplumun değişik her kesiminden; kurum ve kuruluşlar ile; STÖ ve diğer kişilerin isimleri yer alıyor. Burada hiçbir siyasi, ideolojik ayrımcılığı ön plana çıkarmadan tek amaç doğrultusunda kooperatifleşerek bu eğitim birimlerini gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştır. Bu kuruluşlar gönüllülük esasına dayanmaktadır.

Yukarı katlara merdivenlerden tırmandıkça yan duvar boşluklarını öğrencilerin sanat ürünlerini, öne çıkan öğrencilerin başarı tablolarının, okulun ve o ilin çıkardığı ünlülerin, ebediyete göçenlerin, mezun öğrencilerin şu andaki hizmetleri ile ilgili görsellerle süslü olduğunu görürsünüz. Öğrencilerin kendilerine örnek alıp model seçmede kolaylık olması amaçlanmıştır.

Bina içindeki bazı bölümlerin yaptıran kişi ve kurumlarla birlikte anıldığı, imeceye katkıyı teşvik amacı taşıdığı bir gerçektir.

Dolaştığım bölüm, dershane, laboratuar, işlik, müzik ve resim atölyeleri, kütüphane, spor, jimnastik salonları, görsel sanat atölyeleri, fen laboratuarları, mutfak, yemekhane, yatakhane, dinlenme ve sosyal yaşam alanlarının hijyen, tertip ve düzeni göz kamaştıracak kadar güzeldir. Bir öğrenci için gerekli olan her birim vardır. Öğrenci bu çeşitlilik içinde zamanını en iyi şekilde değerlendirmesi ve alternatif aramaya ihtiyaç duymaması amaçlanmıştır.

Paylaştıklarım bir öğle arası gördüklerimden ibarettir. ÇEK bağlı tüm kurumları ve her kurumun içindeki birimleri gezmek günler alır. Ana hatlarıyla Okulöncesinden Üniversiteye kadar tüm eğitim kurumları ve bağlı yurt binaları hakkında gitmeden bilgi sahibi olabilmek için Kurucu Müdürü Zeki Baştürk’ün yapıtlarını ve kurumca çıkarılan yayınları okuyup takıp etmek ve bilhassa Bursa’ya gidip o kurumları gezmek gerek.

Bir yerden başlamalı…

Geleceğimizi emin ellere teslim etmek, toplumu bilinçlendirmek, kır çiçeklerini soldurmamak, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için imeceye paydaş olmaya davet ediyorum.

Her il veya bölgede; yurdun her tarafındaki aydınları böyle bir örnek model oluşturmaya, eğitim sürecine el verip yeniden Köy Enstitüleri anlayışını benimsemeye, benimsetmeye davet ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.