1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Cep telefonunda büyük tehlike
Cep telefonunda büyük tehlike

Cep telefonunda büyük tehlike

Uzmanların son araştırmaları, cep telefonu kullanıcılarının büyük risk altında olduğunu ortaya koydu.

A+A-

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, aşırı cep telefonu kullanımının erkeklerde kısırlık riskine yol açabileceğini ortaya çıkardı.
ABD'nin Cleveland ve New Orleans ile Hindistan'ın Mumbai kentlerinden araştırmacılar, günde 4 saatten fazla cep telefonu kullanan erkeklerin sperm sayısı ve kalitesinde büyük düşüş olduğunu saptadı.
Doktorlar, bu duruma cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyon veya ortaya çıkardığı ısının neden olduğunu düşünüyor.
Bilim adamları, araştırmada 361 erkeği 4 gruba ayırarak, sperm sayısı ve kalitesini gözlem altına aldı.
Bunlardan, günde 4 saatten fazla cep telefonuyla konuşanların sperm sayısı hiç mobil telefon kullanmayanlardan yüzde 25 düşük çıkarken, en yüksek oranda cep telefonu kullanan erkeklerin sperm kalitesi de üçte bir oranında azaldı.
Araştırmada, yüksek oranda cep telefonu kullananlarda düzgün sperm oluşma sayısının yüzde 50 azaldığı ve mikroskop altında spermlerin ancak beşte birinin normal göründüğü belirlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız