1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. CHP dalgası geliyor
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP dalgası geliyor

A+A-

 

Hafta sonu İstanbul’da konferansım vardi. İstanbul’dan İzmir’e geçtim. Seçimlere bir hafta kala, nabız tuttum. Tespitlerimi aktarıyorum.

Başta Rize ve Trabzon’da olmak üzere,CHP, Karadeniz’de sürpriz yapacak.

Haziran seçimlerinde “ilgi çeken” siyasi şahsiyet, Kemal Kılıçdaroğlu idi.

Dikkat çeken” varlık ise CHP idi...

Sonuçta, CHP tek başına iktidar olamadı. Ancak AKP’yi tek başına iktidar geleneğinden mahrum etti. İktidarın kimyasını bozdu.

Kemal bey, koalisyon görüşmelerinde de çok önemli başarı gösterdi. Türkiye’nin gündemini değiştirdi, aranan ve güven veren lider oldu.

AKP’ye tek başına iktidar fırsatı vermedi. Dedi ki, “AKP artık pabucun pahalı olduğunu anla.

***

1 Kasım seçimlerine günler var. Çok heyecanlı ve halkı ikna edici bir siyasi değişiklik yaşanmıyor. Meydanlarda; sesizliğin çoğunluğu var. Görünen o ki, bu sesizliğin ayak sesleri, CHP’ yı iktidara taşıyacak. Abartmıyorum, görünen bu.

Türkiye’de bulunan ABD başta olmak üzere birçok ülkenin siyaset bilimcileri ve araştırmacıları şu görüşte birleşiyorlar: Bu halk; CHP’yi iktidara, Kemal beyi başbakanlık koltuğuna taşıyacaktır.

Aksi halde, Türkiye’deki gerginliğin ve kutuplaşmanın devam edeceğini söylüyorlar.

***

7 Haziran seçimlerinde CHP ismi öndeydi. Lider ise, siyasi ifade olarak tezahür ediyordu.

CHP şimdi, tam tersine bir yöntemle seçimlere giriyor: Birinci siyasi varlık olarak gündemin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu öne çıkarıyor. Yani seçimin “dikkat çeken” siyasi varlığını o oluşturuyor.

CHP ise, seçimin “ilgi çeken” varlığındaki siyasi hüviyetini ve destek karakterini sağlıyor...

Yani, Tayyip Bey’in AKP siyasetinde uyguladığı yöntemi uyguluyor.

Bu yenilikçi değil, fakat çok akıllı bir harekettir. Siyaset için isabetli (doğru) karakteri yansıtmaktadır.

Hem gerekçede, hem hükümde tam puanlık münasebeti içermektedir.

Bu isabet, hem intikalde, hem idrakte sağlam bir zemin yaratmaktadır.

***

Seçimlerin sürükleyici öğesi olarak CHP’den etkinlik bekleniyorsa, propaganda sadece Kemal Bey üzerinde yoğunlaştırılmak durumundadır.

Neden?

Çünkü lider, Kemal Bey’dir.

Çünkü lider, mücadelenin hüküm cümlesidir.

Çünkü lider teferruat kaldırmaz...

Çünkü lider, gündelik kurnazlığın ayrıntısında seçmeni boğmaz, aklı öne çıkarır. Çünkü siyasi mücadelenin mahiyeti ve muhtevası tek kelimede mana kazanır:

O kelimenin adı: Liderdir...

***

Genel başkan Kılıçdaroğlu, rakipsiz tek aday. Kamuoyunun ve partililerinin desteği arkasında. Bu üstün liderlik özellikleriyle ikinci bir” Karaoğlan, yanı Ecevit” dönemini yaşatabilir. Gidişat bunu gösteriyor.

Genel başkan Kılıçdaroğlu’nun temiz geçmişi, demokrasi anlayışı, lider özelliği, ilk seçildiği günden bugüne kadar gösterdiği üstün başarıları, vatandaşların ona olan sevgisi CHP için olduğu kadar, Türkiye içinde büyük bir şanstır.

Kılıçdaroğlu’nun, Memleket sevgisi, nezaketleri, başarıları, güven veren sağlam ve dik duruşları, partililerle uyumu, içindeki insan sevgisi, ülkeye olan hizmeti, kaliteli duruşu, örnek aile yapıları, örnek teşkil eden üstün özellikleri, değer katan örnek davranışları, marifet beklenen iltifatı kısa sürede gördü ve Türk halkının gönlündeki yerini aldı.

 

 

Türkiye’de yükselen değer

Bu görev en başta “temkin” gerektirir.

Siyasette temkin, günlük dilde kullandığımız anlamından çok farklıdır. Temkin sadece ölçülü olmak değildir. Hitabet, ciddiyet, bilgi donanımı, üslup, diploması gerektirir. Elbette ki nükteye yer vardır, ağırbaşlılık, tutarlık, güvenirlilik vazgeçilmez disiplin olarak tezahür eder.

Temkinin siyasetteki en telihkeli düşmanı ”kararsız ve tutarsız kudret” kullanmak hevesidir. Temkin, tedbirli, ihtiyatlı olmaktan farklıdır. Çünkü içeriğinde vakar ve iktidar terkibi vardır. Bütün mesele düşündürmektir, güven vermektir, bilgili, donanımlı olmaktır, parti başkanı ve üyeleri ile uyumlu çalışmaktır. Genel başkanın arkasında sağlam durmaktır, sözünün eri olmaktır, vatandaşa güven vermektir. Her görüşteki insanların ”İşte siyaset ve siyasetçi budur” demesidir.

Bu tarif özellikleriyle CHP Grubu eski Başkanvekili ve İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi, (Genel Başkan Başdanışmanı)CHP’de temayüz eden sima olarak parti yönetimiyle ahenkli çalışma örneği sergilemektedir. Buna zor iş başarıyla yüklenmektir. Akif Bey, parlamentonun ve CHP’nin sağduyu sesi ve adresidir.

Bilgi donanımı, insanı duygu donanımı, çok farklı üslubu olan, konuştuğu her konuya vakıf, kullandığı her kelimeyi tartan, nesli tükenmiş bir siyasetçi.

Malumdur ki, yaptığı görevler itibariyle bir faniye nasip olacak her makamı mevkii görmüştür. En genç yaştan itibaren itibarlı işlerle uğraşmış; yaptığı işlere de itibar kazandırmıştır.

Bürokrasinin imbiğinden geçmiş, bilgisini, birikimini, deneyimini zirveye çıkarmış; damıtmış, hayatının her anını devlet ve millete amade geçirmiş bir insan… Zarif, beyefendi kişiliği, dostluğu her türlü takdirin üzerindedir.

 

***

Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında birçok siyasetçi yer aldı. Bazıları Başbakan yardımcısı bakan olarak görev yapmalarına rağmen ne görevde oldukları süre içerisinde nede görevden ayrıldıktan sonra vatandaşın hafızasında yer alabildiler.

Bazı siyasetçiler ise iktidara gelmeseler bile gerek siyasette gerek toplumda saygınlık kazanmayı başarabildiler. Akif Hamzaçebi de bu isimlerin başındadır. Saygın isim.

Hamzaçebi, partisini bölgesinde sürükleyen önemli bir isim. Seçim bölgesinde özellikle Karadenizli sivil toplum örgütlerinden konuşma yapması için davet üstüne davet alıyor.

 

***

Sabah erken saatte başladığı seçim çalışmalarını gece yarılarına kadar sürdürüyor. Gözlemlediğim kadarıyla sadece CHP’li seçmenin değil diğer partilere oy veren vatandaşlarında ilgisini çekiyor, çünkü yaptığı konuşmalarda rakiplerine asla ağır hakaret içeren sözler sarf etmeyip, eleştirilirini bile saygınlık içersinde yapıyor. Gezip dolaştığı yerlerde kendisini görenler fotoğraf çektirmek için sıraya giriyor. Popülaritesi oldukça yüksek bir siyaset ve devlet adamıdır

Hamzaçebi siyasete atıldığı günden beri popülaritesini hep yüksek tutmaya başarabilen ender siyasetçilerden biri.

Bu başarısını da bilgi birikimine, yüksek donanımına, siyaseti kavga ve küfür ile değil saygınlıkla yapmaya borçlu.

Akif Hamzaçebi’nin siyasete Trabzon’da başlayıp daha sonra İstanbul’da devam etmesi Trabzon için bir kayıp değildir. İstanbul Milletvekili olmasına rağmen yine de Trabzon’a önemli katkılar sağladığını çok iyi biliyoruz. Trabzonlu olmaktan hep onur duyuyor.

Siyasette böyle başarılı  bir hemşerimizin bulunması, hem bizim için,hem ülke için bir gurur kaynağı..

CHP’nin iktidarında, Hamzaçebi’nin Trabzon’a ve Türkiye ye sağlayacağı katkıları görme şansımız olacaktır. O günler yakındır. Bu ülke ancak Onun gibi bilge siyasetçilerin iktidarı ile ayağa kalkacaktır.

İzmir’den selamlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum