1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. CHP-MHP ittifakı
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP-MHP ittifakı

A+A-

Türkiye genelinde 50 milyon 189 bin 93 seçmen var. Milletvekilli seçimlerinde 199 bin 207 sandık kuruluyor.

Türkiye’nin kaderini ve iktidarını belirleyen yaklaşık 200 bin sandıktır.Milet iradesi sandığa yansıyor mu?.

Bana göre hayır. Yapılan hileler, ölülere dahi kullandırılan oylar, çöplerde bulunan çuval dolusu oy pusulaları, yapılan yanlış sayımları, ambulansla taşınan seçmenleri, hep birlikte biliyor, basında okuyoruz.

Seçmen sayısı ve seçmen ne kadar gerçek, ABD’nin her işe burnunu soktuğu ülkemizde, seçimlere de bulaştığı, yönlendirme yaptığını ABD kamuoyundan öğrendik.

Yerinde yönetim, yerelde herkes yönetime katılacak diyen iktidar, seçmen belirleme işini TÜİK’ yaptırıyor. TÜİK’te iktidarın istediği gibi sayım yapıyor.

Soyadına göre sıralanmış seçmen listeleri, millet kendi apartmanındaki korsan seçmenlerin olup olmadığını fark bile edemiyor. Muhtarlar zaten devre dışı bırakılıp, nüfus müdürlüklerin yapacakları listeler geçerli oluyor.

İstanbul’dan Milletvekili adayı iken, çok sayıdaki seçmen “Yıllarca oturduğum ,bana ait apartmanda, başkaları ikamet ediyor görülüyor” belgelerini göstermişlerdi.

***

CHP Grup Başkan vekili Akif Hamzaçebi, her defasında söylediği gibi, sandık güvenliği, Türkiye’nin en önemli meselesidir. Daha açık ifade ile, iktidarın yolu sandık güvenliğinden veya geçiyor.

Akif Bey, yerden göğe kadar haklı. Partililer iç çekişmeleri bırakıp, sandık güvenliğine ve millet iradesine sahip çıkmaları gerekiyor.

CHP ve MHP 200 bin sandığın güvenliğini koruyamaz,200 bin adet sandık tutanak belgesini Yüksek Seçim Kurulu’nun önüne koyamazsa, millet iradesi sandığa yansımayacaktır.

Yüzde 10 seçim baraj durduğu sürece milli irade sandığa yansımayacaktır. Zaten yansımıyor.

1995 Genel seçimlerinde MHP, yüzde 8,2 ile baraja takılmış ve MHP’nin çıkardığı 68 milletvekili iktidar partileri paylaşmıştı.

1999 Genel seçimlerinde, CHP yüzde 9.9 ile baraja takılmış.80 miletverkili başka partilere yazılmıştı.

2009 Belediye başkanlık seçimlerinde Ankara’da üç parti yarıştı. MHP’nin adayı Mansur Yavaş yüzde 27,CHP’nin adayı Murat Karayalçın yüzde 33,AKP’ nın adayı Melih Gökçek, bütün hilelere, elektriklerin kesilmelerine rağmen, son anda yüzde 38 oy aldı.

Melih bey, şimdi,38 oy ile milli iradeyi temsil ediyor ve 20 yıldan beri Ankara’yı yönetiyor. Böyle demokrasi olmaz, böyle milli irade tecelli etmez.

***

30 yıllık tecrübemle yazıyorum. Eğer Ankara’da CHP ve MHP seçim ittifakı yapmaz, oyları bölerlerse, Melih bey yine yüzde 35 ile milli iradeyi temsil edecek.

Yüzde 35 diyorum, çünkü AKP’nin oyu yüzde 35-40 arasındadır. Bunu hem araştırma şirketleri söylüyor, hem de sokağın memnuniyetsizliği gösteriyor.

İktidar bundan rahatsız ve panikte. Bakmayın siz, yandaş medyanın yüzde 52 diye sunduklarına. Sandık güvenliği sağlanmasa, her şey olabilir diyorum.

Partiler “böyle bir şey yok” deseler bile tabanda birleşme olacağı konuşuluyor. CHP ve MHP tabanı İl Genel seçimlerinde herkes partisine, başkanlık seçimlerinde ise güçlü adaya oy verecek.

Örneği, MHP, İstanbul ve İzmir ve Antalya’da CHP adayına destek verecek, Ankara ve Adana’da MHP’ye destek verilecek. Bu arada Merkez sağ seçmeni çok önemli. Böyle ittifak olursa milli irade yüzde 65 oyla temsil etmiş olacak.

Melih beyin en büyük korkusu Ankara’da MHP ve CHP ittifakıdır. Böyle bir tabloda, Melih bey, valizlerini toplamak zorunda kalacak.

***

CHP, yerel seçimlerde,  siyaset sahnesinde damgasını vuracak, yeni yenilikler getirecek yeni demokrasi şöleni estirecek, başarı elde edecek bir ekip ve vizyona hazırlanıyor.

 Hedef, yüzde 40 oranında oy alabilmektir.

Belediye başkanlıkları için, parti teşkilatının öne çıkmış ve ustalığı kanıtlanmış yöneticilerinden oluşacağı beklentisi yüksek. Çünkü etkin ve üretici muhalefet, ülkenin geçtiği bu süreç bakımından önem arz etmektedir.

Buna saha performanssını parlamenter düzleme taşımak ve yeni siyaset planlaması yaratmak diyoruz.

İddialı ve başarılı bir Ana muhalefet partisinin siyaset planlamasında en önemli görevlerin başında başarılı isimler gelir. Bu tarif, özellikleriyle CHP Grup başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP’de temayüz eden sima olarak parti yönetimiyle ahenkli çalışması örneği sergilemektedir Buna zor işi başarmak denir. Akif Bey zor görevlerin CHP’deki gizli gücüdür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum