1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. CHP NE YAPMALI?-1
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP NE YAPMALI?-1

A+A-

Siyaset çıtayı ulaşılabilir noktaya koyup sonuç alma sanatıdır. Duruma bu açıdan baktığımızda başarısız bir seçim süreci yaşadığımız açıktır. Burada sorumlu olan her yetkilinin örnek bir davranış gösterip başarısızlığı ile yüzleşmeli ve gereğini yapmalıdır.

“CHP Neden kaybetti “ demiyorum “niçin kazanamadı?” Çünkü CHP nin zaten elinde değildi ki kaybetsin. Ama bunca malzemelere rağmen, rakiplerin olumsuzlukları ortadayken neden kazanamadı? Burada oy kaybedilmediğini, ancak daha çok oy alabilecekken hedefe neden ulaşılamadığı sorgulanmalıdır.

Ayrıca bunca balon, broşür, afiş ve bayrakların bu gün çöpleri doldurduğu; binlerce kitapçık bastırılıp dağıtılmadan okunmadığı; sokakların çöp dağları haline dönüştüğü; mitinglerde boş arabalara benzin koydurup anlamsız müzik eşliğinde köy köy, sokak sokak dolaştırıldığı; bunların hazine parasından yanı vatandaşın vergilerinden çıktığı ve yapılan bunca israfın hesabı sorulmalıdır.

Marş, müzikle gürültü kirliliği, afiş, bayrak, broşürlerin oluşturduğu çöp yığınlarının da görüntü kirliliğine yol açmanın bize neye mal olduğu hesap edilmelidir.

Niçin daha çok bayan ve gencin aramızda olmadığı konusunu derinlemesine düşünülmelidir.

Hedefi Neden Tutturamadık?

1.       Halkın seviyesine inemedik. Halkı aydınlatamadık. Seviyesine inmeden, onun gibi yaşayıp duygularını paylaşmadan, onlarla empati kurmadan bir şey anlatamazsınız. Anlatamadık ta. Çünkü anlattıkların karşınızdakinin anladığı kadardır. Algı ve ön yargısını değiştirmeden ne anlatırsan anlat boşa gider. Başta güven gerek. Güven veremedik.

2.       Planlı, programlı bir çalışma yapmadık. Her şeyi Genel Merkez ve Genel Başkandan bekledik. Sandık ki birkaç mitingle Genel Başkan konuşursa iş biter…Daha önceki seçimlerden az oy gelen yörelere enerjimizi harcamayı gerek görmedik. Başarıyı o yöreyi kazanmak yerine ne kadar oy arttırdığımıza baktık.

3.       Aday belirlemelerde hata üstüne hata yaptık. Kazanabilecek adaylar lehine risk almadık. Genel merkezle, bazı parti ileri gelenleri ile bireysel ahbap-çavuş ve kafa-kol ilişkilerine girip kuralların adil çalışmasını engelledik. Kazanabilecekleri eledik. Merkezin taşra teşkilatına olan haksız baskısını önleyemedik.

4.       Toplantı, seminer ve buna benzer platformlarda dinleyici olarak hep kendimiz (aynı dünya görüşü paylaşanlar) katıldık. Bizim dışımızdan hiç kimseyi bu tür etkinliklere getirtemedik. Kendimiz çalıp kendimiz oynadık.

5.       Emek eksenli bir siyaset gütmedik. Vatandaşın aşına, cebine ve ekonomisine hitap edecek politikalar üretemedik.

6.       Gündem oluşturamadık. Rakiplerimizin oluşturduğu gündemin arkasında koştuk. Hep aynı noktadan eleştirdik. Çözüm üretemedik.

7.       STÖ Leri ve Kamu Kurumları ile iletişim kuramadık. İşbirliği yapıp desteğini istemedik.

8.       Sandık güvenliğini önemsemedik. Olası hile ve usulsüzlüklere karşı kayıtsız kaldık.

9.       Birbirimizi tutmadık. Düğün, cenaze ve diğer sosyal içerikli törenlere katılmadık. Halkın bazı değerlerini küçümsedik. Saygı duymadık. Toplumun çok yığın halinde olan kutsal mekânları rakiplerimize bıraktık.

Aslında CHP bu seçimde başarısız değildir. Sadece hedefe koyduğu çıtaya ulaşamadı. Ben %60 sağ,%40 sol ayrımına inanmıyorum. Eğer bir ülke emperyalizmin baskısı altında ise ve o ülkede ezilenler, işçiler, memurlar ve halkın çoğu normal yaşam düzeyinin altında ise, sömürülüyorsa orada toplumun çoğunluğu solcudur, demokrattır, cumhuriyetçidir. Ne var ki halk bunun pek farkında değildir. Hangi safta olması gerektiğini bilmemektedir. Bize düşen yılmadan, bıkmadan ve usanmadan onları farkına varmalarını sağlamaktır.

Ne Yapmalı?

1.       Medya sermaye medyasıdır. Senin elinde medya yok. Tek meydanlar var. Gerektiğinde meydanlara inmeli, toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile sesini duyurmalısın.

2.       Sol söylemlere önem verilmeli.( 1970 Yıllarda Ecevit’in “Ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen. Toprak işleyenin, su kullananın… Bu düzen değişmelidir.” Gibi düzen karşıtı sloganlarla %42 oy alındığı unutulmamalıdır.)

3.       Proje, plan, program ve istihdama dayalı politikalar üretilmeli.

4.       Taşra teşkilatının ilçe düzeyinde Parti Okulu Eğitim çalışmalarına hız verilerek tüm üyeler eğitimden geçirilmelidir.

5.       Başarısız tüm ile ve ilçe örgütleri işten el çektirilmelidir.

6.       Kitleleri sürükleyebilecek, genç, dinamik, karizma sahibi, iyi konuşma yapabilen hatip, vücut dilini çok iyi kullanabilen ve kitleleri heyecanlandırıp sürükleyebilecek bir lidere acilen kavuşulmalıdır.

CHP Demokratik bir kurumdur. Diğer partilerden daha özgürlükçü, eleştiri ve öz eleştiriye önem veren bir partidir. Biat partisi değildir. Yukarda sıraladığım sorun ve çözüm önerilerini dikkate alıp öz eleştirisini yapmalıdır. Bu partide krallara değil kurallara önem verilir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
19 Yorum