1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. CHP solda birlik istiyor
CHP solda birlik istiyor

CHP solda birlik istiyor

CHP Rize il Başkanı Mehmet Aslankaya, solda birlik isteğinin Ecevit'in cenazesinde taban tarafından haykırıldığını söyledi.

A+A-

Dilek ASLAN - Türkiye’de solun birliğe ihtiyaç duyduğunu söyleyen CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya, “Tabanda Sayın Ecevit’in cenazesinde sol birleşmiştir. Bunun genele yayılma zamanı da gelmiştir” dedi.
Aslankaya, kısa aralıklarla da olsa CHP’nin 1980 ihtilalinden sonra hükümette söz sahibi olamadığını ifade ederek, “Bugün gelinen noktada Türkiye’nin tek başına bir sol iktidara ihtiyacı var. Bu da ancak solda birleşmeyle olur. 12 Eylül ihtilalinden sonra sosyal demokratlar DSP’nin lideri merhum Ecevit ile iki kez iktidar olmuştur. Bu hükümetler döneminde ülkemiz önemli mesafeler kat etmiş, önemli kararlara imza atmıştır.AB ile ilgili bir çok reform merhum Ecevit döneminde yapılmıştır.50 yıldır Türkiye’yi yöneten sağ düşünceli zihniyetler AKP iktidarıyla gerçek yüzlerini ortaya koymuşlardır. Sayın Başbakan ekonomi iyi gidiyor, vatandaşın hiçbir sorunu yok diyorsa da bunun gerçekle alakası yoktur. Bugün bir sol partinin iktidarıyla işçi, memur, küçük esnaf, üretici, emekli ve kobileri içine alacak belirli bir yaşam tarzına ulaştıracak düşünceye ihtiyaç vardır. Türkiye’de kamu mallarını özelleştirme adı altında iki yıllık kar limitleriyle satan bugünkü iktidar, ülkemizin 83 yıllık değerlerini tamamen gözden çıkartmış, kalan az miktarda kamu mallarını da satacağı sinyalini vermiştir. İktidarın bu hareketleri bağımsızlığımızı tehlikeye sokmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin acil olarak ulusalcı bir sol iktidara ihtiyacı vardır” dedi.
AKP hükümetinin olumsuzluklarının medya tarafından gündeme getirilmediğini de öne süren CHP İl Başkanı Aslankaya “Medyamız televole kültürü ile halkımızı uyutmaktadır. Böyle bir noktada tabii ki sosyal demokratların bir çatı altında ismi ne olursa olsun bir birliktelik sağlaması zorunludur. Bu birlikteliği toplumumuzun yüzde 90’ı istemekte ve dile getirmektedir. Ben CHP il başkanı olarak inanıyorum ki, Sayın Genel Başkanımız Deniz Baykal böyle bir birlikteliğe öncülük edecektir. Çünkü Sosyal demokratların Emperyalist güçlere karşı böyle bir birlikteliğe ihtiyacı vardır. Türk solu 1974’te Emperyalist güçlere karşı merhum Ecevit’in onurlu duruşuyla Türk çiftçisinin haşhaş ekmesine izin vermiş ve yavru vatan Kıbrıs’ta akan kanları önlemek için barış harekâtını gerçekleştirmiştir. Son olaylar gösteriyor ki, Ülkemizde belirli oyunlar oynanmaktadır. Bu oyunu bozmanın tek yolu solda birliktelikten geçer. Böyle bir birliktelikle sosyal demokratlar tek başına iktidara gelirler. Eğer bunu yapamazsak Türkiye’de laiklik ve Cumhuriyet de tehlike altına girecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
5 Yorum