1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. CHP’ye İHTİYAÇ VAR..!
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’ye İHTİYAÇ VAR..!

A+A-

 

9 Eylül 1923 tarihinde CHP cumhuriyetin kurucu partisi olarak siyasi hayata başladı. CHP bu güne dek bir çok misyon üstlenmiş ve başarmıştır.

Cumhuriyet’ten önce kurulan bu siyasi akım ile birlikte vatan işgalcilerden kurtarılmış, devrimler gerçekleştirilmiş, devletin kuruluş aşamasına geçilmiştir.

Kurucu genel başkan M.K. Atatürk; sağlığında arzu ettiği çok partili sisteme geçme denemeleri yapmış ancak başarılı olunamamıştır. Çünkü 600 yılı aşkın padişaha köle ve tebaa bir toplumdan hemen demokratik anlayışı beklenemezdi. Belli bir kültür alt yapısı olması gerekir. Önce halkın eğitilmesi lazımdı.

 Kuruluş süreci ile birlikte devrimler gerçekleştirilmiş, ikinci ve en önemli misyonu olan çok partili demokrasiye ancak 1950 den sonra geçilebilmiştir. CHP ve o zamanki yöneticileri sayesinde…

1950 Den günümüze kadar birkaç kısa süreli koalisyon ortaklığından başka hiç iktidar olamamış olmasına rağmen iş başına gelen sağ ağırlıklı hükümetlerin tüm eleştiri oklarını üzerinde taşımıştır. Gelen her iktidar geçmişe doğru eleştirilerini CHP ismini vererek yapmıştır. Olumlu her gelişmeyi kendilerine, olumsuzları bu partiye mal etmişlerdir. Haksız eleştiri ve saldırı belki de bu partinin devletin ana partisi olduğundan kaynaklanmıştır. CHP Muhalefette de sorumluluğunu bilir, gereken katkıyı verir. Hükümet olduğu süre içinde yaşayıp, iktidardan düştükten sonra yok olan diğer partiler gibi değildir. Cumhuriyete eş ve koşut bir partidir. Cumhuriyetle kurulmuş, cumhuriyetle yaşayacaktır.  Bu günlerde son kale olan CHP ye saldırılar ne yazık ki hem içerden, hem dışarıdan sürmekte, birileri bu partiyi bitirme, dönüştürme sevdasına düşmektedir. Biliyorlar ki bu kalede düşünce T.C.yara alacak, nihai amaçlarına ulaşacaklardır.

Parti dışında gelen eleştirileri yapanlar kendileri açısından belki de haklıdır. Çünkü karşılarında duran bu engeli kaldıramadıkları sürece başarıya ulaşmaları zordur. Benim üzüldüğüm parti içinden verilen zarar. Başta Cumhurbaşkanlığı seçiminde yanlış bir strateji uygulanarak seçilmesi kendilerince de imkânsız olduğu bilinen bir adayın dayatılması ve tıpış tıpış oy vermemizin istenmesi.

Ayrıca gösterdikleri adaya destek bile verilmemiştir. Parti binalarında dağlar gibi muhalefet adayının posterleri bozulmadan durmakta… Seçim öncesi hiçbir yere asılıp reklamını bile yapılmadığı, sandıklara görevlendirmede aksaklıklar olduğu, seçim günü sandıkların Allaha emanet edildiği görülmüştür. Genel başkanın birkaç göstermelik mitinginden başka hiçbir örgütün zerre kadar çalışıp katkı verdiğini söyleyemezsiniz. Bütün bunlara rağmen alınan %38 lik oy adayın sadece kendi kısıtlı çabasının sonucudur. Başarı varsa adaya aittir. Başarısızlık ise parti yönetimi ve çalışmayan örgütlerin… Yok diğer muhalefet partisi oy vermemiş, tatilciler boykot etmiş gibi bahanelerle başarısızlık örtülemez. Seçmeni sandığa getirmek te parti yönetimi ve teşkilatlarının en önemli görevlerinden biridir. Demek ki görev yapılmamıştır.

Dayatılan aday kendileri için bir can simidi olmuştur. Zira parti içinden herhangi bir adayın bile bunun aldığının çok üstünde oy alabileceği kesindi. O zamanda da parti içinde koltukları tehlikeye girecekti.

Tüm bunların yanında seçimde alınan bozguna rağmen gereği yapılmıyor. 2015 te anlamlı bir oy kaybı yaşanırsa görevi bırakılabileceği söylenerek gelecek son seçimi de ipotek altına alınmaya çalışılıyor. Gelecek seçimin kaybedilmesi demek ülkenin kaybedilmesi demektir. Ondan sonra istifa etsen ne olur. Yoksa görev orda mı bitiyor?

Bir önceki genel başkan rakibinin başbakanlığa gelirken verdiği desteği şimdiki genel başkan Cumhurbaşkanı olma sürecinde dolaylı olarak yapmıştır. Tüm bunlar bir proje değilse CHP nin bitirilmesi misyonu da korkarım mevcut genel başkana nasıp olacaktır.

CHP Ülkeye lazımdır.

CHP olmadan ne çözüm süreci başarıya ulaşır ne de yeni bir anayasa yapılır.Bunu bu gün ülkeyi yönetenler de çok iyi bilmektedir.

CHP son misyonu olan yeniden kurtuluşu gerçekleştirmeli. Parti içinde aydın, düşünen değerli bilim adamı ve delegeler duruma hemen el koymalı, değişiklik olacaksa hemen bu kurultayda yapmalıdır. Kendilerinde potansiyel bilgi, birikim ve liderlik özelliği olup bir dahaki kongreye kadar sinip bekleyenler, sözüm ona fırsat kollayanlar bu ortamı bir daha bulamayabilirler.

Medeni cesaretini göstererek aday olup kendini riske atan ve örnek davranış sergileyen sayın M.İnce’yi takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Kurultaydan güçlenerek, birleşerek ve 2015 yılı seçimlerine tam hazırlıklı çıkılmalı.

Unutmayın CHP ‘ye ihtiyaç var..!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum