1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. ÇOCUK, HAKLARI İLE DOĞAR
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUK, HAKLARI İLE DOĞAR

A+A-

Dünyada ilk ve tek lider olan M. Kemal ATATÜRK geleceğimizin teminatı olarak gördüğü çocuklarımıza 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını hediye etmiştir. Çocuklara bu derece önem ve değer veren başka bir ülke ve lideri tarihte rastlanamamıştır. Ne yazık ki bu günü bu günküler çok görmüştür.

Bu günün manzarası:

Yapılan bir araştırmaya göre çocukların cinsel istismara uğramaları % 434,Uyuşturucu bağımlılığı % 678 ve cinsel taciz %449 artmış; çocuk hükümlü sayısı 5 yılda 5 kat artarak zirve yapmıştır.

Geçen yıl 1377 si erkek, 9718 kız çocuk olmak üzere toplam 11095 çocuk cinsel suçlara maruz kalmıştır.

% 97.4 kız çocuğu eğitimi sürdüremeyerek çocuk gelin olarak kocaya, sokağa, intihar ve cinayetlere terk edilmiştir. Bu gün 181036 çocuk gelin vardır.(4+4+4 eğitim sisteminin sonucu)

ENSAR vakfının Karaman şubesinde 45 çocuğun başına gelenler aralarından birinin ölümü ile ortaya çıkmıştır. Bu çocukların bundan sonraki sosyal, psikolojik ve toplumsal hayatları heder olmuştur.

Bunun yanında gerek aileleri ve gerek ekonomik otoriteleri tarafından tarlada, bahçede, evlerde ve işletmelerde; eğitimsiz, hiçbir sosyal güvenliği bulunmayan, sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, ölümle burun buruna savunmasız olarak çalıştırılan çocuklar var.

Ekonomide üretici çocuk, ucuz işgücüdür. Bu da ekonomi çevrelerinin iştahını kabartıyor. Çalıştırılan çocuk, fiziki yıpranmanın dışında, ruhsal olarak da yıpranıyor, insanlara güven duymuyor. Bunun dışında kalan çocukların çoğu da başıboş bırakılmış, sokağa itilmiş, uyuşturucu, eroin ve kötü alışkanlık kullanır hale gelmiş. Bir kısmı ise terör örgütlerinin kucağına düşmüş. Tüm bu durumlar karşısında sorumluluk alması gerekenler yetersiz kalıyor.

Tüketici çocuk gıda, giyim, kozmetik, eğlence vb. gibi sektörlerin en gözde unsurları haline gelmiştir. Daha çocuk doğar doğmaz bu sektörlerin sömürü aracı haline geliyor. Tüketim toplumunun yaşam tarzı bunu dayatıyor.

Özgün birey olmaları için varsıl yoksul tüm çocukların değişmeleri gerekir. Öncelikle haklarını öğrenmeleri lazım. Bu yönde eğitilmelidirler. Haklarını bilirlerse koruyabilir ve kullanabilirler. Çocuklara ait hukuk kuralları ve yasalar buna uygun olmalıdır. Gerektiğinde çocuk haklarını koruyup kullanabilmesi için bu mercilere başvurabilmelidirler. Bu haklarını kullanamayan çocuklar toplum dışına itiliyor, her türden tehdide açık bulunuyor, sisteme baş kaldırıyor ve sorun hale geliyor.

Kişinin, kişiliğin anayurdu çocukluğudur. Onun için çocukları oyun çağında çok iyi eğitip yetiştirmek gerek. Çocuk her dönemin hakkını vermeli; bebeklik, oyun çağı çocukluğu ve ergenlik dönemleri sağlıklı bir şekilde aşmasına destek olunmalı. Kimsesiz çocuklar hakkında gerekli destek üniteleri kurulmalı.

Çocuklar donmamış beton gibidir, üzerlerine ne düşerse iz bırakır. H.Jinott

Çocuk, dünyanın en büyük saadetidir. Dostoyevski

Çocuklar, göremeyeceğimiz bir zamana gönderdiğimiz canlı mesajlardır. N.Postman

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.