1. YAZARLAR

  2. D. Ali TAŞÇI

  3. ÇOK ŞEY BİLİR; AMA ZIR CAHİL!
D. Ali TAŞÇI

D. Ali TAŞÇI

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOK ŞEY BİLİR; AMA ZIR CAHİL!

A+A-

 

            Adamın gözleri kördü; fakat uzağı görürdü. Kocaman kayayı görmez de, kayanın üzerinde dolaşan karıncanın ayağını en ince ayrıntısına kadar fark ederdi.

            Diğerinin çok keskin kulakları vardı; ama tam tamına sağırdı! Sağır olduğu halde çok keskin işitirdi! Bu haliyle boş bir hazine küpüne benzerdi.

            Bir diğeri çıplak ve her yanı açıktı. Çıplak olmasına rağmen, elbisesinin etekleri çok uzundu!

            Kör olan, uzaktan atlıların geldiğini görünce korkuya kapıldı. Sağır ise, bu atlıların neler konuştuklarını çok net duyduğunu söyledi ve arkadaşlarını uyardı.

            Çıplağın korkusu farklıydı, atlılar gelir de eteklerini keserler diye odu kopuyordu.

            Aslında hepimizin hali, yukarıdaki üç insanın durumuna ne kadar benzemektedir.

            Uzağı gören kör, hırsı temsil etmektedir. Halkın ayıplarını, kusurlarını çok net görür, sokak sokak dolaşarak herkese bunları duyurur ve bundan da şeytani bir zevk alır. Onun kör gözü, başkalarının ayıbını, kusurunu aradığı halde, kendi ayıbının bir zerresini bile görmez. Görseydi yeryüzünde gururla dolaşmaz, ayıplarından hayâ eder, utanırdı. Hırsı, yani aşırı arzusu onun boyunduruğudur; her istediği yere onu çeker, götürür. Bu tip insanların kaygıları bitmez ve hayatları cehenneme dönüşür. Sonra da “özgürlük”ten dem vurur; bilmez ki, en katmerli esaret, nefse kapılanmadır.

            Sağıra gelince; hayattan çok şeyler uman, çok şeyler isteyen, bir türlü gözü doymayan insandır. O, başkalarının ölümünü duyar da, kendi öleceğini hiç mi hiç aklına getirmez. Ölüm yolu çok gizli bir yoldur; kendisi görünmez de oradan nice kervanlar geçer. Birisinin cenazesine katılsa, orada bile dünyayı konuşmaktan kendini alamaz; çünkü tüm müktesebatı (kazanımları) dünya ile ilgilidir. Bir ölünün ardından, onun yakınlarına taziyeye gitse, söyleyecek kelamı yoktur, adeta geveler durur. (Dünyevilerin cenazelerinde bunları görmek mümkündür.)

            Çıplak, eteğini kesecekler diye korkar. Çıplak bir adamın eteği mi olur ki, onu kessinler? O çıplak; dünyaya tapan bir müflistir. O, dünyaya çıplak geldi, çıplak gidecektir. Nice zenginler, dünyadan göçerlerken çıplak gitmiyor mu, üstelik varislerine kavga bırakarak? Steve Jops, Apple telefonlarının sahibi idi ve yetmiş milyar dolara hükmediyordu. Elli altı yaşında kanserden öldü. Son sözü anlamlıydı. Şöyle demişti: “Madem hayatın sonunda ölüm var, sahip olduğunuz şeylerin hiçbir anlamı yoktur!”

            Gözle görünmeyen enerjiden neler yapılabiliyor; bunlara inanıyoruz, çünkü bunları yaşıyoruz. Dünyadaki davranışlarımızın bir gün şekilleneceğine ve bizi kuşatacağına inanmakta zorlanıyoruz; çünkü beş duyumuzu aşamıyoruz. İman, beş duyunun ötelerine uzanan, beş duyudan sonra kendini gösteren bir duygu, bir kabulleniştir ki, insanın fıtratıyla bütünleşir ve huzur verir. Huzur, fıtratla bütünleşen davranışların insanda bıraktığı duygunun adı olsa gerek.

            İnsanları anlamak aslında zor değildir. Onların konuşmalarına bakarsınız, davranışlarını izlersiniz, size ipuçları verirler; çünkü insan sır saklamakta zorlanır.

            Sürekli başkalarının durumunu, davranışlarını eleştiren insanların iç dünyaları karanlıktır; onlara ışık doğmadığından karanlıkları mekân edinmişlerdir. Geleceğe yönelik sürekli olumsuz beklentiler, hatta felaket senaryoları üretmek suretiyle bir düşünce ve duygulanım içerisindedirler ve kaygıları asla eksik olmaz. Bunlar kaygı çocuğudur. Bu tiplerden uzak durmak, kişinin geleceği açısından sağlıklıdır.

            “Her şeyi ben bilirim.” diyen tiplerden de kaçınmak gerek; çünkü onların dünyaları çok küçük, kendi dünyalarını, adeta tüm dünya olarak görüyorlar. Şeytan sıfatındalar. Bir insan yüz binlerce bilgiye sahip olsa, fakat kendi hakikatini bilmiyorsa, bunun bir anlamı olabilir mi? Kendini bilmeyenin eline bıçak geçerse herkesi doğrar. Bugün dünyamızda yaşanan “bilgi ukalalığı” bundan farklı mıdır? Düşmekte olan bir uçakta prens veya prenses olsanız ne yazar? İnsan, sevgilisiyle bir mağarada yıllarca kalmayı tercih eder, onun karşısında.

            Hele de ölümü hiç anmayan, ondan, aslandan kaçarcasına kaçan insanlar yok mu; bunların gönül dünyaları yoktur ve insanlık hazinesine malik değillerdir. Yaşamları, labirent içinde debelenmekten öteye geçmez ve bunlar, fıtratlarını sindirmek adına içkiye, eğlenceye ve karşı cinse düşkün olurlar.

            Kör, sağır ve çıplak!..

            Dünyayı yönetenlerin üç özelliği. Müslümanlar “gören, duyan, akleden ve irfan sahibi” oldukça, insanlığın geleceği daha nurlu ve parlak olacaktır. Biliyor musunuz; dünya savaşlarının temelinde, iblis kılıklı insanların, büyük kitleleri “kör, sağır ve dilsiz” bırakmak için şeytanca girişimleri yatmaktadır.

D. Ali TAŞCI (dalitasci@hotmail.com) Twitter:@DAliTasci

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız