1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de cami açtı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de cami açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de cami açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de Hacı Ahmet Erdoğan Camii’nin açılışını gerçekleştirdi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ismini taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kampüsü içerisindeki Hacı Ahmet Erdoğan Camii’nin açılışını gerçekleştirdi.

erd2-023.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Selçuklu ve Karadeniz mimarisi özelliklerini taşıyan Hacı Ahmet Erdoğan Cami’nin açılışını gerçekleştirdi.

erd1-024.jpg

Namaz sonrası Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın duasının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hacı Ahmet Erdoğan Camimizin gerek üniversitemize gerek tüm aileye hayırlı olmasını ve tüm gençliğimizin geleceğine inşallah bir aydınlık, bir ufuk tesis etmesini Rabbimden niyaz ediyorum. 3 ayların inşallah bereket dolu olmasını diliyorum. Kurdeleyi bu dua temennisiyle kesiyorum” diyerek beraberindekiler ile birlikte kurdeleyi keserek caminin açılışını gerçekleştirdi.

Konuşmasına nasihatle başladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitenin kongre ve kültür merkezinde düzenlenen törende konuşmasına Prof. Dr. Mahmut Celalettin Öktem’in bir nasihatini okuyarak başladı. Erdoğan “Mahmut Celalettin Öktem hocamızın bir açıklamasını bir nasihatini okudum. ‘Asrın ihtiyaçlarını müdrik doğuyu ve batıyı iyi bilen münevver, dindar görüneceğim diye mutaassıp olmayan tavizsiz fakat müsamahakar bir gençlik’ Şimdi bizler buna gerçekten muhtacız. Buna ihtiyacımız çok büyük” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 6 aylık bir aranın ardından memleketi, ana-baba ocağı, ata yurdu Rize’de olmaktan mutlu olduğunu dile getiren Erdoğan, “Kısa süre önce bir televizyon programında birileri üniversite sayılarını hani 76’dan 207’ye çıkardık ya bunlar dalga geçerken bir taraftan da şunu söylüyor ‘Bugün profesörü olmayan üniversiteler var, bunlarla mı övünüyorlar’ diyor. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ndeki profesör sayısını duyunca bu kulakları olup da duymayanlar inşallah duymuşlardır’ diye temenni ediyorum. İşte 100’ün üzerinde sadece profesörü olan bir o kadar daha fazla doçenti olan vesaire” diye konuştu.

“Ne zaman Perşembe olacak da Rize’ye gideceğiz”
Rize’ye dün gece geldiğini ve hafta sonunu zor çektiğini kaydeden Erdoğan “Dedim ki ne zaman Perşembe olacak da Rize’ye gideceğiz. Cuma, Cumartesi, Pazar, pazartesi ve ondan sonra Trabzon’a geçip daha sonra Ankara’ya döneceğiz’ dedik. İnşallah Salı sabahına kadar buradayız. Pazartesi günü Rize’de İl Kongremiz var, Salı’da Trabzon’da ilk kongresine katılacağız” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize programı kapsamında yarın denizin üzerinde inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı inşaatını ve ardından da Ayder Yaylası’na geçerek çalışmaları yerinde görmek istediğini söyledi. Ovit Tüneli ve Yusufeli Barajı yatırımlarına da değinen Erdoğan, yol ve alt yapı çalışmalarına verdiklerini önemi anlattı.

“Kimi şakaya vurarak, kimi de husumetlerini, kinlerini, nefretlerini sergilemekten çekinmiyorlar”
Konuşmasında geçtiğimiz günlerde kamuoyu ve tüm dünya ile paylaştıkları Milli Uzay Programı’na değinen Erdoğan, “Türkiye’nin uzay yarışında böylesine iddialı hedefler ortayla koyması kalbinde azıcık ülke sevgisi olan herkesi heyecanlandırmıştır. Ama maalesef bir kesim var ki, ülkelerinde yaşanan her iyi, hayırlı, olumlu gelişme onlar üzerinde adeta bir kabus gibi çöküyor, rahatsız oluyorlar. Kimi şakaya vurarak, kimi de husumetlerini, kinlerini, nefretlerini sergilemekten çekinmiyorlar. Dünyada kendi ülkesinin felaketini dileyecek, yaşanan her felaketten haz duyacak kadar insanlığına yabancılaşmış başka bir kesim var mıdır ? bilmiyorum. Türkiye’nin ilan ettiği her hedefi, sağladığı her başarıyı, kat ettiği her mesafeyi kahırla karşılayan her kesim i maruz görmek istiyoruz. Ama maalesef bu hüsnü niyeti bile hak etmiyorlar. Artık bu ruh hali siyasi rekabetle, ideolojik çekişmeyle, dünya görüşü farklılığıyla hatta çıkar çatışmasıyla izah edilmeyecek bir görünüme bürünmüştür. Bölünmüş yol, otoyol yaparsınız ‘Buraya uçak mı inecek?’ diyorlar. Havalimanı yaparsanız ‘Buraya uzay mekiği mi inecek?’ derler. Uzay programı açıklarsınız ‘yapacak başka işimiz mi kalmadı?’ derler. Grup bütçesiyle bir çok farklı kurumun aynı amaç doğrultusunda yürüttükleri projelerin bütçelerin farkını bilmeden ‘bu parayla mı?’ diye burun kıvırırlar. Yarın öbür gün uzaya kendi aracımızı, kendi bilim insanımızı gönderdiğimizde ‘dünyaya mı sığmadınız?’ diyeceklerini şimdiden duyar gibiyim” ifadelerini kullandı.

“Asıl sıkıntıları gizli iktidarlarının yıkılıyor olması”
“Türkiye bilimde, araştırmada yetişmiş insan kaynağı gücünü arttırsın diye her ilimizde üniversite kurduğumuzda bunların nasıl feveran ettiğini unutmadık” diyen Erdoğan, “Yeni kurduğumuz üniversiteler içinde şimdiden köklü üniversitelerimiz geride bırakacak başarılara imza attı. Tabi bunların asıl sıkıntısı siyasetten iş dünyasına medyadan akademiye uzanan devleti ve toplumu diledikleri gibi yönlendirebildikleri gizli iktidarlarının yıkılıyor olmasıdır. Gerçi tarih boyunca birileri hep değişimin, ilerlemenin öncüsü olmuş birileri de böyle oturdukları yerden lafla peynir gemisi yürütmeye çalışmıştır. Kimsenin lafından peynirinden gemisinden elbette gözümüz yoktur. Ama bu kör husumetin yürütülen işlere takoz olma noktasına getirilmesine de izin vermeyiz” dedi.

”Bir şeyi öğren, öyle konuş. Yalana gerek yok. Dürüst ol”
Erdoğan, konuşmasında “Biz ömrümüzü yatırımla, hizmetle, eserle, bunları hayata geçirmekle ve açılışlarını yapmakla geçirdik. Bunların ise en büyük marifeti yatırım yapmama, açılış yapmama, temel atmama, en fazla borç bulma kalemleri düzenlemek olmuştur. Olmayan projeleri, olmayan kredileri ballandırarak anlatırken kendilerine ait olmayan işleri sahiplenerek de icraat açıklarını kapatmaya çalışırlar. Hiçbir belediye, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın olurunu almadan tahvil çıkaramaz. Cumhurbaşkanın onayı olmadan tahvil çıkaramaz, yurdışından borçlanamaz. Ana muhalefetin başındaki zat ‘Biz diyor şu kadar ucuz faizle yurtdışından borçlanma yaptık’ Nitekim daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığımız bunun nasıl bir yalan olduğunu belgeleri ile açıkladı. Bir şeyi öğren, öyle konuş. Yalana gerek yok. Dürüst ol. Ana muhalefetin başındaki zatsın. Bunlar yakışmıyor. Ama alışkanlar. Yarışa girmek risk ister. Yarışa girmek istikrar ister, güç ister. Geçtiğimiz günlerde baktım birisi öğrenci sayısının 3,5 milyonu geçtiği İstanbul’da tablet dağıtma ile övünüyor. Birileri de bunu allayıp pullayıp şişirdikçe şişiriyor. Böyle allamak pullamak olur mu? Milli Eğitim Bakanlığımızın bugüne kadar dağıttığı 2 milyonu aşkın tableti bir kenara bırakıyorum. Bizim sadece Şahinbey ilçe belediyemizin dağıttı 50 bin tableti ise kimse görmüyor, görmek istemiyor” diyerek ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında öz eleştiride de bulunarak “Ülkemizde tarihimizin en büyük altyapı hamlesini gerçekleştirdik. Reformlarla hukuktan ekonomiye her alanda yeni bir Türkiye inşa ettik. Ülkemizi güvenlikten diplomasiye her alanda itibarlı bir seviyeye çıkardık. Ama tüm bunları yaparken aile, eğitim ve kültür konularında arzu ettiğimiz inkişafı sağlayamadığımızı da kabul etmemiz gerekiyor” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ek binası ile Çayeli Eğitim Fakültesi ek binasının açılış törenindeki konuşmasını sürdüren Erdoğan, "Türk Yüksek Öğretim Sistemi bugün gerçekten ileri bir seviyeye ulaştı. Üniversite sayımızı 76’dan 207’ye, öğrenci sayımızı 1 milyon 600 binden Almanya’nın çok çok önündeyiz, onu da söylüyorum. Merkel ile Almanya seyahatinde oturup konuşurken ne kadar var dediğinde bana böyle komik rakamları verdiğinde kendisine ‘bizim 8 milyon 400 bin üniversite gençliğimiz var’ deyince böyle bir üfledi, şaşırdı. Bizim eksikliğimiz keyfiyette. Şimdi biz o keyfiyeti de başardığımız zaman bunları hepsini sollayıp geçeceğiz. Öğretmen, öğretim elemanı sayımızda 70 binden 180 bine çıktı. Bütçeden üniversitelerimiz için ayırdığımız payı 2,5 milyar liradan aldık, bu yıl itibariyle 36 milyar liraya yükselttik. Sadece sayısal değişimlerle yetinmedik, aynı zamanda kalite olarak ta yapısal dönüşümler gerçekleştirdik. Anadolu’daki üniversitelerimizin başarısız olmasını isteyenler var. Anadolu’daki üniversitelerimiz bu zihniyete vereceği en güzel cevap ulusal ve uluslararası düzeyde gösterecekleri başarılar olacaktır. Ülkemizin 4 bir yanındaki üniversitelerde eğitim gören 200 bini aşkın yabancı öğrenci bu da ülkemizin dünyada en büyük başarısıdır. Bu konuda kat ettiğimiz mesafenin işaretidir” diye konuştu.

Öz eleştiri yaptı
“Bir hususta öz eleştiri yapmak istiyorum” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizde tarihimizin en büyük altyapı hamlesini gerçekleştirdik. Reformlarla hukuktan ekonomiye her alanda yeni bir Türkiye inşa ettik. Ülkemizi güvenlikten diplomasiye her alanda itibarlı bir seviyeye çıkardık. Ama tüm bunları yaparken aile, eğitim ve kültür konularında arzu ettiğimiz inkişafı sağlayamadığımızı da kabul etmemiz gerekiyor. Elbette eskiden beri bu konularda ciddi eksikler ciddi baskılar ciddi saptırma gayretleri var. Bizden önceki neslin, bizim neslimizin, hatta bizden sonraki neslin ilk hayatı bu çarpıklıklarla mücadele ile geçti. Tüm baskılara rağmen ailemize, inancımıza, kültürümüze ve medeniyet değerlerimize sahip çıktık. Ayasofya’dan başörtüsüne, kamuya girişten iş dünyasına kadar her alanda süren bu mücadele hepimizi hem yetiştirdi, hem diri tuttu. Bugün tüm bu hususlarda çok daha ileri seviyelerde olmamız gerekirken pek çok sıkıntılı görüntü ile karşı karşıyayız. Demek ki bir yerlerde bir şeyler eksik. O eksikleri gidermemiz lazım. İnşallah önümüzde dönem aileden eğitim öğretime, kültürden sanata bu alanları önceliklerimizin en başına alacağız. Bu konuda en büyük desteği de üniversitelerimizden akademi dünyamızdan bekliyoruz. İnşallah bu eserler sizlerin eserleri olacak. Ben sizlere inanıyorum.”


Konuşmasının ardından Erdoğan’a Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman tarafından ‘Geçmişten bugüne Rize' tarihini anlatan 5. ciltlik ansiklopedi hediye edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına karşı yapılan operasyonlarda 33 teröristi etkisiz hale getirdik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına karşı yapılan operasyonlarda bugün öğle saatleri itibariyle 33 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ndeki programının ardından Ricosta Hotel’e geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Adana, Ankara, Erzurum, İstanbul, Konya, Malatya, Mardin, Sakarya, Şanlıurfa, Trabzon ve Van İl Gençlik Kolları 6. Olağan Kongreleri’ne canlı bağlantı ile bağlanarak bir konuşma yaptı.
Erdoğan, konuşmasına sınırlar içinde ve dışında devletin bekası, milletin huzuru için mücadele eden güvenlik güçleri ve askerlere şükranlarını sunarak başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Önceki gün Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına karşı yapılan operasyonda şehit olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet yakınlarına silah arkadaşlarına ve milletimiz baş sağlığı diliyorum. Bu operasyonlarda bugün öğle saatleri itibariyle 33 teröriste etkisiz hale getirdik. Rabbim özellikle bu mücadeleyi yürüten mehmetçiğimizden, jandarmamızdan, polisimizden razı olsun” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm provokasyon faaliyetlerine rağmen milletin birlik ve beraberliğinin en güçlü olduğu dönemde olunduğunu belirterek "Ülkemizi karıştırmak, sokaklarında kaosu egemen kılmak için biçilen her çaba milletimizin feraset duvarına çarpıyor. Her ne kadar birilerinin hayalleri bizim attığımız bu adımların gerisinde kalıyor olsa da her bir vatandaşımızı büyük ve güçlü Türkiye vizyonuna sahip çıktığını biliyoruz" dedi.

Erdoğan, Ricosta Otel'den yaptığı konuşmada "Gençler sizden beklediğim Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını gediğine koymanızdır. Burada bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes ey kahpe rüzgar artık ne yönden esersen es. Surda açtığı gedikten rüzgarın yönüne aldırmadan akın akın ülkemiz sınırları aşıp bölgemize, dünyaya yönelen bir gençlik görüyorum. Rabbime ülkemize böyle bir gençli nasip ettiği için hamd ediyorum. Rabbime bana böyle yol ve dava arkadaşları nasip ettiği için hamd ediyorum. Rabbime her birini öz evladımdan ayrı tutmadığım böyle bir gençlikle birlikte yürüme şerefi bahşettiği için hamd ediyorum" dedi.

Salgın döneminde dünyanın pek çok ülkesinde özellikle gençlerin ciddi sıkıntılar yaşadıklarına itirazlarını yüksek sesle dile getirdiklerine şahit olduğunu belirten Erdoğan "Hamd olsun Türkiye bu süreci hem sağlık altyapımızın hem sisteminin gücü hem de devlet ve millet olarak birlik ve beraberliğimize sımsıkı sarılmamız sayesinde en az sıkıntı ile geçiriyor bu konuda en büyük desteği gençlerimizden alıyoruz. Attığımız her adımda gençlerimizin özellikle gözlerinde gördüğümüz o umut, yüreklerinde hissettiğimiz sevgi duruşlarında sahip olduğumuz asalet bizim en büyük şevk kaynağımız oldu. Biz umutsuzluğu küfürle eş değer gören bir medeniyetin mensubuyuz. Üstelik bu öyle temelsiz içi boş umut söylemi de değildir. Umutlu olmak pek çok sebebimiz var. Cumhuriyet tarihinin en güçlü altyapısına sahibiz" diye konuştu.

"Birilerinin hayalleri bizim attığımız bu adımların gerisinde kalıyor"
"Tüm provokasyon faaliyetlerine rağmen milletimizin birlik ve beraberliğinin en güçlü olduğu dönemdeyiz" diyen Erdoğan "Ülkemizi karıştırmak, sokaklarında kaosu egemen kılmak için biçilen her çaba milletimizin feraset duvarına çarpıyor. Her ne kadar birilerinin hayalleri bizim attığımız bu adımların gerisinde kalıyor olsa da her bir vatandaşımızı büyük ve güçlü Türkiye vizyonuna sahip çıktığını biliyoruz. Yerli otomobili sizler yapacaksınız. Ülkemizi uzayda sizler temsil edeceksiniz. Yüksek teknoloji dayalı yeni ekonominin tasarımından yazılımına üretimden geliştirilmesine her aşamasında sizler olacaksınız. Dijital dünyayı sizler kuracaksınız. Üniversitelerimizi marjinal grupların eylem sahası olmaktan çıkartıp bilim yuvaları haline sizler getireceksiniz. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına ülkemizden en kısa sürede en az 10 üniversitenin girmesini sizler sağlayacaksınız. Gençlerimize bu vizyonu kazandırabilmek için son 18 yılda çok çalıştık. Türkiye’de yüksek öğrenim görmek isteyen istisnasız her gencimize ailesinin maddi durumu ne olursa olsun hayalini gerçekleştirebileceği altyapıyı biz kurduk" ifadelerini kullandı.

Gençlere Hazreti Lokman'ın oğluna nasihatini hatırlattı
Konuşmasının son bölümünde Hazreti Lokman’ın oğluna verdiği nasihatleri hatırlatan Erdoğan " 'Allah’ına şirk koşma. Rabbine şükür ettiğin gibi anne ve babana da saygılı ol. Namazını dosdoğru kıl, iyiliğe emret, kötülükten sakın. Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme. Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Büyüklük taslama. Mütedil ol. Sesini alçalt'. Bu nasihatleri kendine kılavuz eden gençlerimizin hayatlarını hiçbir döneminde istikametini kaybetmeyeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum