1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Cumhurbaşkanının ilinde görev yapmak
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanının ilinde görev yapmak

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanının ilinde görev yapmak; çıplak ayak üzerinde keskin bıçak sırtında yürümeye benzer.

Rize’de vali olmak,

Pazar’da bir köy,

Baba Savcıydı..

 

Vali, görev yaptığı ilde devleti temsil eder,  her şeyden sorumludur. Vali devlettir, devletin sıcaklığını hissettirir. Dağdaki çoban Ali’den, hastanede tedavi gören Fatma Teyze’den vali sorumludur

1980’den sonra; Rize’de görev yapan valilerimizin tümünü tanıyorum. Gazeteci-vali, ya da bürokrat – vali ilişkisi içinde olduk.

Rize valisi Ersin Yazıcı ile hiç karşılaşmadım, konuşmadım. Kendilerini sadece medyadan izlerim. Pazar Kaymakamı Selçuk Aslan’i Ankara’da yapılan ”Rizeliler günü” etkinliklerinde tanımıştım. Başarılı, dengeli güler yüzlü bir Kaymakam..

***

Pazar-Dağdibi köyü, eski adıyla (Sulet) köyü vardır. TRT TSM Ses Sanatçısı olan eşim Meliha’nın de köyüdür. Hatırnaz ailesinin damadı olarak, her yaz o köye çıkarım.. Hatırnaz ailesi, ilçede ve köyde çok seçkin, onurlu ve güzel bir ailedir. Hizmette nasibini alamayan köydür.

 Merak ettim. Seçim sonuçlarına baktım. Bütün seçimlerde AK Parti birinci çıkıyor. Buna rağmen hizmet verilemiyor. Sebebini anlamış değilim.

Geçtiğimiz yaz memlekete gittiğimde yazmıştım, sevgili dostum Rize Milletvekili Hasan Karal’a  “Şu köye bir el atsan da sayende havam olsa” demiştim. Ardından Milletvekili Osman Bak’tan da rica etmiştim. Köy muhtarının çok özel gayretleri oldu ise de netice alınamadı.

Köyün yolu bozuk. Dere içinden köye kadar yol betonlaması gerekiyor. Faruk-Fahretin Hatırnaz kardeşlerinin evin önü çöküyor, mezarlıklar kayıyor, dahası mahalle tehdit altında. Dilekçeler var, görüşmeler var, ama her şey sözde. İcraat yok. Vali bey, uygun zamanında köye giderse, sorunları yerinde görürse sevinirim.

 ***

İsmail Hatırnaz… Aynı, yanı Dağdibi köyünde yaşıyor. Orman Mühendisi. Orman Bölge Müdürlüğü’nden emekli. 80 yaşında ve şeker hastası. ”Yeter ki yol olsun” anlayışıyla yola karşı çıkmadı. Bütün arazilerinden yol geçti. Yol yapıldı ama koruyucu duvarlar yapılmadı. Uğraştı, didindi netice alamadı.

Sonunda Vali Yazıcı’nın kapısını çaldı, aralarındaki konuşmayı bilmiyorum. Demek ki şeker hastalığı nedeniyle sesini yükseltti, saygıyı açtı ki vali onu mahkemeye vermek zorunda kaldı. İsmail Hatırnaz ceza aldı, yaşı nedeniyle cezası ertelendi.

Keşke vali bunu yapmasaydı, hoşgörülü davransaydı.. Devlet, vatandaşını mahkemeye vermez, bağışlar. Ya da bilmediğimiz başka bir konu vardır.

Pazar Kaymakamı Selçuk Aslan başta olmak üzere, il ve ilçedeki bürokratlar, bu davadan dolayı, ya da hakkını hukuk çerçevesi içinde arayan İsmail Hatırnaz’dan dolayı köyü ve köylüyü cezalandırmamalı. Bu yönde duyumlarım var.

***

Daha önceden de yazmıştım. Rize’de hem siyaset yapmak, hem de vali olarak görev yapmak çok zordur. Dengeler farklı, hemşerilerimi memnun etmek çok zordur. Cumhurbaşkanının ilinde görev yapmak ise; çıplak ayak üzerinde keskin bıçak sırtında yürümeye benzer.

Belediye Başkanı direk Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlı. Çaykur Genel Müdürlüğü koltuğunda oturan İmdat Sütlüoğlu bölgenin tek genel müdürü, eski bakan ve siyasetçi.

AK Parti Rize il başkanı haklı olarak, Başbakanı temsil ediyor, sorumluluğu taşıyor, güç ve dengenin onda olması çok normal

Eski Bakan Hayati Yazıcı’nın Rizeli olması, Rize Milletvekillerinden Hasan Karal, Hikmet Ayar ile Osman Aşkın Bak’ın güçlü konumları Rize’deki siyasi dengenin ne kadar zor olduğunu göstermeye yetiyor.

Vali, bu dengeleri gözetmek zorunda. Allah’tan Rize ve Rizeliyi yakından tanıyan, bilen Vali var.

***

Pazarlı, emekli Cumhuriyet Başsavcısı Nevzat Bakoğlu, hayatını kaybetti. Başsavcı Bakoğlu’nu 1985 yılında, Trabzon’da, Karadeniz Gazetesi’nde Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğum dönemde tanımıştım. Onun gibi Pazarlı olan Hakim Güneş Dobrucali ile birlikte çok desteklerini görmüştüm. Dahası çok güzel günlerimiz olmuştu. Başsavcı Bakoğlu, gerçek hukuk adamı, babacan bir başsavcıydı.

Ölümüne çok üzüldüm. Başta, Ankara 8.Ticaret Mahkemesi Başkanı olan kızı Emriye Bakoğlu olmak üzere ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Sevgili hemşerim, Başsavcıma da rahmet diliyorum.Mekanı cennet olsun..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız