1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Cumhuri İslami: Türbanın Zaferi!
Cumhuri İslami: Türbanın Zaferi!

Cumhuri İslami: Türbanın Zaferi!

İran basını Abdullah Gül'ün C.Başkanı seçilmesini "Türbanın Başarısı" olarak okurlarına sundu!..

A+A-

Tahran’da yayınlanan Muhafazakâr eğilimli Cumhuri İslami Gazetesi, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesini ‘Türbanın Zaferi’ olarak yorumladı.

DEVLETİN ZİRVESİNDE İLK KEZ BİR İSLAMCI
Zira Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1923 yılından bu yana bu ülkedeki laik sistemde ilk kez İslamcı bir politikacı en yüksek makama ulaşıyor. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesini Türkiye'nin çağdaş tarihinde yeni bir dönüm noktası olarak görmek gerekir. Hiç kuşkusuz bunun şaşırtıcı sonuçları bulunacak ve Türkiye'yi siyasi yaşamı açısından geçmişle belirgin farkı bulunan yeni bir aşamaya taşıyacak. Önemli olan şu ki bu dönemin geriye dönüşü yoktur.

LAİKLER YALNIZLIĞA SÜRÜKLENİYOR
Türk halkı şimdi, İslam ve İslami değerlere inanmak olan ulusal kimliği ve asıl mahiyetine adım adım geri dönüyor. Bu arada laik çevreler günden güne daha çok yalnızlığa sürükleniyor ve yaşanan son gelişmelerle mevcut durumu kabul etmekten başka çaresinin kalmadığı bir noktaya varmıştır.
Sermaye sahiplerinden oluşan büyük bir grup, Batı devletleri, medya ve hepsinden daha etkili olan ordunun desteğine sahip olan sözkonusu çevreler, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde özellikle de Cumhurbaşkanı'nı seçme sürecinde İslamcıların zaferini engellemek amacıyla tüm güçlerini kullanarak arenaya girdiler. Ancak kat ettikleri her aşamada yenilgiye yaklaştılar ve adım adım geri adım atmaya mecbur kaldılar. Şimdi ise Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanı olarak kabul etmenin yanı sıra, türbanlı eşinin Cumhurbaşkanlığı köşküne çıkması karşısında da boyun eğmeye mecbur kalacaklar.

ERBAKAN’I DEVİRMİŞLERDE ANCAK
Kesin olan şu ki, Mart 1996'da gerçekleştirdikleri beyaz darbeyle dönemin İslamcı Başbakanı Necmettin Erbakan'ı devirmeyi ve onu cezaevine koymayı başaran ordu generalleri mevcut hükümet konusunda da aynı senaryoyu uygulamayı istiyorlar. Ancak şartlar öyle gelişti ki, ordunun benzeri bir girişimde bulunmasını tamamen olumsuz kılıyor.
Erdoğan liderliğindeki AKP'nin izlediği politikalar, laik çevrelerin her türlü hareketlenmesi olanağını ortadan kaldıracak şekilde bir zemin oluşturdu. Erdoğan hükümeti, ordunun gözetiminde kurulan ve Türkiye'de büyük siyasi ve ekonomik krizlere sebep olan Mesut Yılmaz ve Bülent Ecevit hükümetlerinin başarısızlığının ardından başarılı bir çalışma ve olumlu bir karne sergiledi ve geçtiğimiz yıllar içerisinde ilk kez Türk toplumuna siyasi birlikteliği geri getirmeyi ve enflasyonu üç haneli rakamlardan tek haneli rakamlara çekmeyi başardı.

TÜRBANIN ZAFERİ
Şimdi ise Türkiye'nin siyaset sahnesine hâkim olan şartları göz önünde bulundurduğumuzda, başta ordu generalleri olmak üzere laiklerin Abdullah Gül'ün türbanlı eşinin Cumhurbaşkanlığı köşküne çıkması karşısında teslim olma mecburiyetinde kalacaklarını göreceğiz. Bu da Türk toplumunda önemli bir gelişmenin başlangıcı olarak sayılıyor. Zira türbanlı bir bayanın Cumhurbaşkanlığı Köşkünde bulunması, türbanlı bayanların devlet daireleri ile üniversitelerde bulunması yasağının iptali anlamına geliyor ve aslında bununla laiklerin çıkardığı bu yasayı ortadan kaldırmış olacak. Bu yüzden siyasi ve sosyal gelişmeler açısından baktığımızda, Türkiye'de yaşanan son olayı türbanın zaferi olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bu olayın Türkiye'nin geleceği üzerinde büyük bir etkisi bulunacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum