1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. D.Karadeniz misyoner üssü mü?
D.Karadeniz misyoner üssü mü?

D.Karadeniz misyoner üssü mü?

ADD Rize Şubesi'nin düzenlediği konferansta konuşan yazar Ali Taşpınar, bölgede Pontus Rum faalliyetlerinin açıktan yapılmaya başladığını öne sürdü.

A+A-

İlyas GÜR - Atatürkçü Düşünce Derneği Rize Şubesi’nin organize ettiği seminerde konuşan Araştırmacı gazeteci Ali Taşpınar, son dönem başlayan küreselleşme hareketiyle misyonerlik faaliyetlerinin alenen yapılmaya başladığını iddia etti. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde Pontus Rum faaliyetlerinin hızlandırıldığını belirterek, “Özellikle 1980’den sonra Doğu Karadeniz Bölgesi üzerinde oyunlar oynanıyor. Küreselleşmenin getirdiği avantajlarla artık maskelerini yırtıp yeni yüzlerini göstermeye de başladılar. Tarih öncesi bu bölgede insanlar sahil kesiminde değil de daha çok tepe üstlerinde ve yaylalarda yaşamışlardır. Çeşitli kavimler bu bölgeye gelirken dinlerini ve dillerini de getirmişlerdir. Roma İmparatorluğunun bölünmesiyle; Doğu Roma İmparatorluğu ( Bizans) bu bölgeye Avrupa’dan getirdiği Hıristiyanları yerleştirerek Trabzon Rum İmparatorluğunun kurulmasına vesile olmuşlardır. Osmanlı’nın 1461 yılında Trabzon merkezli Rum Pontus İmparatorluğunu yıkmasıyla bu bölgeden Rumlar çekilip gitmiştir. 1980 yılından sonra başlayan küreselleşme hareketiyle bu bölge üzerinde emelleri olan güçler çeşitli misyonerlik faaliyetleriyle Pontus İmparatorluğunun tekrar kurulabilmesi için çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürmektedirler” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız