1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Dairenizde kaçak var!
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Dairenizde kaçak var!

A+A-

 

Sevgili okurlar, 30 Mart’a yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili seçmen listeleri muhtarlıklara asıldı.

23 Ocak tarihine kadar askıda kalacak olan listeler mutlaka kontrol edilmeli ve hatalar düzeltilmelidir.

Çünkü söz konusu listelerde olağanüstü hatalar var. Bu listelerde, adreste bulunanlar yok edilirken, çok sayıda da sahte isimler bulunuyor.

Bir komşum, kendi evinde başkaları gözükürken, resmiyette kendisi ve ailesi ortada yok. Ne yaşar, ne yaşamaz” adlı film gibi..

Bendeniz Emek-Ankara’daki 16 sokaktaki sekiz nolu dairede oturuyorum. Apartmanımız 15 daire ve dairede kimlerin oturduğunu biliyorum. (Çünkü apartmanın yöneticisiyim)

Sadece bizim apartmanda; 8 sahte seçmen bulunuyor. Benim dairemde bile M.Y. adındaki benim tanımadığım bir kişi gözüküyor.

Hayır, her şey bir yana, eşim ”Bizim evde bu hanımın ne işi var?” diye şüphelenebilir.

Yarın evinizde gözüken sahte seçmen adına, evinize icra gelirse şaşırmayın ve hukuken de hiçbir şey yapamazsınız. Çünkü o kişi sizin adresinizde gözüküyor..

Listeyi kontrol edin, sahte isimleri ilgili nüfus müdürlüğüne bildiriniz.

 

ABD  mi, TÜİK mi?

Türkiye genelinde 50 milyon 189 bin 93 seçmen var. 199 bin 207 sandık kuruluyor.

Türkiye’nin kaderini ve iktidarını belirleyen yaklaşık 200 bin sandıktır. Milet iradesi sandığa yansıyor mu?

Bana göre hayır. Yapılan hileler, ölülere dahi kullandırılan oylar, çöplerde bulunan çuval dolusu oy pusulaları, yapılan yanlış sayımları, ambulansla taşınan seçmenleri, hep birlikte biliyor, basında okuyoruz.

Seçmen sayısı ve seçmen ne kadar gerçek, ABD’nin her işe burnunu soktuğu ülkemizde, seçimlere de bulaştığı, yönlendirme yaptığını ABD kamuoyundan öğrendik.

Yerinde yönetim, yerelde herkes yönetime katılacak diyen iktidar, seçmen belirleme işini TÜİK’ yaptırıyor. TÜİK’te iktidarın istediği gibi sayım yapıyor.

Soyadına göre sıralanmış seçmen listeleri, millet kendi apartmanındaki korsan seçmenlerin olup olmadığını fark bile edemiyor. Muhtarlar zaten devre dışı bırakılıp, nüfus müdürlüklerinin yapacakları listeler geçerli oluyor.

İstanbul’dan Milletvekili adayı iken, çok sayıdaki seçmen “Yıllarca oturduğum , bana ait apartmanda, başkaları ikamet ediyor görülüyor” belgelerini göstermişlerdi.

Sandık güvenliği

Geçen hafta sohbet ettiğim; CHP Grup Başkan vekili Akif Hamzaçebi, her defasında söylediği gibi, sandık güvenliği, Türkiye’nin en önemli meselesidir. Daha açık ifade il, iktidarın yolu sandık güvenliğinden geçecek.

Akif Bey, yerden göğe kadar haklı. Partililer iç çekişmeleri bırakıp, sandık güvenliğine ve millet iradesine sahip çıkmaları gerekiyor.30 Mart seçimlerin galibi sandık güvenliği olacaktır.

CHP ve MHP 200 bin sandığın güvenliğini koruyamaz,200 bin adet sandık tutanak belgesini Yüksek Seçim Kurulu’nun önüne koyamazsa, millet iradesi sandığa yansımayacaktır.

2009 Belediye başkanlık seçimlerinde Ankara’da üç parti yarıştı. MHP’nin adayı Mansur Yavaş yüzde 27,CHP’nin adayı Murat Karayalçın yüzde 33,AKP’ nın adayı Melih Gökçek, bütün hilelere, elektriklerin kesilmelerine rağmen, son anda yüzde 38 oy aldı.

Melih bey, şimdi,38 oy ile milli iradeyi temsil ediyor ve 20 yıldan beri Ankara’yı yönetiyor. Böyle demokrasi olmaz, böyle milli irade tecelli etmez.

Tabanda birleşme şart

30 yıllık tecrübemle yazıyorum. Eğer Ankara’da CHP ve MHP seçim ittifakı yapmaz, oyları bölerlerse, Melih bey yine yüzde 35 ile milli iradeyi temsil eder

Yüzde 35 diyorum, çünkü AKP’nin oyu yüzde 35-40 arasındadır. Bunu hem araştırma şirketleri söylüyor, hem de sokağın memnuniyetsizliği gösteriyor.

İktidar bundan rahatsız ve panikte. Bakmayın siz, yandaş medyanın yüzde 52 diye sunduklarına. İktidar, sandık hâkimiyetine güveniyor.

Sandık güvenliği sağlanmasa, her şey olabilir diyorum. Ve de olacaktır. AKP, iktidarı vermemek için her hileyi mubah sayacaktır.

Partiler “böyle bir şey yok” deseler bile tabanda birleşme olacağı konuşuluyor. CHP ve MHP tabanı İl Genel seçimlerinde herkes partisine, başkanlık seçimlerinde ise güçlü adaya oy verecek.

Örneği, MHP, İstanbul ve İzmir ve Antalya’da CHP adayına destek verecek, Ankara ve Adana’da MHP’ye destek verilecek. Bu arada Merkez sağ seçmeni çok önemli. Böyle ittifak olursa milli irade yüzde 65 oyla temsil etmiş olacak.

Melih beyin en büyük korkusu Ankara’da MHP ve CHP ittifakıdır. Böyle bir tabloda, Melih bey, valizlerini toplamak zorunda kalacak.

Hedef yüzde: 40

CHP, yerel seçimlerde,  siyaset sahnesinde damgasını vuracak, yeni yenilikler getirecek yeni demokrasi şöleni estirecek, başarı elde edecek bir ekip ve vizyona hazırlanıyor.

 Hedef, yüzde 40 oranında oy alabilmektir.

Belediye başkanlıkları için, parti teşkilatının öne çıkmış ve ustalığı kanıtlanmış yöneticilerinden oluşuyor.. Çünkü etkin ve üretici muhalefet, ülkenin geçtiği bu süreç bakımından önem arz etmektedir.

Buna saha performanssını parlamenter düzleme taşımak ve yeni siyaset planlaması yaratmak diyoruz.

İddialı ve başarılı bir Ana muhalefet partisinin siyaset planlamasında en önemli görevlerin başında başarılı isimler gelir. Bu tarif, özellikleriyle CHP Grup başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP’de temayüz eden sima olarak parti yönetimiyle ahenkli çalışması örneği sergilemektedir Buna zor işi başarmak denir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum