1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Deniz Baykal ve CHP
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Deniz Baykal ve CHP

A+A-

Sevgili Okurlarım, öncelikle gecikmeli olarak; CHP Trabzon il başkanı Volkan Canalioğlu ile Demokrat Parti(DP) il başkanı Ömer Yıldız’a başarılar diliyorum.

Yıllardan beri yakından tanıdığım; nitelikli ve donanımlı dostlarımdır.

*

“CHP’nin başında Deniz Baykal oldukça millet oy vermez…”

Bu sözler adeta bir “kitabe cümle” gibi her siyaset zemininde tekrarlanıyor.

Hatta CHP içinde bile geniş bir kitlenin dilinden düşürmediğine tanık oluyoruz.

Peki, bu iddia doğru mu?

Yoksa bir yanlışı tekrarlı bellek yoluyla toplumsal hafızaya mı kazıyoruz?

*

Deniz Baykal, Türk siyasetinin en eski ve tecrübeli simalarından biridir.

1955 yılında Hukuk Fakültesi’nde öğrenci olduğu yıllardan beri CHP üslubunda siyasete yönelişi ile dikkat çekerdi. Bunu siyaset etkinliği çok yüksek olan Mülkiye öğrencilerindendi.

Siyasette sağlam zemin arayan bir tutarlılık merakı vardı. O tarihlerde rahmetli Ecevit daha siyaset ortalığında gezinmezken, Deniz Baykal’ın CHP’li gençler arasında hatırı sayılır yeri ve itibarı vardı. Deniz beyi siyaset kanaatlerinde yıpratan şey kurultay uygulamaları oldu.

Siyasetin parti içi sorunları, partinin iktidar politikalarını zora soktu. (Kaynak; Tarihçi-yazar; Yılmaz Karakoyunlu)

*

“CHP’nin başında Deniz Baykal oldukça millet oy vermez”

Bu bir “boş içerikli laf gezintisidir”

Diğer partililer, bu cümleyi piyasaya sürdüklerinde, CHP’nin siyasi etkinliğinin, aldığı oy yüzdesinin üzerinde olduğunu biliyorlardı.

Bu kampanya devam ediyor ve etkili de olunuyor.

*

Bu lafın etkinliğini Deniz beye sormuşlar.

Cevabi tam beklenen nitelikte oldu: “Bu görevi ne kadar yapacağım, Allah’ın takdiridir.” diyor. Arkasından da konuyu parti yetkililerinin takdirine bırakıyor. “Partim, ‘sen bu işi yapacaksın’ dediği sürece ben buradayım” diyor. Deniz bey, deneyimli siyaset ve devlet adamıdır. Adı hiçbir şaibeye karışmamıştır. Demokrasinin yılmaz bekçisidir. Bunlar siyasi sorular, siyasi cevaplar.

*

Ve son dakika…

Sevgili Pazar 53 okuyucuları, bu yazımı birkaç gün öncesinden yazıp gönderdim. Şimdi, Deniz Baykal, kendisine düzenlenen çirkin komplo neticesinde; Genel Başkanlık görevinden istifa etti. Onurlu davrandı, kendisine yakışanı yaptı.

Konunun detaylarına girmeyeceğim, her gazete ve tüm televizyonlarda; bu konudaki görüşler açıklanıyor.

“CHP’nin başında Deniz Baykal oldukça, millet oy vermez” diyenlerin gözü aydın! Deniz Baykal, artık CHP’nin başında değil, bakalım şimdi CHP’ye oy verecekler mi?

Deniz Baykal’ı 30 yıldan beri tanıyorum. Rahmetli SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte; Karadeniz Gazetesi’nde Yazı İşleri Müdürü olduğum dönemde ziyaretime gelmişlerdi. Tarih:1986 veya 87 yılı idi. Deniz Baykal Genel Sekreter, Adnan Keskin yardımcısıydı. Birlikte çekilmiş resimlerimiz hala duruyor. 2005 ve 2006 yılında TRT Genel Müdürlüğüne aday olup, bir oyla Genel müdürlüğünü kaybettiğim RTÜK seçimlerinde CHP’li üç üyenin oyunu bana vermesini sağlamıştı.

Sonuç olarak; Deniz bey, onurlu, dirayet ve ciddiyeti ile bilinen, tanınan bir siyasetçidir. Bugüne kadar adı hiçbir şaibeye karışmamış, bulaşmamış, örnek aile yaşantısı olan bir siyasetçidir. Zaman onun haklı olduğunu gösterecektir.

Kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Ankara’dan sevgiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
3 Yorum