1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. TRABZON

  4. Denizanaları Karadenizli balıkçıları canından bezdirdi
Denizanaları Karadenizli balıkçıları canından bezdirdi

Denizanaları Karadenizli balıkçıları canından bezdirdi

Küresel ısınma, kirlilik ve avlanma nedeniyle sayıları hızla artan denizanaları Karadenizli balıkçıları canından bezdirdi.

A+A-

Gökmen Şahin
TRABZON (İHA) - 
Trabzon'un Akçaabat ilçesinden denize açılan ve denize attıkları ağda balık yerine denizanalarını gören balıkçılar avlanma veriminin düştüğünü ve balığın zarar gördüğünü belirttiler.

denizana3.jpg

41 yıldır balıkçılıkla uğraşan Hüseyin Kurt (56) bu sene palamudun Karadeniz'de bol olduğunu ancak Trabzon açıklarında ise çok olmadığını belirterek "Bölgemizde bu sene balıkçılık olmadı. Bunun sıkıntısını yaşarken diğer taraftan ise denizanası bizim başımıza bela oldu. Git gide artıyor. Buna çözüm yok gibi bir şey. İşe yarar bir şey değil ki devlet alsın. Faydasız bir şey, eskiden Kasım ve Aralık aylarında kaybolurdu. Havalar soğuduğunda giderdi. Şimdi ise hiç gitmiyor. Son 3 yıldır haddinden fazla balıkçılığa zarar veriyor" dedi.

denizana1.jpg

Trabzon'un Akçaabat İlçesi doğal bir limana sahip olduğunu belirten Kurt, "Denizanaları limanlık yerleri seviyor. Bizim burada her akşam var. Bu akşam balığa sardık ve denizanası olmasıydı 100 tane daha balık vururdu. Ağı da rahat rahat kaldırırdık. Bazen balık yerine denizanası geliyor. Küçük tekne olduğu zaman ağı almanız zorlaşıyor. Ağa fazla takılmasından dolayı makara yük fazla biniyor ve balıkların kuyruğu kopuyor. Bazısı eziliyor. Bize çok büyük zararı var" ifadelerini kullandı.

denizana2.jpg

Balıkçıların bir birleriyle ilk sohbeti denizanası oluyor
Akçaabat ilçesinde akşam saatlerinde avlanmaya çıkan balıkçıların denizdeki ilk sohbetleri ise denizanası oluyor. Denizsuyu karanlığında kendini çok göstermeyen denizanaları teknelerden yansıyan ışığın vurmasıyla birlikte denizlerdeki çokluğu dikkat çekiyor.

denizana4.jpg

denizana7.jpg

denizana6.jpg

denizana5.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum