1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Depremi bir gün sonra biliyor!
Depremi bir gün sonra biliyor!

Depremi bir gün sonra biliyor!

Prof. Kerim Kerimov, kendi buluşu olan bir cihaz sayesinde depremin yeri, zamanı ve şiddetini 5 saat önceden belirlediği iddiasında bulunmuştu

A+A-

Prof.Dr.Ahmet Ercan’ın daveti üzerine Türkiye’ye gelen Azeri petrol uzmanı Prof. Kerim Kerimov, kendi buluşu olan bir cihaz sayesinde depremin yeri, zamanı ve şiddetini 5 saat önceden belirlediği iddiasında bulunmuştu.
Anlattıkları yetkilileri o kadar etkiledi ki Prof. Ercan Büyükşehir Belediyesi ile bir anlaşma imzalandığını ve cihazın Türkiye’de denenmesi için 210 bin dolarlık ödeme yapılacağını söyledi. Bu açıklamalar deprem korkusuyla yatıp kalkan İstanbullular için bir umut vaad oluştururken, Vatan'tan Sabri Ülker Azeri bilimadamıyla ilgili çarpıcı sonuçlara ulaştı. Azerbaycan Sismoloji Dairesi Müdürü Prof. Dr. Arif Hasanov’a Kerimov için ‘O bir yalancıdır” dedi.
Prof. Kerimov’un iddialarına ne diyorsunuz?
2004 yılında Deprem Kurultayı olarak ’keşfim’dediği sistemi inceledik. Ne söylediklerinin bilimsel bir temeli vardı, ne de sorduğumuz sorulara yanıt verebildi. Mart 2006’da da Azeri gazetelerinde de bu iddiayı yeniledi. Bilimsel bir taraf yok. Her defasında deprem olduktan sonra bize söyledi. Şubat 2006’da yüzlerce kişinin öldüğü İran depremi oldu. Kerimov deprem olduktan bir gün sonra beni aradı ve ’İran’da deprem olacak’dedi. Azerbaycan’da kendisine inanmadıkları için kaçtı ve Türkiye’ye geldi. Biliyor ki, Türkiye’de deprem de çok, para da. O bir yalancı.
Bakü Devlet Üniversitesi Jeofizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Perviz Memmedov’da Kerimov’un şöhret peşinde koşan bir hayalperest olduğunu kaydetti.
Prof. Kerimov’un bilimsel çalışması hakkında bilgi verir misiniz?
Petrol arama için kullanılan bir cihazı almış ve bize ‘depremi önceden tespit ediyorum’diye getirmişti. Şimdi Türkiye’de yapıyor. Komik duruma düşünce bu kezde şansını Türkiye’de denemek istemiş. Evet, Türkiye’de yayın yapan bir televizyonun haberinde izledik. Şimdi sıra Türkiye’ye gelmiş diye hanıma söyledim, hep beraber güldük.
Azeri bilimadamını Türkiye’ye getirerek gazete ile televizyonlara taşıyan deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan’a Azerbaycan’lı meslektaşlarının tepkileri sorduk.
Siz depremi saatler önce yerini, şiddetini ve yerini tam olarak kestiren bu sistemi ne zaman incelediniz?
2 yıl önce konferans için Bakü’deydim. Prof. Kerimov, konferans arasında özel olarak beni davet ederek çalışması hakkında bilgi verdi. Bu çalışmanın Azerbaycan’daki rasathanede kullanıldığını ve olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Ben de bütün titizliği ile çalışmayı inceledim ve destek verdiğimi söyledim. Ancak sonradan öğrendiğime göre Azerbaycan’da tartışılan bir insan. Eğer doğruysa yaptığı çalışmaya destek vermek gerekir tabi olarak. Eğer değilse, beni zor durumda bırakır. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Afet Koordinasyon Merkezi’ne ile görüşmemizde imzaladığımız mukaveleyi şimdilik askıya almak gerek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız