1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Depresyon, ciddiye alınmalı!
Depresyon, ciddiye alınmalı!

Depresyon, ciddiye alınmalı!

Rize Devlet Hastanesi Başhekimi Arif Yılmaz Depresyonun, bir çok hastalıktan daha tehlikeli olduğu ve ani ölümlere neden olduğunu söyledi.

A+A-

Dilek ASLAN - Rize Devlet Hastanesi başhekimi Prof Dr Arif Yılmaz, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların dörtte birinin yaşamlarının bir döneminde, önlenebilen, ortaya çıktığında da başarılı bir şekilde tedavi edilebilen ruhsal sorunlarla karşılaştığını kaydetti.
Ekonomik sıkıntılar, çevresel sorunlar gibi dünyanın birçok ülkesinde yaşanan olayların insanlarda ruhsal hastalıklara ve sağlık sorunlarına yol açtığını dile getiren Prof. Dr. Arif Yılmaz "Bunların başında gelenlerden birisi de 'depresyon' diye adlandırılan durum. Depresyon, günümüzde en sık karşılaşılan ruhsal hastalık durumundadır. Mutsuzluk, güçsüzlük ve aktivasyonda azalma ile seyreden bu hastalıkta insanların duygu durumları ciddi olarak değişiyor ve süreğenleştiğinde de bu yakınma ve belirtiler kalıcı hale geçiyor. Kontrol altına alınmamış depresyon genellikle intiharla sonuçlanıyor. Yeryüzündeki kadınların yüzde 9.5'i, erkeklerin de yüzde 5.8'i bu hastalığa yakalanıyor ve toplam 121 milyon insanda bu hastalık var" dedi.
Ani ölümlerde, koroner arter hastalığından sonra depresyonun ikinci sırada yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Arif Yılmaz, "İş ve trafik kazalarıyla grip gibi enfeksiyon hastalıkları, depresyondaki kişilerde daha fazla ortaya çıkıyor. Diyabet, tiroit ve kalp hastalıklarında çok fazla ruhsal değişiklikler görülüyor. Kalp hastalığı teşhis edilen hastada ölüm kaygıları artıp, depresyon gelişebiliyor. Kanser hastalarının, özellikle kısırlık sorunu olan kadınların çok fazla psikiyatrik rahatsızlığı oluyor. Bu da tedaviyi olumsuz etkiliyor. Destek alanların doğum oranlarının daha fazla olduğu biliniyor. Ruh sağlığını bozan etmenleri önlemek, ruh sağlığı sorunları nedeniyle dışlanmamak için, çağdaş standartlara uygun ruh sağlığı hizmeti alabilmek, hiç kimsenin eğlencesi olmamak, iyileşen ruh hastalarının işe alınması, hastalıkla yitirilen alışkanlıkların yeniden kazanabilmek için Ruh Sağlığı Yasası talep ediyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız