1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. DÜNYANIN 8. HARİKASI ÇAMLIHEMŞİN
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

DÜNYANIN 8. HARİKASI ÇAMLIHEMŞİN

A+A-

Dünyanın yedi harikası varsa keşfedilmemiş sekizinci harikası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesidir. Bu tanımla tüm güzelliklerini anlatmak yine de yetersiz kalır. Zil Kalesi, Taş kemer köprüleri, konak ve diğer kalıntıları ile tarihi; Ayderi, şelalelisi, deresi, yaylaları ve yeşil çay bahçeleri ile doğayı; yöresel yapı olan serendeler ve ahşap eski evleri ve kültürü özetleyen adeta bir turizm cennetidir.

 Yöre insanı özgün yaşam tarzı, kış kayak sporu, Rafting, Traking ve Yayla şenlikleri ile sosyal hayata renk katmaktadır.

Allah’ın vergisi bu doğallık ve güzelliğin korunmasının yanında yapmamız gerekenlerin olduğuna inanıyorum. İlçemizin ekonomik gelişimine katkı yaparken toplumumuzun refah içinde yaşaması için projeler üretmek zorundayız. Çamlıhemşin insanının buna herkesten daha çok hakkı vardır. Çünkü doğal yaşantısı, özgün kişilik yapısı ile diğer ilçe insanlarından daha farklıdır. Tüm bürokratik engellere ve doğal imkânsızlıklara rağmen burada yaşamak, hayata tutunmak zorundadır.

İlçe Kaymakamlığın üretip hizmete aday olarak belirlediği projeleri görmenizi tavsiye ederim. Bir Çamlıhemşinli kadar değil Çamlıhemşinliden daha çok, daha üretken, daha verimli ve daha fedakâra ne çalışarak bir takım projelere imza atmış ve hizmete aday göstermiştir. Başta İlçe Kaymakamlık binasını yöre mimarı özelliklerine göre dizayn ederek yeniden onarmış, Tar Deresi (Tar Şelalesi) yürüyüş yolu projesi ve Zil Kale kalkındırma projesi ile de ilçe turizmine hizmete sunmuştur. Bundan böyle Çamlıhemşin sadece Ayderi  ile tek başına anılmayacak Zil Kale tarihi eseri ile de göz dolduracak. Yalnızlığa terk edilen vadi canlanacak. Bu çalışmalarından dolayı İlçe Kaymakamını kutlar, halkımız adına teşekkürlerimi sunarım.

Siyaset topluma hizmet için bir araçtır. Toplumun yaşamsal önceliklerini ön plana getirip politikayı ona göre belirlemek gerekir. Çamlıhemşin için yapılacak hizmetleri hiçbir siyasi kategoriye koymadan sadece topluma hizmet amacı ile yapılmalı ve üretilen güzel projelere, yapılan iyi işlere destek verilmelidir.

Çamlıhemşin için şu projeler de üretilebilir:

  1. Turizm merkezi olduğundan tarihi bir müze açılabilir. Bu müzede tarihi eserlerin yanında yöre halkının geçmişten beri kullana geldiği otantik ev ve iş aletler ve makineler sergilenebilir.
  2. İlçe merkezinde tek bir “mecburiyet sokağı” mız var. Turizmin en canlı olduğu yaz aylarında ihtiyaca cevap verememekte, ilçe esnafı zor durumda kalmaktadır. Müşterilerinin araçları park edecek bir alan bulamadığından transit geçmekte ve ticaret aksamaktadır. Çözüm olarak ilçe merkezi karşısından alternatif bir çıkış yolu verilerek birinden gidiş ve diğerinden geliş sağlanabilir. Araç parkı için ilçe dışından bir alan düzenlenebilir. Belediyeye ek gelir getirecek hale getirilebilir.
  3. Ekosistemin oluşturduğu bitki örtüsü türlerinin %50 den fazlası bu bölgede yetişmektedir. Onun için ilçede bir “Endemik Bitki Müzesi” kurulabilir.
  4. Yörede yetişmeyip toplumun hizmetine sunulması gereken her türlü bitki, sebze ve meyvelere dönük sera çalışmaları yaygınlaştırılabilir.
  5. Yaylalara teleferik alt yapı çalışmaları yapılıp günü birlik yayla turları gerçekleştirilebilir.
  6.  Organik çay, organik arıcılık projelerine uygulanabilir.
  7. Yöre halkının tümüne yakın bir kısmı SIT Kurulu, tabiat varlıkları, tapu kadastro ve Orman İşletme Kuruluşları ile sorunları vardır. Bu konuda yargılanmayı bekleyen binlerce dosya mevcuttur. Halk bürokratik bu tür engellere karşı yaşam savaşını vermektedir. Her taraftan bir tıkanma yaşanmaktadır. Ondan dolayı bir format gerekmektedir. Yönetim hizmetine aday olanlar bu konudaki engellerin kaldırılmasına dönük çalışmalar yapmalı, yörede yaşanabilir bir tatil cenneti olmasını sağlamalıdır.

Bundan böyle ilçe hizmetine aday olanlar bu konularla ilgili projeleri halkın önüne koymalıdır.

Yöremizi üç aylık tatili geçirilecek, ölülerimizin gömülecek ve gelip geçecek yer olmaktan çok sürekli yaşanabilecek sıla haline getirelim. Yabancılarla birlikte yerli gurbetçilerimizin bir ellerinin ilçede olmasını sağlayalım. İlçeyi; dışarıdan, uzaktan kumandalı yönetmekten vazgeçelim. Sorunlarımızı (bizimle bu çileyi çekip yaşayanların bileceği anlayışı içinde) bizden, içimizden birilerini göreve getirelim.

Yapılanlara köstek değil, destek olalım,

O partili bu partili değil, Çamlıhemşinli olalım ve bu anlayışı topluma hakim kılalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum