1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Ecevit'in uygulanamayan vasiyeti!
Ecevit'in uygulanamayan vasiyeti!

Ecevit'in uygulanamayan vasiyeti!

Ecevit ölmeden önce gömüleceği yeri bile vasiyet etmiş. Ancak eşi ve hükümet tam tersi bir karar alıyor.

A+A-

Evinin arkasındaki ormanda kimliksiz bir mezara gömülmek istemişti. Hükümet ise ‘ailenin isteği üzerine’ Devlet Mezarlığı yönünde karar aldı.
Bülent Ecevit’in nereye defnedileceği vasiyeti, hükümetin kararı ve Rahşan Hanım’ın isteğinin farklı olması nedeniyle karmaşaya dönüştü.
Star Gazetesi 3 Haziran 2006’da Ecevit’in vasiyetini açıklamıştı. GATA’da tedavi gördüğü sırada gömülmek istediği yeri eşi Rahşan Hanım’a açıklayan Bülent Ecevit 30 yıldır oturduğu Oran’daki evinin karşısındaki ODTÜ ormanına gömülmek istemişti. Ecevit ‘Öyle bir yere gömün ki kimse orada mezarımın olduğunu bilmesin’ demişti. Bu isteği gençlik yıllarından beri ilgiyle izlediği Hint yazar, şair, eğitimci ve besteci Rabindranat Tagore’un etkisiydi. 16 yaşında tanıştığı Tagore’un kitaplarını sonraki yıllarda Türkçe’ye çeviren Ecevit Hint ozanın tanrı ve doğa sevgisinden etkilendiğini söylüyordu.
HÜKÜMETİN KARARI
Hükümet eski başbakan olması nedeniyle Ecevit için devlet töreni mi yoksa resmi tören mi yapılacağı ve nereye defnedileceği konusunda dün hem DSP’de, hem de Rahşan Hanım’ın evinde nabız yokladı. Bu görüşler doğrultusunda gece Bakanlar Kurulu olağanüstü toplanarak konuyu görüştü. Toplantıda ‘devlet töreni’ düzenlenmesi ve Devlet Mezarlığı’na defnedilmesi kararı alındı. Ancak Devlet Mezarlığı’na sadece İstiklal Savaşı gazileri ve cumhurbaşkanları gömülebildiği için, Hükümet yasa değişikliği ile sorunu çözme kararı aldı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Çiçek kararı gece 23.30’da kamuoyuna duyururken, ailesinin isteğinin de bu yönde olduğunu belirtti. Ayrıca TBMM’nin bugün özel gündemle toplanması kararı alındı.
VASİYET KAYGISI
Rahşan Hanım’ın mezar yeri konusunda ise eşinin vasiyetini kısmen yerine getirmeyi planladığı, evlerinin arkasındaki ormanlık alanda ‘anıtmezar’ istediği belirtildi. Rahşan Hanım’ın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere tüm yakınlarının ısrarına rağmen çalışanların geniş katılımını sağlamak için cenazenin Cumartesi gününe kadar bekletilmesi kararı aldığı da belirtildi. Ancak yakın çevresi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’den ‘Yurtdışından gelenler olabilir’ gerekçesiyle talep geldiğini, önce cuma gününün düşünüldüğünü, sonra 10 Kasım’a denk geldiği için cumartesiye ertelendiğini belirttiler. Bu arada Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz Rahşan Hanım’a ‘Çankaya’da anıtmezar için gerekeni yapacağı’ mesajı verdiğini, cevap beklediğini söyledi. DSP yetkilileri ise gece ‘Hükümet’in kararını Rahşan Hanım’a söylemedik. O anıtmezar istiyor. Yarın kararı verecek’ dediler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.