1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Eczaneler borç batağında
Eczaneler borç batağında

Eczaneler borç batağında

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, eczanelerin sıkıntıda olduğunu söyledi.

A+A-

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, kamu kurumlarına yapılacak iskonto oranlarını düzenleyen protokolün ilaç firmalarınca imzalanmamasından dolayı eczacıların mağdur olduğunu söyledi.
Saydan, yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıl önce yürürlüğe giren, ilaç firmalarınca kamu kurumlarına yapılacak iskonto oranlarını düzenleyen protokolün altında ilaç firmalarının da imzasının bulunması gerektiğini söyledi.
Protokolü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Maliye bakanları ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) başkanının imzaladığını kaydeden Saydan, "Ancak, taraflardan en önemlisi olan ilaç firmalarının bunu imzalamamasından dolayı meslektaşlarımız mağdur oluyor" dedi. İlaçların, firmaların beyanlarına dayalı olarak yıllarca çok yüksek fiyatlarla satıldığını, ancak bu firmaların 2005 yılından itibaren geri ödeme listesine girebilmesi için ürünlerinin fiyatlarını düşürmeye başladıklarını kaydeden Saydan, bu indirimler sonucu eczane stoklarında oluşan zararın telafi edilmediğini savundu.
Saydan, yine bu firmaların pahalı ilaçlarını ödeme listesine sokabilmek için zaman zaman kurum iskontolarını artırmasının eczacıların stoklarındaki ilaçlardan zarar etmelerine yol açtığını öne sürdü.
Taraflardan birinin imzasının bulunmadığı bir akitle yaklaşık 2 yıldır eczacıların birikimlerinin bedelsiz olarak kamulaştırıldığını savunan Saydan, bu protokol yüzünden ortalama 27 bin YTL zarar eden 22 bin eczanenin, ilaç firmalarından 6 ay boyunca almadığı iskontoyu kamu kurumlarına vermek zorunda kaldığını anlattı.
Bu yılın Ocak ayından itibaren çeşitli ilaç firmalarınca fiyatlarda 19 kez indirime gidildiğini belirten Saydan, bu indirimlerden doğan zararın sadece 2006 yılı için eczane başına ortalama 19 bin YTL civarında olduğunu söyledi. Saydan, eczacıların bu sorunlarına en kısa sürede çözüm bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum