1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. EĞİTİM
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

EĞİTİM

A+A-


Öğretim yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde eğitime biraz değinelim dedik.
OECD nın 2015 yılına ait “ Bir Bakışta Eğitim” adlı raporunda, eğitim harcamalarının nerelere daha çok yapıldığı ve ülkelerin bu konudaki sıralamaları hakkında bilgi vermektedir.
Sıralamaya göre;
1.    Lüksemburg        22.545 Dolar,
2.    İsviçre             17.485 Dolar,
3.    Norveç            15.497 Dolar,
4.    ABD            15.494. Dolar,
5.    Avusturya        13.189 Dolar,
6.    İsveç            12.742 Dolar,
7.    Hollanda        12.211 Dolar,
8.    Belçika            12.135 Dolar,
9.    İngiltere        12.084 Dolar,
10.    Japonya        11.691 Dolar.
………………………………………………………
        31. Türkiye                        3.514 Dolar harcanmaktadır.
OECD ortalaması 10.220 Dolar.
Şuna göre Türkiye olarak eğitime para ayırma konusunda OECD ülkeleri ortalamasının çok altında yer alıyoruz. Daha doğrusu eğitime para ayırmıyoruz. Hâlbuki en çok eğitim, sağlık ve güvenliğe ayrılması gerekirdi.
Tüm bunlara ek olarak dünyada ender görülen sistem uygulamalarının mucidi de bizleriz.
 Eğitim seviyesini yükseltmek yerine yetiştiremediklerini eleyen STS sistemi mi,”Sana ne Benim Seviyemden” mizahı çağrıştıran SBS yi mi, deniz sahiline 50 metre uzağında oturup onun yerini haritada bulamayan öğrencinin gördüğü uygulama arızalı eğitimi mi, öğretim marketi ve rant kapısı haline gelen kurs sistemini mi, ellerinde tezek taşıyanla tablet taşıyanların aynı sınava tabi tutulduğu fırsat eşitsizliğini mi desem. Hangi birini…
Ayrıca sınavlarda sıfır çeken öğrencilerin o seviyeye nasıl ve hangi sistemle geldikleri, öğretim amacını yitirmiş, özel okullara para kazandırma aracı haline gelmiş bir ilköğretim, orta öğretim sistemi ve kurs marketlerinden geçerek istemedikleri üniversiteye yada meslek okuluna sadece puanları tuttuğu için giden bu çocukların topluma ne kazandıracaklarını, 2010 yılında orta çıkıp yıllara sinen soru hırsızlığı, şike ve şifreli kopya çekme gibi kötü olumsuz tecrübelerden ne sonuç çıkarıldığını, tekrarlanmaması için gerekli önlemin alınıp alınmadığı; dershaneler ambalajlanmış ve özetlenmiş bilgi satmakta. Bu bilgi sorularını hazırlayanların yetenekleri oranında sulandırılmış bir çorba haline gelmektedir. Bundan dolayı bu soruları hazırlayanları kim, hangi bilgi ve yeteneklerine göre seçtikleri sorgulanmalıdır.
Çocuklar test kitaplarındaki kutu kutu oyununu oynamaktan vakit bulup ne kitap okuyorlar, nede kendilerini ifade edecek kadar yazı yazabiliyorlar. Eskiden okullarda liseyi bitirene kadar yaptığımız kompozisyon çalışmaları, yorum ve yazı ile ifade niteliklerini ortaya çıkarabilen sürekli bir egzersizdi. Bugün karşımızda bir sayfa yazı yazmakta zorlanan bir üniversite gençliği vardır.
Bugün ki sistem düşünmeyen robotlar yetiştirmektedir. Çocuğun ruh sağlığını ön plana alıp gerçek bilgilerle donatılmasını isteyen bilinçli bir veli de yoktur.O zaman eğitim Allah’a emanet..!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.