1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. EĞİTİM NEREDE BAŞLAR?
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

EĞİTİM NEREDE BAŞLAR?

A+A-

 

Eğitimim üç ortamı vardır. Aile ortamı, okul ve büyük okul. Büyük okuldaki kasıt çevre yaşam koşulları, acı ve mutlu günleri, komşuluk ilişkileri, dost arkadaş ortamları, askerlik, çalışma ve gurbet hayatı gibi yaşamın ta kendisi. Bu ortamların tümü kişinin eğitiminde, gelişmesinde doğrudan etkisi vardır.

Bir çok görüş ve düşünceler var. “Eğitim ana rahminde başlar” bunlardan biridir. Ben biraz daha geriye gideceğim. Eğitim ana rahminden se evlilikten önce başlar desem abartmış olmam herhalde.

Şöyle ki; hepimiz biliriz ki sevmediğimiz, içimizin çekmediği bir yemeği içeceği yemek zorunda kalırsak midemiz bozulur. Evlilikte bir bakıma böyle bir şeydir. Sevmediğin biriyle ömür boyu beraber olmak zorunda kalışımızı, aynı yastığa baş koyduğumuzu, aynı acı ve mutlulukları paylaştığımızı ve aynı kaptan yediğimizi bir düşünün. Yine böyle biriyle yapılan cinsel hayatı tasavvur edin. Bozuk yemeğin midemizi bozduğu gibi bu birliktelikten doğacak çocukların ne kadar sağlıklı, mutlu olur?

 Bir tohumun toprağa atılmadan önceki aşamalarda toprağın analizi, tohumun kalitesi, hazırlanışı, tohumun toprakla uyumu, gübrelenmesi, nadasa bırakılması, kazılıp temizlenmesi ve tohumun GEN inin incelenmesi gibi faaliyetlerin ekinin iyi ürün vermesindeki önemi bir düşünün.

Mutsuz ailelerdeki hır, gür ve kavgalı ortamda gebelik ve çocukluk dönemlerini geçiren çocuklar ne derece sağlıklı ve mutlu olur? Yine bu dönemlerde ananın yaşadığı koşullar, beslenmesi, psikolojik ve ruhsal durumu ile kötü alışkanlıklarının ona etkisi…

Buna ailenin kültür ve sağlık durumunu da ekleyebiliriz.

Bence engelli, özürlü ve hasta doğan; bir yönüyle eksik dünyaya gelen, mutsuz çocukların nedeninde ana babalarının evliliklerindeki kaliteye bakmak gerek. Bunun içinde ana rahmine değil daha gerilere evlilik aşaması beklide yapılan kurlar dönemine inmek gerek.

 Birbirini seven uyumlu, mutlu iki çiftin oluşturacağı sağlam aile ortamından sağlıklı, mutlu çocuklar dünyaya gelir. Cinsel, zihinsel ve fiziksel uyumun ürünü elbette ki kaliteli olacaktır.

Ana kucağı, baba ocağından sonra resmi okullar devreye girer.

Bu okullarda;

·         Seri eğitim,

·         Bireye ve ihtiyacına göre eğitim,

·         Kurumlara eleman yetiştirmeye dönük eğitim olmak üzere üç amaç güdülür.

Yönetenler; toplumdan istedikleri beklentileri karşılayacak nitelikte birey yetiştirmeyi hedefler, eğitim politikalarını ona göre planlarlar. Paydaşlar olarak pek müdahale etme olanağımız yoktur.

Verilen eğitimle;

·         Dışarıdan denetlenen, nasihatlere uyan, uydu değil özgür düşünceli, ayakları üzerinde durabilen, Sorunlara hazır klişeli çözümleri uygulayan değil her durum ve koşulda yüksek çözme becerisi kazanmış,

·         Akıl, ahlak ve estetik yönden gelişimini sağlayan,

·         Diploma almak için değil adam olmak için uğraşan bireyler yetiştirme amaçlanmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum