1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Ekmekle Ankara'ya yürüyecekler
Ekmekle Ankara'ya yürüyecekler

Ekmekle Ankara'ya yürüyecekler

Rize'de dükkanları yıkılıp kendilerine yer verilmediği gerekçesiyle eylem başlatan pazarcılar, ellerindeki ekmekle Ankara'ya yürüme kararı aldılar.

A+A-

Rize'de Karadeniz Sahil Yolu Rize şehir içi geçişi inşaatı nedeniyle satış yaptıkları yerleri yıkılan ve kendilerine yeni yer gösterilmeyen pazarcı esnafı, ellerinde ekmeklerle protesto yürüyüşü başlatarak Ankara'nın yolunu tuttu.
Rize Belediyesi tarafından Karadeniz Sahil Solu kapsamında yerleri yıkılan pazar esnafı, kendilerine yeni yer gösterilmeyişini protesto etti. Çiftekavak mevkiinde toplanan çok sayıda pazarcı esnafı, ellerindeki ekmekler ve Türk bayraklarıyla yürüyüş yaptı. "Her şey ekmek için, Ankara Ankara duy sesimizi, bu gelen açların ayak sesleri" şeklinde sloganlar atan esnaf uzun bir süre bu şekilde yürüdü. <br> 
Protestocu pazarcılar adına konuşan Rize Pazarcılar Derneği Başkanı Yavuz Koçan, "Bizden bu ayın 18'ine kadar çalıştığımız yerleri boşaltmamız istendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı olmasına rağmen bize çalışabileceğimiz yeni bir yer gösterilmiyor. Biz ekmeğimizi pazarcılıktan sağlıyoruz. Çalışabileceğimiz bir yer istiyoruz. Başkaları gibi iş istemiyoruz. Elimizdeki ekmeğimizin bize bırakılmasını istiyoruz. Uğradığımız haksızlığı manevi babamız Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a aktarmak için aramızda seçtiğimiz 3 arkadaş yaya olarak Ankara'ya gidecek" şeklinde konuştu.
Daha sonra aralarında Yavuz Koçan'ın da bulunduğu 3 pazarcı, arkadaşlarıyla helalleşip yaya olarak Ankara'nın yolunu tuttu. Protesto gösterisi polis ve jandarma bölgelerini ayıran sınırda gerçekleştirildi. Gösteriye herhangi bir polis veya jandarma müdahalesi olmadı.
Başkan Bakırcı: “Bizden bir şey talep edemezler
Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise seyyar satıcılara bulundukları alanı boşaltmaları için belirli bir süre verdiklerini belirterek, "Bu sürenin sonunda bu alanı yıkacağız ve bu yerde çevre düzenlemesi yapacağız." dedi.
Kendilerinin seyyar satıcılara başka bir yer için herhangi bir söz vermediklerini ifade eden Bakırcı, "Seyyar satıcılar burada korsan olarak duruyorlar. Buna hakları zaten yok. Bu nedenle bizden bir şey talep edemezler." Diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız