1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNAY

  3. EKOLOJİK DENGE
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

EKOLOJİK DENGE

A+A-

Bölgemizin bir yöresinde köylüler bir ara yılanları öldürmeye başladılar. O yıl bahçelerden hiç ürün alınmadı. Çünkü yılandan kurtulan fareler ekilen tüm tohumları yedi, bitirdi.

Doğanın dengesi böyledir.

Köpek kediyi, kedi fareyi, fare yılanı gerektiğinde yok eder. Ağaç yaprakları ve otları hayvanlar, hayvan ürünlerini ve bazı bitkileri insanlar yer, hayvan dışkılardan gübre olur, gübreler tohumlarla ekinde kullanılır, yeniden ürün verir. Bu şekilde döngü devam eder.  Doğanın dengesi de korunur.

Bir Yer Düşünüyorum

Bir yer düşünüyorum, yemyeşil,
Bilmem, neresinde yurdun?
Bir ev, güllük güneşlik,
Çiçekler içinde memnun.
Bahçe kapısına varmadan daha,
Baygın kokusu ıhlamurun,
Gölgesinde bir sıra der gibi;
Oturun!
Haydı çocuklar haydı,
Salıncakları kurun!
Başka dallarsa, eğilmiş;
Yemişlerimizden buyurun!
Rüzgâr esmez, konuşur;
Uçurtmalar uçun, çamaşırlar kuruyun.
Mutlu olun, yaşayın,
Ana, baba, evlat, torun.
Z. Osman SABA

Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur.
En aziz zenginliğimiz olan sularımızı hovardaca kullanıp yok olmasına, bazı atıkların temiz sulara akıtılmasına ve kirletilmesine izin verirsek; su kirliliği,

28482Teknolojinin bilinçsiz, fabrikalarımızın bacalarını kontrolsüz kullanımı, motorlu araçların her türlü egzoz dumanları sonucu; hava kirliliği,

Erozyon, toprak kaymalarının önüne geçmezsek, ağaçlandırma yapmazsak ve yapay gübrelerin kullanımına izin verirsek; toprak kirliliği,

Kentlerimizin çarpık yapılaşması, park ve yerleşim alanlarının imara uygun yapılmaması, gelişi güzel otopark, işyeri konumlamaları, yol üzerinde, kaldırım üstünde satılan yiyecek, öteberi, balık satış yerlerinin en işlek caddelerdeki durumu sonucu; görüntü kirliliği,

Bunun getirdiği her türlü hengâme, ses, konuşma, koşuşturma ve naralar da; gürültü kirliliğini oluştur.

Bir de bunların yanında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup; doğanın, ormanların, suların kirletilip katledilmesine seyirci olanlar, HES’lere, termik santrallere, TEMA vakfı çalışmalarına; maddi çıkarları uğruna ideolojik sıfatlar yükleyerek, çalışmalarını sekteye uğratanlar, yanlış, yalan, uyduruk ve hurafe bilgilerle çevre kirliliği bilinçlenmesine karşı çıkanlar da vardır ki; bu da bilgi kirliliğini oluşturmaktadır.

Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur. Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırakmamız gerek. Peki, önlemi ne olmalı? Her şeyin dönüşümü mümkündür. Katı atıkların dönüşümünün sağlanması, yeniden üretime katılması ve değerlendirilmesi için çaba gösterilmelidir. Okullarda bu konuda projeler üretilmeli ve yarıştırılmalıdır. Öğrencilerimize daha eğitimin ilk yıllarından itibaren çevre bilinci verilmeli ve buna göre yetiştirilmelidir. Her şeyin doğalını üretmek, en doğal olanı kullanmak hayat tarzı haline getirilmelidir.

Biriken çöpler hemen kaldırılmalı, çöp kutularına atılmalıdır. Yanması mümkün olan katı atıkların yakılması yoluna gidilmelidir. Belediyeler arası işbirliği ile çöplerin dönüşümü için projeler üretilerek sorun giderilmeye çalışılmalıdır.

Kanalizasyonsuz ev, köy ve yerleşim yeri bırakılmamalıdır. Kanalizasyonu olanlar da sık sık kontrol edilmeli, onarılmalı ve sızıntılara karşı önlem alınmalıdır.

Bataklıklar kurutulmalıdır.

Durgun ve akarsuların kirletilmemesi için her türlü önlem alınmalıdır. Plastik, lastik ve poşetlerin tamamen yok edilmesi için çalışılmalıdır. Dünyada yalnız değiliz. Çok sayıda canlı ve cansız varlıklarla bu âlemi paylaşıyoruz. Kendimize karşı sorumluluğun yanında çevremize, dünyamıza karşı da sorumluluğumuz vardır. Toplumu bu konuda uyarma, öğretme ve sorumluluğunu hatırlatma görevimiz vardır.

Bu konuda herkesin yapabileceği bir şey vardır. Herşeyin ve herkesin bir görevi vardır. Biz insan olarak ekolojik dengeyi bozmayalım. Gerisini doğa halleder.

Kendi dengesini korur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum