1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. Emekli dükkan sahipleri isyanda
Emekli dükkan sahipleri isyanda

Emekli dükkan sahipleri isyanda

80 yaşındaki Pazar'lı esnaf Necat Yazıcı, maaş kesintisi uygulamasının mantık sınırlarını zorladığını belirterek yetkilileri tekrar düşünmeye çağırdı.

A+A-

1 Ocak 2007 tarihinden itibaren, emekli oldukları halde esnaflık yapanların maaşlarından asgari 180 YTL kesinti başlatılacağı haberlerine tepkiler büyüyor. Pazar’da pasaj girişinde saat tamiri ve satışı ile uğraşan 80 yaşındaki Bağ-Kur emeklisi Necat Yazıcı, uygulamanın mantık sınırlarını zorladığını belirterek, “Benim ömrüm saat tamirciliğiyle geçti. Bu müessesede yıllarca vergi ve pirim ödedim. Ödediğim pirimler sayesinde de emekli oldum. Şimdi benim aldığım aylık 380 YTL. Bu parayla geçiniliyorsa bana bunu birisi izah etsin. Mesleğimi devam ettirmeye çalışıyorum. Maaşımdan aylık 180 YTL kesilecekmiş. Dükkânımda 180 YTL’lik malzeme yok zaten. Vatandaş eskisi gibi de saat tamir ettirmiyor. Piyasa Çin mallarıyla doldu. Saat tamiri yerine yenisi tercih ediliyor. Cep telefonları nedeniyle de vatandaş artık saat kullanmıyor. Yıllarca bu ekmek teknesinde hizmet verdim. Hatıralarım var burada. Şimdi benden bu dükkânı da kapatmam isteniyor açıkçası. Devlete karşı ben ne günah işledim ki böyle bir ceza veriliyor. Devlet benim prim ödeyerek hak ettiğim emeklilik maaşımdan neye dayanarak böyle bir kesinti yapmak istiyor anlayamadım. Belki burada hile yapanlara karşı tedbir alınmak isteniyor. Ancak kurunun yanında devlet yaşı da yakıyor. Bu karara imza atanları yeniden düşünmeleri için insafa davet ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız
1 Yorum