1. YAZARLAR

 2. Ali GÜNAY

 3. Engelliler...
Ali GÜNAY

Ali GÜNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Engelliler...

A+A-

Engelli; kendi ihtiyaçlarını gidermek için bir başkasına ihtiyaç duyan kişidir.
Toplumun 1/3 ü engelli ve özürlü insanlarımız oluşturmaktadır.
Dünyayı, hayatı onlarla paylaşıyoruz.
Peki, bu paylaşımda onları memnun edebiliyor muyuz?
Adil davranabiliyor muyuz?
Normal İnsan olarak görebiliyor muyuz?
Toplumun engellilere bakışı nasıl?

Nitelikli insan olmak, bir konu hakkında konuşabilmek için kafanın içi ile değil; “ şu kadarcık boyu ile bir şeyler konuşuyor” diyerek fiziksel özellikleri ile değerlendirilen günümüzde engelliler ne kadar ilgi görür?

Fiziksel olarak engelli olmaları yetmiyormuş gibi dürüst olmayan acıma duygusu, toplumdaki aşağılama vurgusu ve fiziksel eksiklikler yanında ruhsal yönden de eksikliklere itiyoruz. Onları adam yerine koymuyoruz. Kimse kafasının içine bakmıyor. Hâlbuki bunca zihinsel özürlüler ve engelliler fiziksel ve bedensel özürlü ve engelliler önünde duruyor. Garip olan onlar kendilerini görmüyor olmalarıdır. Başkalarının damındaki eksiği görürken kapı eşiğindekine bakmıyor.

Engelli olmasına rağmen beyni ile üreten ve sosyal hayata katkı sunan bunca değerli kişi biliyorum. Bunlardan biri çok sevip saydığım, örnek aldığım komşum Yaşar ağabeydir. Fiziksel olarak organları yerli yerinde duran birçok insanı cebinden çıkartacak kadar üretken, kendine güvenen ve hayata kafa tutan birini daha bulamazsınız. Yaşama inat, zorluklara, haksızlıklara inat ayakta durmasını bilen, sorumlu olduğu ailesinden öte mensup olduğu topluma bir şeyler verebilmek ve hizmet edebilmek için savaş veren bir değerdir. Şair, yazar, danışılan kişi ve muhtardır. Sanatkârdır. Hak aramasını normal insanlardan daha çok bilen ve bu konuda başkalarına da yardım eden bir bilgedir. Kısacası okuyan, yazan ve üretendir. Beyni ve düşünceleri ile başkalarını aydınlatandır. Tüm bunları engelli olmasına rağmen yapabilendir.

Konu hakkında yazıyı yazmadan bunu yaşayan biri olarak ondan feyiz almak istedim. Onun duygu ve düşüncelerinden yararlanmak istedim.

Engellilerin karşılaştıkları zorluklar;

Özürlü ve engellilerin her türlü ilaç, bakım ve sağlık hizmetleri diğerlerine göre daha pahalı olduğu halde bunu karşılayacak emekli maaş ve ücretlerinin neden düşük tutulduğunu sordu.

Özürlüler normal insanlara göre hayatı daha pahalı yaşarlar. Bir yerden bir yere gitmek için mutlaka bir araç kiralamak, onu kullanacak ve kendisine refakat edecek bir başka kişiyi ayarlamak zorundadırlar. Normal insanın gideceği, yapacağı işten iki üç kat daha zahmetli ve pahalı yapmak zorundadırlar.

Ayrıca;

 • Coğrafi konum itibari ile karşılaşılan zorluklar ve Doğaya uyum sağlamadaki sıkıntılar,
 • Yasaların uygulanışı, eğitimlerinin karşılanışı ve sosyal hayata katılmada eşitsizlik,
 •  Toplumun doğal olmayan bakış açısı, acıma duygusu ile davranışı,
 • Psikolojik arızalar,
 • Özürlü ve engellilere dönük sosyal tesis ve dinlenme alanlarının, sağlık birimlerinin bulunmayışı,
 • Sağlık hizmetlerinin karşılanışında, ilaç ve raporlarının alınışında ve diğer iyileştirme merkezlerindeki hizmetlerde zorluklar,
 • Bazı bina ve tesislerde giriş rampaların ve asansörlerin olmayışı
 • Bu zorluklara karşı ailesinin çektikleri stres ve eziyetler,
 • Özürlü ve engellilerin hastane, banka ve diğer kurumlarda öncelik tanınmaması,
 • Özürlü ve engellileri kabul edecek, her türlü empatiyi koyabilecek anlayışta bir eğitim ve kültürün topluma mal edilmeyişi,
 • Yollarda bunların rahat yürüyebileceği kaldırım, asansörlerin, kolayca hareket edebileceği ve rampaların usulüne göre oluşturulacağı bir alt yapının hazırlanmayışı,
 • İhtiyacına göre araç tahsisinin yapılmayışı,
 • Hayata bağlanması için yaşam standardının yükseltilmeyişi,
 • Her türlü rehberlik hizmetlerinden faydalandırılmayışı,
 • Devamlı kullanılan ilaç, cihaz, protez ve diğer malzemelerin raporlu ilaç gibi alınmayışı… şeklinde sıralanabilir.

Dini duyguları istismar eden ve bu duyguları kimselere kaptırmayan bazı kesimler, “Yaratılanı hoş gör, Yaratandan ötürü” anlayışından bihaber olan, özürlü ve engellilerimizi hor görme yarışına giren birçok basit insanlar mevcuttur.

Onlara inat yaşamak, hayata tutunmak ve kafa tutmak gerek.

Çünkü;

Basit insanlar kişilerle,
Normal insanlar olaylarla,
Bilge ve erdemli insanlar fikirlerle meşgul olurlar.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum