1. HABERLER

  2. YURT VE DÜNYA

  3. Erdoğan Hodri Meydan dedi
Erdoğan Hodri Meydan dedi

Erdoğan Hodri Meydan dedi

Başbakan Erdoğan, partisiniN MYK toplantısı sonrası, "En erken 24 Haziran ya da 1 Temmuz'da sandığa gideceğiz" dedi.

A+A-

Başbakan Erdoğan, partisini MYK toplantısı sonrası, Anayasa Mahkemesi'nin kararını yorumladı. İki turlu seçim istedi, seçim için iki tarih verdi. Muhalefete hodri meydan dedi.
Erdoğan, 'En erken 24 Haziran ya da 1 Temmuz'da sandığa gideceğiz' dedi.
Erdoğan genel seçimleri 4 yıla indirmek istediklerini, cumhurbaşkanlığı seçimini 5+5 olarak değiştirmek istediklerini söyledi Başbakan şunları anlattı:

Bakanlar Kurul ve MYK toplantısını tamamladık. Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanlığı siçimleri 1. tur oylaması kararını bu akşam açıklardı. Anladığımız kadarı ile kararını yarın TBMM Başkanlığına sunulacak. Toplantımızda kararın geniş açıdan değerlendirme fırsatını bulduk. Başından mahkeme kararını saygı ile karşılayacağımızı ifade etmiştik. Kararı saygı ile karşılıyoruz

CHP lideri Baykal’ın mahkemeyi etkilemeye yönelik açıklamalarını Mahkeme adına talihsizlik olarak değerlendiriyoruz. Bu karar çokça tartışılacaektır. Cumhurbaşkanı seçimleri bu karar doğrultusunda yeni bir takvime bağlanacak ve süreç işleycektir. Partimiz Danışma Kurulunu toplantıya çağırmıştır.

Kararın siyasi sonuçlarını değerlendirmiş bulunuyoruz. AK Parti olarak seçimi en kısa sürede Milletin iradesine sunmayı vazife biliyoruz. Seçimin öne alınması için Millet Meclisi’ne başvuruyoruz. Bizim öngördüğümüz tarih . 24 Haziren veya 1 Temmuz tarihleri olabilir. TBMM alınacak karar doğrultusunda sandıklar kurulacak milletin iradesi orada tecelli edecektir. Cumhurbaşkanlısı seçimne ilişkin turlar Perşembeden itibaren devam edecektir. İlk turun neticesini görüp yeniden değerlendireceğiz. Millete bu konuda da gidilmesinin geleceğe yönelik faydalı olacağına inayoruz.

Anayasa Mahkemesi kararı sonrası
Azınlığın çoğunluğa karşı tahakkümünü kırmak için millete gidiyoruz. Biz millete iki turlu seçim sistemi ile gidilmesini istiyoruz. Buna yönelik olarak her türlü adımı atmaya da hazırız. Burada da bazı engeller karşımıza çıkarılacak. Biz yasalar neyi gerektiriyorsa bunu yapacağız.. Cumhurbaşkanlığı seçimindede parlamentodan ilk tur sonunda sonuç çıkmazsa bu konuyu da millete götürecek milletimizin cumhurbaşkanını seçmesi için referandum da dahil ne gerekiyorsa onu yapacağız.

25 yaş anayasa kararı vardı. 25 seçilme yaşı olsun diye de bir adım attık. Seçimlerin öne alınması sebebi ile 25 yaş seçilme yaşı olmaktan çıkabilir bir sonra ki seçime kalabilir bunun için bir anayasa değişikliği yapılması gerekiyor dün buna evet diyenler bugün de evet diyeceklerdir. 25 yaşındaki genç arkadaşlarımız da parlamentoya girme şansını elde etsinler.

Milletvekili seçimlerinin 4 yıla alınmasına da biz hazırız. Cumhurbaşkanı seçiminde de 5+5 e de varız bunu da getiriyoruz. Dediğim gibi millet bu seçimi yapacak. Tüm konularla ilgili olarak milletimiz müsterih olsun. Sorunları demokrasi içinde çözüm üretecek imkan ve aklıselime hazırız süratle milletimize gidiyoruz milletimiz en güzel ve en isabetli kararı verecek.

Miting meydanlarını bizim önümüze sürmek isteyenlere de şunu söylüyorum. Demokratik hakkı kullanmak isteyenlere saygım var. Bunu yapmaları üzücüdür. Son kararı sandıktır kararı en ideal şekilde sandıkta kullanılacaklardır. İkaz yeri de sandıktır. 60 günlük süre içinde yapacağız. Grup konuşmamda da ifade edeceğim. Bu konularda ülkenin gidişine yönelik olumlu olumsuz kanaatleri dinleyen ve bundan kaçınmayan bir iktidar var. Cumhuriyet tarihinde görüşmeleri bu kadar geniş şekilde yapan iktidar yoktur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum